Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus) Neden Oluşur?

Kıl dönmesi hemen hemen herkeste görülebilen bir durumdur.Özellikle erkeklerde oldukça yaygın görülen bu duruma neden olan faktörlerin başında yanlış traş şekli yüzde kıl dönmesine sebebiyet verebilir.Bunun dışında kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesi de erkeklerde oluşur.Yaz aylarında oldukça sık rastlanılan bir problemdir.

Kıl dönmesi derinin içerisinde yer alan duvarda kalın bir kist haline dönüşen baloncuğa verilen isimdir. Kıl derinin iç kısmına doğru büyüme göstermektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte kıl dönmesinin etkileri de artış göstermektedir. Sıcak hava nedeniyle kıl dönmesinin etkileri insan sağlığını olumsuz olarak etkiler. Ergenlik döneminden itibaren ortaya çıkan kıl dönmesi hastalığı 40’lı yaşlara kadar devam etmektedir. Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu adı verilen kemiğin üst bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Derinin tıraş edildiği her bölgede çıkabilen kıl dönmesi kasık, maka veya sakalda da meydana gelebilir. Oturarak çalışan kişilerden kıl dönmesi görülme oranı oldukça yüksektir. Erkeklerde kıl dönmesi kadınlara göre 3 kat daha fazla görülmektedir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Kıl dönmesi hemen hemen herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesinin nedenleri şu şekildedir:

  • Fazla kilolu olan kişiler
  • Gün içerisinde sürekli oturan kişiler
  • Çok fazla terleyenler
  • Tıraş ve sıkı giyim şekli
  • Çok kıllı olanlarda kıl dönmesi sık sık gözlemlenebilmektedir.

Kıl Dönmesinin Belirtileri ve Kıl Dönmesi Oluşumu

Kıl dönmesi deride tahriş ve kızarıklık, vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan kaşıntı ve tıraş olunmasına rağmen vücutta alınamayan kıllar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sırt ve ense kısmından dökülen kıllar çatal kısmında birikir ve kıl dönmesi hastalığına neden olur. Terleyen kişilerde deri yumuşar. Yumuşamanın etkisiyle birlikte kıllar deriden içeri girer ve birikmeye başlar. Kılların birikmesiyle birlikte kıl dönmesi ortaya çıkar. Zamanla kıl dönmesine bağlı olarak kılların rahatlıkla içine girebileceği bir delik meydana gelmektedir. Zamanla bu delik gözle görülür bir büyüklüğe ulaşır. Zaman geçtikçe delikten sıvı akışı da gözlemlenmektedir. Eğer kıl dönmesine zamanında müdahale edilmese kişilerde kanser oluşma riski meydana gelebilir. Kıl dönmesi belirtileri ortaya çıkması halinde hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi rahatsızlığı ilerlemeden bazı yöntemler uygulanarak ortadan kaldırılabilmektedir. Tıraşı farklı yönde yapmak ve özel bir cımbız kullanarak dönmüş kıllar çekmek kıl dönmesini engellemek için alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kılların büyümesine izin vermek önemlidir. Bu sayede büyüyen kıllar düz bir şekilde uzamaya başlayabilir. Hastalıklı bölgeye uygu merhem ve kremler kullanarak hastalığın etkisi ortadan kaldırılabilmektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığında enfeksiyon oluşumu gözlemlenmeden bu yöntemlerin uygulanması başarılı bir sonuç doğuracaktır. Ancak enfeksiyon aşamasına gelmiş olan kıl dönmesi vakalarında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Zamanla kıl dönmesi rahatsızlığı rahatsız edici bir boyuta ulaşır. Doktorlar kıl dönmesi tanısı koyduktan sonra belden aşağıdan başlayıp kalçanın yarısına kadar ağda yapmanızı önermektedir. Kıl dönmesi ameliyatı öncesinde bölgenin kıllardan tamamen temizlenmiş olması çok önemlidir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi tedavisinde ameliyat etkin bir tedavi yöntemidir. Kıl dönmesi ameliyatı sonrasında kıl dönmesini etkilerinden tamamen kurtulmak mümkünüdür. Kıl dönmesi vakalarında iki çeşit ameliyat uygulanmaktadır. Lokal anestezi ve normal anestezi yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi yöntemiyle gerçekleştirilen kıl dönmesi ameliyatlarında belden aşağısı uyuşturulur. Ardından neşter kullanarak bölge kesilir. Delik olan bölge kesilir ve içerisi tamamen temizlenir. Ardından kesilen bölge dikilir. Ameliyattan kısa bir süre sonra ameliyatın getirdiği tüm etkiler yok olur. Kıl dönmesi ameliyatı acısız bir ameliyat olduğundan hastaların korkmasına gerek yoktur.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kıl dönmesi ameliyatı olan hastaların ilk 30 günlük süreçte çok dikkatli davranması gerekir. 30 günlük süreç ameliyattan sonra hastaların iyileşmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Hastaların her gün yaralı bölgeye pansuman yapması şarttır. Pansuman sayesinde ameliyatlı bölge mikroplardan tamamen arındırılır. Kıl dönmesi ameliyatı yapılan bölge hareketli bir bölgedir. Ayrıca sürekli üzerine oturulduğundan dolayı o bölgede acı hissedilmesi olağandır. Ameliyat yapılan bölgede zaman zaman kanamaların meydana gelmesi doğaldır. Ancak hastaların yaraların hijyenik bir şekilde tutulmasına özen göstermesi gerekir. Yaranın üstü sürekli temiz tutulmalı ve iltihap kapması önlenmelidir. Ameliyattan sonra hastaların kesinlikle yatık şekilde oturmamaları gerekir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Hastalar kıl dönmesiyle ilgili genellikle doğru teşhisi koymaktadır. Doktorlar kıl dönmesi teşhisini bakarak rahatlıkla gerçekleştirmektedir. Pek çok kişi apse sorunu yaşayana kadar kıl dönmesinin farkına varamamaktadır. Kıl dönmesini anlama yolları şu şekildedir:

Giriş deliği; kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerin kuyruk sokumunda delikler meydana gelmektedir. Sırt, baş ve neşe kısmından dökülen kıllar giriş deliği oluşturmaktadır. Kıl dönmesi olup olmadığını anlamanın ilk yolu kuyruk sokumunda giriş deliği meydana gelip gelmediğine bakmaktır.

Kuyruk sokumunda şişlik meydana gelir; kuyruk sokumunda kıl dönmesi şikayeti nedeniyle nohut büyüklüğünde şişlikler meydana gelir. O bölgede iltihaplanmaya neden olan şişlerde salgı oluşumu meydana gelir. Salgı dışarıya atılmazsa içerde birikir ve mikrop kapar. Apse oluşumuyla birlikte hastaları rahatsız edecek şişlikler meydana gelir.

Kuyruk sokumunda ağrı oluşumu; kıl dönmesinin ilk başlarda ciddi bir oranda belirtisi bulunmamaktadır. Ancak apse oluşması halinde ağrı kaçınılmaz bir hal alır. İçerisindeki apse boşalıncaya kadar ağrı giderek artar.

Kuyruk sokumunda akıntı meydana gelmesi; kuyruk sokumunda akıntı meydana gelmesi kıl dönmesi problemi yaşayan kişilerin sık sık karşılaştığı durumların başında gelmektedir. Akıntının temel sebebi vücutta yer alan kılları eritmek için salgılanan sıvıdır. Ancak sıvının kılları eritme gibi bir yeteneği bulunmamaktadır. Bu nedenle akıntı kıl dönmesi problemi devam edene kadar sürer. Akıntı önemsiz bir durum olup kıl dönmesi tedavisine engel bir durum teşkil etmez. Akıntı hastayı günlük yaşamında rahatsız etmektedir. Kişinin çamaşırı kirlenmekte ve kendini rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Akıntı devam ederken kıl dönmesi ameliyatı yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Sağlıkveyaşam

09 Ekim 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.