Kurban Bayramı'nda kolesterolü kontrol altında tutun

Bayram boyunca aşırı miktarda et tüketilmesi kalp ve damar sağlığı açısından risk oluşturur. İşte Kurban Bayramı'nda ve bayramdan sonra kolesterolü kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak beslenme önerileri.

kolesterol1.jpg">

Diğer bayramlardan farklı olarak Kurban Bayramı sofralarımızın vazgeçilmezi elbette et yemekleri. Ancak bu dört gün boyunca aşırı miktarda et tüketilmesi, fazla miktarda kolesterol alınması anlamına geliyor. Kolesterol vücudumuz için gerekli bir madde olmasına rağmen yüksek kolesterol özellikle kalp ve damar sağlığı açısından risklidir.

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu kolesterolü kendi üretir. Bu nedenle besinler aracılığıyla yüksek miktarda kolesterol alınmamalıdır. Kolesterol hayvansal gıdalarda bulunur. Özellikle hayvanların sakatat kısımları, yani ciğer, böbrek, beyin gibi organ etleri yüksek miktarda kolesterol ve doymuş yağ içerir. Kurbanlık hayvanların bu kısımları tüketilmemelidir. Bayram boyunca bunlar dışındaki etlerin tüketimi de abartılmamalı ve öğünler diğer besin gruplarıyla dengelenmelidir.

Bayram boyunca ve sonrasında kalp ve damar sağlığımız için nelere dikkat etmemiz gerektiğini Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar'a sorduk. İşte kolesterolü kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak beslenme önerileri:

  • Günde 5 - 6 porsiyon taze meyve ve sebze tüketin
  • Süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin az yağlı olanlarını tercih edin.
  • Et, balık, tavuk gibi hayvansal gıdaları tüketirken, günün sadece bir öğününde, bu gıdalardan sadece birini seçin.
  • Haftada 2 kez sofranızda kurubaklagilleri bulundurun.
  • Beyaz unlu ürünler yerine tam tahıllı ürünleri tercih edin. Tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf ezmesi gibi posalı gıdalar kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  • Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumları tükettiğiniz günler, diğer öğünlerdeki yağ miktarını azaltmaya dikkat edin.
  • Gün içinde hareket miktarını artırın ve düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Kilo kontrolünü önemseyin. Vücut kitle indeksinizin normal aralıkta olmasını hedefleyin. Fazla kilo ve yüksek kolesterol olan kişilerde %10'luk kilo kaybı kan kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Sağlıkveyaşam

01 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.