LASIK göz ameliyatı: Sizin için uygun mu?

LASIK ameliyat ile görüş düzeltilmesi için uygun aday olup olmadığınızı öğrenin.

Gözlük takmaktan veya kontakt lensleri takmaktan yorulduysanız, yerinde lazer destekli kerotomilöz ameliyatının sizin için doğru olup olmadığını düşünebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra, LASİK ameliyat iyi bir geçmiş performansı vardır ve insanların çoğu sonuçlardan memnun kalmışlardır.

Ancak, LASİK ameliyat görüş düzeltme de herkes için en uygun seçenek olmayabilir, ve riskleri de bulunmaktadır. LASİK ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı okumaya devam ederek belirleyin.

LASİK ameliyat ne zaman iyi bir seçim olabilir?

LASİK ameliyat kırılma özelliğine sahip bir göz ameliyatı tipidir. İşlem süresince, bir göz doktoru kornea da bir flep oluşturur, ve daha sonra korneayı yeniden şekillendirebilmek için bir lazer kullanır ve gözdeki odaklanma problemini giderir. LASİK ameliyat gözleri orta derecede olan insanlar için en uygun yöntemdir :

 • Miyop olma (Miyopluk), yakındaki objeler net görünürler, ancak uzak objeler bulanık görünürler.
 • Yakını görememe (Hipermetropluk), uzak objeleri net olarak görebilirsiniz, fakat yakındaki objeler bulanık görünürler.
 • Asitgmat, tümü bulanık görünür

İyi bir cerrahi sonuç ameliyat öncesi gözlerin durumlarının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesine bağlıdır.

Presbiyopi için LASİK ameliyatı nasıldır?

40 ların başlarından ortalarına doğru, yetişkinlerin çoğu yakındaki objelere odaklanmakta güçlük çekerler (presbiyopi), bu da küçük yazıları veya yakından yapılan diğer işlerin yapılmasında zorluklarla sonuçlanır. Bu durum 65 yaşına kadar daha da kötü bir hale gelmeye devam edebilmektedir.

Prebiyopiniz varsa, LASİK ameliyat uzaktan net görüş için verilebilmektedir, ancak bu yakındaki objeleri görme yeteneğinizi daha kötü hale getirmektedir.

Yakın objeleri görebilmek için becerilerinizi sağlamak için, görüş düzeltimini monovizyon ile tercih edebilirsiniz. Monovizyon ile, bir göz uzak görüş için düzeltilmektedir, ve diğeri ise yakın görüş için düzeltilmektedir. Ancak, herkes monovizyon ile uyumlu olmayabilir. Kalıcı bir ameliyat işleminden önce kontakt lensler ile denemeler yapmak en iyisidir.

LASİK ameliyatın riskleri nelerdir ?

Herhangi bir ameliyatta da olduğu gibi LASİK ameliyat da riskler içermektedir. Bunlar, şunlardır :

 • Düzeltme, aşırı düzeltme veya astigmat. Eğer lazer gözünüzden çok az dokuyu veya çok fazla dokuyu atarsa, istediğiniz net görüşü elde edemezsiniz. Benzer olarak, düzensiz doku alımı asitgmatlık ile de sonuçlanabilmektedir.
 • Görme bozuklukları. Ameliyat sonrası gece görüşlerinde zorluklar yaşayabilirsiniz. Işıkların etrafında haleler veya parlamalar veya çift görme meydana gelebilmektedir.
 • Kuru gözler. LASİK ameliyat göz yaşı üretiminde geçici olarak azalmaya neden olabilmektedir. Gözlerinizi iyileştirdiği gibi, anormal bir kurulukta hissettirebilmektedir.
 • Göz kapağı problemleri. Ameliyat sırasında gözün önünden flepin kaldırılması veya arkaya katlanması bazı komplikasyonlara nedn olabilmektedir, bu komplikasyonlar enfeksiyonlar, aşırı göz yaşları veya şişme gibi rahatsızlıkları içerebilmektedir.

Riskleri neler yükseltir ?

Aşağıdaki durumlar varsa, LASİK ameliyatta komplikasyonlar ile karşılaşma olasılığınız daha fazladır :

 • İyileşmek için olan yeteneğinizi bozabilecek bir durum olabilir. Bağışıklık sisteminizi etkileyecek hastalıklar, otoimün hastalıkları (romatoid arterit, lupus ve diğerleri) ve bağışıklık yetersizliği hastalıkları (HIV), tamamlanmamış iyileşmenin, enfeksiyonların ve diğer komplikasyonların risklerini arttırmaktadır.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar almak LASIK ameliyat sonrası kötü sonuçların rislerini arttırmaktadır.

 • Kalıcı olarak gözlerin kurumalarına neden olur. Kuru gözleriniz varsa, LASİK ameliyat durumu daha da kötüleştirebilmektedir.
 • Anatomik endişeleriniz olabilir. Kornealarınız çok inceyse, kornea yüzeyiniz çok eğriyse, veya korneanın inceldiği ve yavaş yavaş dışarıya bir koni gibi çıktığı gibi bir durum varsa (keratokonus) LASIK ameliyat uygun olmayabilir.

Gözleriniz göz çukurunu içerisinde ve büyükse (derin ayarlı gözler), anormal bir kapak pozisyonu veya diğer anatomik endişeler varsa LASIK ameliyat uygun bir seçenek değildir.

 • İstikrarsız bir görüşünüz varsa. Gözlerinizin içindeki basınç çok fazlaysa veya görüş kaliteniz değişiyorsa ve gittikçe kötüye gidiyorsa, LASIK ameliyat uygun bir seçenek değildir.
 • Hamileyseniz veya süt veriyorsanız. Görüş hamilelik veya süt verme sürecinde değişebilmektedir, LASIK ameliyatın sonucu daha az belirli bir hale gelebilmektedir.

LASIK ameliyatı kötü bir sçim hale getiren diğer durumlar nelerdir?

Aşağıdaki durumlar mevcutsa LASIK ameliyat olmayı bir daha düşünebilirsiniz :

 • Ciddi bir şekilde uzağı görme probleminiz olabilir. Miyop olduğunuz ve yüksek kırma kusuru tanısı varsa, LASIK ameliyatın olası yararları riskleri ayarlayamayabilir.
 • Oldukça iyi bir görüşsa sahipseniz. Belli bir süre için gözlük veya kontakt lens kullanacak kadar iyi görebiliyorsanız, Ameliyat sonrası iyileşmelerde risklerin fazla anlamı olmayabilir.
 • Büyük göz bebekleriniz olabilir. Göz bebekleriniz loş ışıkta geniş açı eğilimindeyse, LASIK ameliyatlar parlamalar, haleler, yıldız patlamaları ve hayalet görüntüler gibi zayıflatıcı belirtiler ile sonuçlanabilmektedir.
 • Aktif olarak temas sporlarında yer alabilirsiniz. Düzenli olarak yüzünüze ve gözlerinize yumruk veya darbe alıyorsanız, (dövüş sanatları veya boks gibi), LASIK ameliyat önerilmemektedir.
 • Ameliyat kariyerinizi tehlikeye atabilmektedir. Dikkatli görüş gerektiren meslekler belli kırılma prosedürlerini için önerilmeyebilmektedir.
 • Maliyet bir sorun olabilir. Çoğu sigorta planı görüş düzeltme ameliyatlarını içermemektedir.

Diğer seçenekler nelerdir ?

LASIK ameliyat için çok iyi bir aday değilseniz fakat görüş düzeltme ameliyatı ile halen ilgilyseniz, aşağıdaki alternatifleri göz önünde bulundurabilirsiniz :

 • Keratektomi fotorefraktif (PRK). PRK bazen düşük ile orta derecede uzağı görememe veya yakını görememe gibi uzağı görmekte zorluk çeken fakat astigmatı olanlar veya yakını görmekte zorluk çeken fakat astigmatı olmayan şikayetleri olan kişiler için kullanılmaktadır.

PRK korneanın ince yüzey katmanını kaldırmaktadır (epitelyum). Cerrah daha sonra korneayı düzleştirmek için veya eğrisini daha dik bir hale getirmek için bir laze kullanmaktadır. Görsel gelişmede en iyi noktaya ulaşmak için üç ile altı ay arasında süre almaktadır.

LASIK ameliyatlarının kazandığı öncelik veya ün e göre PRK daha azdır çünkü LASIK sonrası iyileşme daha çok tahmin edilebilir ve genellikle daha az rahatsızlk ve yara izi içermektedir.

 • Lazer destekli epitel kerotomileusis (LASEK). LASEK LASIK ameliyat ile aynıdır, fakat prosedür korneanın daha az bir bölümünün alınmasına izin vermektedir, bu da korneası ince olan kişilerde iyi bir seçenek olmaktadır.

Spor yapan insanlarda veya göz yaralanmaları ile ilgili yüksek riskler taşıyan işlerde çalışan insanlar LASEK i tercih edebilirler çünkü kornea içerisinde ince bir flep korneanın ciddi hasarlarda daha az zarar görebileceği anlamına gelmektedir. iyileşmeden önce flep yırtılmalıdır.

 • Takılabilir lensler. Fakik intraoküler lensler takılabilir lenslerdir ve bunlar ameliyatla görüşü geliştirebilmesi için doğal lenslerin önüne yerleştirilmektedir.

Takılabilir lensler diğer cerrahi operasyonlar ile kolay bir şekilde düzeltilemeyen miyopun yüksek derecesini düzeltebilmektedir.

Tedavi yenidir. Katarakt gibi olası komplikasyonlar, göz içerisindeki basıncı arttırır ve her an korneaya zarar vermesi açısından bir endişe olarak kalmaya devam etmektedir.

 • Biyoptikler. Biyoptikler takılanilir lensler ve LASIK gibi bir veya daha fazla tekniği kombine ederek, miyop veya hipermetrop tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • Kornea içi halka segmentleri. Kornea içi halka segmentleri vazen hafif miyopların tedavisinde kullanılabilmektedir. Kornea üzerinde küçük bir kesik yapılmaktadır ve iki hilal-şeklindeki plastik halka korneanın dış bölgesi üzerinde gözün (sklera) beyaz bölümünün kornea ile birleştiği yere yerleştirilmektedir.

Halkalar korneayı düzleşirir dolayısıyla hafif ışınlar retina üzerinde daha düzenli olarak odaklanabilmektedir. Gerekirse, daha sonra halkalar kaldırılılabilmektedir.

Kırılma ameliyatlarında en uygun seçimi yapmak için, göz doktorunuz ile birlikte yararlarını ve risklerini düşünerek tüm seçenekleri tartın. İyi sonuçlar her prosedürün sınırlarını net bir şekilde anlamak ameliyat öncesi gözlerinizin dikkatli bir şekilde değerlendirlmesine bağlıdır.

Sağlıkveyaşam

26 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.