Lohusalık Dönemi

Lohusalık; doğumdan sonra ki 6 haftalık süreci kapsayan dönemdir.Anne adaylarının bu dönemde ,dikkat etmesi gerektiren durumları ve bilmesi gereken tüm detayları yazımızda paylaştık.

Hamileliğin sona erip doğumun gerçekleşmesiyle beraber başlayan süreye lohusalık denmektedir. Lohusalık dönemi yaklaşık 6 haftaya yakın sürmektedir. Lohusalık döneminde anne de bir takım değişiklikler yaşanmakta ve anne vücudu hamilelikten önceki haline dönmeye başlamaktadır. Lohusalık döneminde genelde kırmızı ya da pembeye çalan akıntılar görülmektedir. Bu dönemde temizlik iyi yapılmalı iç çamaşırı ve petlerin temiz olmasına ve belli aralıklarla değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Hamilelikte alınan kilolar bu dönemde verilmeye başlanır ve vücut eski formuna dönmeye başlar. Annenin memelerinde hormonlarında etkisiyle süt gelmeye başlar. Rahim küçülmeye ve eski haline dönmeye başlar. Hamilelikte ortaya çıkan şişlikler ve buna bağlı ödemler bu dönemde geçmeye başlamaktadır.

Lohusalık döneminde vücut artık eski haline dönmeye başlarken anne bazı sıkıntılar yaşayabilir. Bebeğin memeyi yanlış tutması sonucunda memede çatlaklar görülebilir ve bu durumda annenin canının yanmasına sebep olur. Bu yüzden doğumdan sonra meme bakımı oldukça önemlidir. İdrar yollarında yanma ve aşırı kanama gibi sorunlar da bu dönemde yaşanabilir. Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girileceği de en çok merak edilen sorulardan biridir. Lohusalık dönemi bitiminde doktora da sorularak tekrardan cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Hamilelik dönemi sona erdiğinde eğer doğumunuzu normal yaptıysanız hemen banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Normal doğum yapan kişilerde banyo yapılmasında sakınca yoktur. Doğumu sezaryen ile yaptıysanız ameliyattan sonra banyo yapmak için en az 3-4 gün beklemeniz gerekmektedir.

Sezen TUNALI

Sezen TUNALI

20 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.