Meme kanserinde radyasyon: Cilt kuruluğuna neden olur mu?

Meme kanseri tedavisinde radyasyon sonrası kuru cilt oldukça yaygındır. Bu öneriler yardımcı olabilir.

Meme kanserinde radyoterapi sonrası özellikle kuru iklimli bölgelerde yaşayan insanlarda cilt kuruması yaygındır. Buna ek olarak deri tedavi alanındaki bölgelerde kuru, pul pul, kaşıntılı olma, güneş yanığı gibi deri değişiklikleri ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kaşıntı ve yanma ile birlikte mücadele ediyorsanız, onkoloğunuz ile görüşün. Doktorunuz hastalığınızın altında yatan nedenleri ortaya çıkaracaktır. Bu arada aşağıdaki öneriler size yardımcı olur:

  • Sıvı alın. Bol miktarda sıvı tüketin
  • Cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciler deriden dışarı atılan suyu tutmak için bir yüzey oluşturur. Kalın nemlendiriciler daha iyi işlev görürler.

Buna ek olarak, emu yağları (uçamayan Avusturalya kuşlarından hazırlanan büyük bir yağ) ışın tedavisin de oluşan yanıkları iyileştirmek için kullanılır. Emu yağları radyasyon yanıklarını önler ve iyileştirir ancak radyoterapiden sonraki kuru derinin tedavisi konusunda tezler henüz kanıtlanmamıştır.

  • Banyo da kalma süresini sınırlamak. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyo cildinizden yağı temizler. Banyo veya duş zamanınızı 15 dakika veya daha az bir süre ile sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Cildinizi kurutan ve sert olan sabunlardan kaçının. Sıvı ve katı yağlar içeren yumuşak sabunları tercih edin. Parfümlü ve anti bakteriyel sabunları kullanmaktan kaçının. Aynı zamanda yüz, koltuk altı, genital bölge, el ve ayak gibi stratejik alanlarda, aşırı terlemeyi önlemek te yardımcı olabilir.
  • Yumuşak silme. Yıkama ya da banyodan sonra, bir havluyla cildinizin üzerine nem bırakacak şekilde vücudunuzu hafif dokunuşlarla kurulayın ve cildinizin nemli kalmasını sağlayınız.
  • Direk olarak güneşe çıkmaktan kaçının. Eğer birkaç dakikadan fazla güneş ışığında kalacaksanız, geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu tişörtler gibi koruyucu kıyafetlerden giyinin. Solaryum kullanmayın.

Eğer kaşıntı ve yanma ilerlemezse sadece meme kanseri tanısında maruz kaldığınız ışın tedavisinin izleri kalmışsa, belirtileri kolayca atlatabilmek için doktorunuzdan diğer reçeteli ilaçlar konusunda tavsiye alabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.