Meme kanserinden korunma: Riski nasıl azaltabilirsiniz?

Meme kanserinden korunma-- Meme kanseri riskini azaltmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Meme kanseri ile ilgili endişleriniz varsa, meme kanserini önleme ile ilgili adımları düşünebilirsiniz. Aile geçmişi gibi bazı risk faktörleri, değiştirilemezdir. Ancak, riskinizi azaltabilmek için yaşam tarzınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Meme kanserimin riskini düşürmem için ne yapabilirim?

Yaşam tarzı değişiklikleri üzerine yapılan çalışmalar, yüksek risk içeren kadınlarda bile meme kanseri riskini azaltabildiğini göstermiştir. Aşağıdaki adımlar ile riskinizi azaltabilirsiniz :

  • Alkol tüketimini sınırlandrın. Ne kadar fazla alkol alırsanız, meme kanseri riskinizin artması o kadar fazla olur. Bira, şarap veya likör gibi alkolleri almayı tercih ederseniz, günlük olarak bir kadehten fazla içmemek için kendinizi sınırlandırın.
  • Sigara içmeyin. Elde edilen kanıtlar özellikle menopoz önesi kadınlarda sigara içme ve meme kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu götermektedir. Buna ek olarak, sigara içmemek genel sağlığınız için yapacağınız en iyi şeylerden bir tanesidir.
  • Kilonuzu kontrol edin. Aşırı kilolu veya obez olmak meme kanseri riskini arttırmaktadır. Özellikle yaşamınızın ileriki dönemlerinde obezite olduysa (özellikle menopoz sonrasında) gerçektir.
  • Fiziksel olarak aktif olun. Fiziksel aktivite sağlıklı kiloda kalmanıza yardımcı olacaktır, bu da meme kanserini önlemeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı haftada orta seviyede en az 150 dakika aerobik aktivitesi veya haftalık güçlü seviyede 75 dakika aerobik aktivitesi, buna ek olarak ise haftada iki kez güç arttırma antremanları önermektedir.
  • Emzirme. Emzirme meme kanserini önlemede bir rol oynayabilmektedir. Ne kadar fazla emzirirseniz, koruyucu etk o kadar uzun olur.
  • Hormon tedavisinin süresini ve dozunu sınırlandırın. Üç ile beş yıldan fazla olan kombinasyon hormon tedavisi meme kanseri riskini arttırmaktadır. Menopoz emptomları ile ilgili hormon tedavisi alıyorsanız, doktorunuz ile diğer seçenekler ile ilgili iletişime geçin. Fiziksel aktivite gibi hormonal olmayan tedaviler ile de semptomların yönetimini yapabilirsiniz. Kısa dönemli hormon tedavisinin yararlarının risklere göre daha fazla olduğuna karar verdiyseniz, sizin için işe yarayacak en düşük dozu kullanın.
  • Radyasyona ve çevresel kirliliğe maruz kalmaktan kaçının. Bilgisayarlı tomografi gibi tıbbi - tarama metotları yüksek dozda radyasyon kullanmaktadır vu da meme kanseri riski ile bağlantılıdır. Bu tür testlerle çok gerekli olmadıkça radyasyona maruz kalmaları azaltın. Daha fazla çalışma gerekse de, bazı araştırmalar atolyeler, benzin dumanı ve araç egzosları gibi bazı kimyallara maruz kalmak ile meme kanseri arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmektedir.

Sağlıklı bir diyet meme kanserini önleyebilir mi?

Meyve ve sebzeler yönünden zengin olan bir diyeti uygulamak meme kenserinden devamlı olarak bir koruma sunduğu görünmemektedir. Buna ek olarak, az yağlı bir diyette meme kanserinin riskinde sadece hafif bir azalma görülmektedir.

Ancak, sağlıklı bir diyet uygulamak diyabet, kalp rahatsızlıkları ve felç te olduğu gibi diğer kanser tiplerinin risklerini azaltabilmektedir. Sağlıklı bir diyet sağlıklı kiloda kalmanızı sağlar ki bu da meme kanserini önlemek için olan anahtarlardan bir tanesidir.

Doğum kontrol hapları ve meme kanseri arasında bir bağlantı var mıdır ?

Eski çalışmaların bir kısmı doğum kontrol haplarının özellikle genç kadınlarda hafif bir şekilde meme kanseri riskini arttırdığını öne sürmektedir. Ancak bu çalışmalarda, doğum kontrol haplarının alımından 10 yıl sonra kadınların meme kanseri riski oral kontraseptifleri hiç kullanmayan kadınlar ile aynı seviyeye gelmektedir. Mevcut kanıtlar doğum kontrol haplarının meme kanseri riskini arttırdığı ile ilgili bir bulguya sahip değildirler.

Başka neler yapabilirim ?

Meme kanserinizin tanısı konusunda uyanık olun. Göğüslerinizde yeni bir yumru veya deri değişiklikleri gibi herhangi bir değişiklik belirlediğinizde, doktorunuz ile iletişime geçin. Ayrıca, doktorunuza mamografi ve diğer taramalara ne zaman başlamanız gerektiğini danışın.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.