Meme Kanserinin Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Meme kanseri günümüzde giderek artan kanser tiplerinden biridir.

Meme kanseri genellikle meme başına sütü taşıyan kanalları oluşturan hücrelerde ya da süt bezlerinde gelişmekte olan bir kanser türüdür. Nedeni daha tam olarak bilinmese de genetik gen mutasyonu ve genetik yatkınlık, meme kanseri riskini kadınlarda oldukça arttırmaktadır. Ayrıca, bu hücrelerde düzensiz şekilde yayılan bu yapı başka organlara da taşınabiliyor.

Hangi etkenlerin kesin olarak neden olduğu hala bilinememektedir. Ancak yapılan çalışmalarda, yüksek oranda meme kanseri oluşumunu tetikleyen belirtiler tespit edilebilmiştir.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme içerisinde bulunan ve kanserleşmeye başlayan bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir uzman tarafından ya da radyolojik incelemeler sonucunda tespit edilmesi bir hayli zaman almaktadır. Ayrıca birey kendisi de, en az 1 cm çapına ulaşan bir tümör yapısını el ile yaptığı kontrollerde tespit edebilmektedir. Günümüzde, yapılan kamu spotları ve bilinçlendirmelerle kadınların çoğu tarafından, Meme kanseri teşhisi fark edilebilmektedir. Kanserli yapılar genellikle sert ve düzensiz kenar özellikleri, yüzeyi pürüzlü yapıdadır ve meme içerisinde rahat bir şekilde oynatılamamaktadır. Kanser hücreleri uzak bir organa sıçrama yapmışlarsa, nadiren de olsa Meme kanseri tanısı konulabiliyor. Meme kanserinin sıkça yayıldığı organlar arasında, karaciğer, akciğer, kalça ve omurga kemikleri yer alıyor.

Meme Kanserinde Erken Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Erken teşhis tüm hastalıklar sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Fakat diğer hastalıklara nazaran Meme kanserinde erken teşhis yöntemi biraz daha kolaydır. Bunlar başlıca, Mamografi, Ultrason, Periyodik doktor muayenesi ve kendi kendine yapılan kontrol yöntemleridir.

Kendi Kendine Muayene Nasıl Yapılır?

Öncelikle yetişkin her kadının ayda 1sefer olmak üzere kendi kendine, memesini kontrol etmesi gerekmektedir. Her kadının meme yapısı farklı olabildiği gibi, mensturasyon dönemi, yaş, hamilelik dönemi, menopoz dönemi, hormon ve doğum kontrol hapı kullanma sürecinde meme yapısında farklılıklar gelişebilir. Özellikle mensturasyon döneminde kadın memesinin şişmesi ve hassaslaşması oldukça doğaldır. Fakat süreç içinde, farklı bir durum ve yapı tespit edildiğinde acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Meme Kanseri Tedavisini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Meme kanseri tedavisi, cerrahi, hormon ve kemoterapi içermektedir. Bu tedavi seçenekleri sırasıyla;

Tümörün büyüklüğü ve yayılma alanı, yapısal özellikleri, cerrahi sınırları, hücre düzeyinde oluşumların varlığı, yaş, var ise meme başı akıntısı, memenin genel yapısı, biyopsi sonucu, hastanın tercihi ve kozmetik endişelere göre belirlenmektedir.

Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi Nedir?

Cerrahi müdahale meme kanserinde temeli oluşturmaktadır. Özellikle erken evrede teşhis edilen kanser yapısında tercih edilen ilk yöntemdir. Bu durumda diğer tedaviler, cerrahi tedavinin destekçisi konumundadır. Cerrahi tedavi uygulanmadan önce, kriterler ve kıstaslar belirlenir hastaya sunulur ve hasta ile birlikte ortak karar verilir.

Meme Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Nedir?

Kanser hücresi olan yapı, hastalık sürecinde, memeden koparak, diğer organlara doğru ilerlemekte ve o organlarda da yayılmaya çalışmaktadır. Hücre düzeyinde olan bu yayılmalar, cerrahi ya da tarama yöntemleri ile ne yazık ki tespit edilememektedir.

Kemoterapinin amacı nedir derseniz, kanserli olan hücreleri yok etmektir. Damar içerisinde verilen ilaçlarla, kanserin yayılmış olabileceği tüm hücrelere ulaşmak ve kanserli hücreleri öldürmek amaç edinilmiştir. Ameliyat sonrası kemoterapi uygulanması, kanserin tekrardan yayılmasını önlemek ve diğer organlar için sorun teşkil edebilecek yapılanmaları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Kemoterapi zamanına ve tedai yöntemine, meme ve koltuk altı yayılımına göre karar verilmektedir.

Ayrıca cerrahi uygulamalardan önce de kemoterapi uygulanabilmektedir. Bunun sebebi, çok büyük yapıda olan tümör yapısı, küçültülerek, cerrahi müdahaleye uygun hale getirmeye çalışmaktan kaynaklıdır. Kemoterapi sürecinde, kusma, bulantı, iştahsızlık ve saç dökülmesi sıklıkla görülmektedir. Bu gibi etkileri azaltmak için tedavi sürecinde ek destek tedaviler de uygulanabilmektedir.

Meme Kanseri Tedavisinde Radyoterapi Nedir?

Yüksek enerjili X ışınları kullanılarak, kanser hücrelerinin yok edilmesi ve çok büyük bir yapıysa küçültülmesi hedeflenmektedir. Meme kanserinde meme koruyucu tedavi olarak uygulanıyor. Ayrıca radyoterapi, ameliyat sonrasında, meme ve koltuk altında oluşabilecek kanser hücrelerinin önlenmesi için de uygulanabilmektedir. Radyoterapi, memede şişlik, ağrı ve yanık izi yapabilmektedir. Fakat 1 yıl içerisinde bu izlerin ve belirtilen geçmesi öngörülmektedir.

Meme Kanseri Tedavisinde Hormon Tedavisi Nedir?

Hormon tedavisindeki asıl amaç, östrojen hormonunun salgılanmasını sağlamak ve meme kanserini oluşturan hücrelerin oluşumuna engel olmaktır. Hormon tedavisi, ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi sonrasında, kalmış olabilecek kanser hücrelerini temizler. Kanser oluşumunu önleyecek, koruyucu bir tedavidir. Menopoz öncesi ya da sonrası dönem, tedavinin yapılma tercihini belirlemektedir.

Sağlıkveyaşam

19 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.