Meme protezleri: Mamografiyi olumsuz etkiler mi?

Meme protezleri mamografiyi etkileyebilir.

Evet. Meme protezleri mamogram görüntülerini etkileyebilir, mamografinin meme kanserini ortaya çıkarmada daha az etkili olmasına neden olabilir. Buna rağmen, araştırmalar meme implantı olan kadınlarda mamografinin en etkili tarama yöntemi olduğunu göstermektedir.

Eğer meme implantlarınız varsa, mamografinizin başarılı bir sonuç vermesi için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz:

  • Meme implantları olan birçok kadın hastanın başvurduğu bir tesis bulun. Doktorunuza daha önce meme implantı olan kadınlara mamografi çekmiş olan tecrübeli radyologları sorunuz ve onlara gidiniz. Randevunuzda klinik yetkililerine bu konu hakkındaki tecrübelerini sorunuz. Göğüs dokusunu daha iyi görebilmek için normal mamogram resimlerine göre ek olarak ne yaptıklarını bilmek istediğinizi söyleyin.
  • Randevunuz da meme implantlarınız hakkında konuşun. Randevunuzda ve sonraki her randevunuza giderken, yetkililere meme implantlarınız olduğunu belirtin ve bu konu hakkında konuşun.

Mamogram süresince meme implantlarının yırtılma riski azda olsa vardır. Ancak meme kanserinin erken tanısında mamografi yararları bu riski bastırmaktadır.

Sağlıkveyaşam

26 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.