Meme protezleri ve kanser: Bağlantılı mı?

Meme protezleri ve kanser - Bir Mayo Clinic uzmanı potansiyel riskleri tartışıyor.

2011 Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) teftişi meme implantları ve anaplastik büyük hücreli Ienfoma (ABHL) arasında olası bir ilişkiyi bulmuştur (bağışıklık sisteminde nadiren rastlanan bir kanser). Ancak, meme implantları ve kanser arasındaki bağlantı henüz tam-açıklanabilmiş veya kesin olarak netleşmiş değildir.

ABHL vücudun çeşitli bölgelerinde (özellikle lenf düğümlerinde ve deride) gelişme gösterebilir. Nadiren, memede de büyüyebilir. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 500.000 kadında 1 ve Amerika Birleşik Devletlerinde 100 milyon kadında sadece 3 kadının göğsün de bu gelişme gözlemlenmiştir.

FDA raporlarına göre dünya genelinde göğüs implantı olan kadınlardan 60 kadarında ABHL görülmüştür. 2011 yılında yapılan gözlemde 34 olayda görülmüştür ve az sayıda gerçekleşen vakalar ek olarak FDA’nın raporuna eklenmiştir.

Araştırmacılar, henüz bir implantın yüzey dokusunun göğüste ABHL riskini nasıl etkileyebileceği veya implantların serum fizyolojik veya silikon yapısına bağlı olarak nasıl ilişkili olabileceğini tam olarak belirleyememişlerdir.

Meme implantları ve meme kanseri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Yine de, perspektif olarak potansiyel risk kapsamında görülebilir. Genel nüfusta ABHL li olan kadınların sayısı gittikçe azalmaktadır ve sayıları meme implantı olan kadınlara göre daha düşüktür.

Eğer meme implantlarınız varsa, tedavi planınızı değiştirmenizi gerektirecek herhangi bir yenilik bulunmamaktadır ve meme implantlarınızı kaldırmaya gerek yoktur. Unutmayın ki, ABHL olasılığı uzaktır. Araştırmalar devam ederken, düzenli bir tedavi için doktorunuzu ziyaret edin ve herhangi bir işaret veya belirti (şişme, yumru ve ağrı gibi) varsa doktorunuza bildirin.

Eğer meme implantlarından endişeliyseniz, doktorunuzla birlikte riskleri ve yararları üzerinde çalışın.

Sağlıkveyaşam

26 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.