Memenin estetik operasyonları emzirmede sorun yaratır mı?

Aslında bu çok sorulan bir sorudur. Memenin estetik operasyonlarını meme büyütmeler ve küçültmeler iki türe ayıralım. Meme büyütmelerde genellikle implantla da olsa yağ ile de olsa hacim artışı sağlıyoruz. İmplantın konulduğu yer ya meme arkasındaki kasın önü yani meme ile kas arası, ya da kasın arkası oluyor. İki halde de meme dokusuyla implantın doğrudan bir ilişkisi olmuyor. Meme dokusuna bir zararımız olmuyor. Nerede olabilir? İmplantın konuluş sırasında meme ucu etrafında bir kesi yaparak oradan meme dokusu geçirerek implant yerleştiriliyorsa, kesi sırasında bazı süt kanallarının zarar görmesi, belirli bir kısmının bu işten etkilenmesi mümkün ama bu da tamamen emzirmeyi etkileyecek bir durum değildir.

Hiç süt vermemiş bir memenin ameliyat geçirmeden önce süt verip vermeyeceğini bilmiyorsunuz. Ameliyat geçirdikten sonra bir meme süt veremezse bu ameliyattan değildir diyebilmek için çok kuvvetli bir savunmanız olması gerekir. O nedenle meme ucundan değil de meme altından veya koltukaltından girilerek konulmuş implantlarda bunu söyleyebiliyorsunuz. Biz meme dokusuna hiç dokunmadık ki yani süt vermiyorsa bizden değildir demek mümkündür. Gerçekten de implantların meme dokusuyla ilişkisi yoktur.

Küçültme operasyonlarında ise meme küçültülürken büyük bir meme dokusunu çıkarmak zorundasınız. Bu ameliyatta meme ucunun belirli özel teknikler dışında canlılığını korumak için süt kanalları ve meme ucu ilişkisi korunmaya çalışılır. Yani korunan meme dokusunda bu ilişkiler korunmuş olarak yeniden meme şekillendirilir. Buralarda teorik olarak hemen hemen bütün tekniklerde hastanın süt vermesi gözetilir. Yani daha sonra hamile kalır ve çocuk sahibi olursa, süt verebileceğini varsayarak bu teknikler geliştirilmiştir. Hasta yine de süt veremezse, hastaya kalkıp bu bizim ameliyattan değildir deme şansınız yoktur. Çünkü ameliyat geçirmiş bir memedir. O yüzden öncesinde hastalara biz bunları koruyacağız, süt vermeniz için her şeyi yapacağız ama süt veremezseniz de bunun garantisini verebileceğimizi söyleyemeyiz demek gerekir. Yani süt vereceğinizin garantisi yok ama biz her şeyi koruyacağız demek gerekir.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.