Menopoz Belirtileri

Menopoz nedir ? Menopoz döneminde vücudumuzda hormonal olarak neler değişir? Merak ediyorsanız hepsi yazımızda .

Menopoz doğal yollarla adetin kesilmesi demektir. Bir anda adet kesilmesi anlamına gelmez. Belirli bir süre belirtilerini göstererek bir müddet adet düzensizliğinden sonra meydana gelir. Bir hastalık değildir. Menopoz belirtilerinin en başında 45-48 yaşlarına yaklaşmak gelir. Çünkü menopoz bu yaşlarda görülür.

Menopoz döneminde salgılanan hormonlardaki değişim sebebiyle vücut büyük bir değişim içine girer. Bu değişimlerden biri de hormonlardaki değişimin yol açtığı vajinal kuruluktur. Vajinal kuruluk cinsel isteksizliğin azalmasına yol açar ya da ağrılı cinsel ilişkiler yaşanır. Kadınlarda bu dönemde yaşanan duygusal değişim kendilerini halsiz ve yorgun hissetmelerine sebep olur. Geceleri olan aşırı terleme gündüzleri kendini sıcak basmalara bırakır. Uykusuzluk, sinir, stres, depresyon, ağlama nöbetleri menopoz belirtilerindendir.. Bu dönemde kilo almaya yatkınlık kadınları farklı bir duygusal duruma sokabilir. Zihinsel fonksiyonların yavaşlığı unutkanlıklara sebep olur.

Menopozun nadir olarak görülen diğer belirtileri ise baş ağrısı ve baş dönmesidir. İdrar kaçırma gibi durumların yaşandığı bu dönemde kadınlarda konsantrasyon bozukluğuna bağlı olarak östrojen eksikliği etkisinden dolayı strese yol açar. Tırnaklarda güçsüzlük ve zayıflık görülür. Terlemeler sebebiyle vücut kokusu değişime uğrar. Göğüslerde ağrı, baş ve eklem ağrıları, karıncalanma, sindirim sorunları, kaşınma menopoz belirtileri arasında yer alır. Menopoz etkisinden dolayı vücut hassaslaşır ve daha önce yaşanmayan alerjiler meydana gelebilir. Bağışıklık sistemi hormonlar yüzünden zayıflayabilir ve eski etkisini gösteremeyebilir

Berna ÇOBAN

Berna ÇOBAN

07 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.