Menopozda kilo alımı: Orta yaş kilo alımını durdurun

Menopozda kilo alımı - Menopozda kilo alımının nedenleri ve sağlıklı kiloyu korumak için basit stratejiler.

Yaşlandıkça, sağlıklı kilonuzu korumanın oldukça zor olduğunu fark edersiniz. Şuda bir gerçek ki ,kadınların çoğu menopoz geçişi sırasında kilo almaktadırlar.

Ancak menopoz döneminde kilo alımı kaçınılmaz değildir. Sağlıklı yeme alışkanlıkları ve aktif bir yaşam tarzına dikkat ederek durumu tam tersine çevirebilirsiniz.

Menopoz sürecinde hangi sebeplerle kilo alırız?

Menopoz sürecindeki hormonal değişiklikler nedeni ile karın bölgesi ve etrafında, kalça ve basen etrafında alınan kilolardan daha fazla kilo alınır. Ancak menopozda kilo alımı yalnızca hormonal değişikliklerden kaynaklanmaz. Kilo alımında yaşlanma ile ilgili sebeplerin yanı sıra, yaşam tarzı ve genetik faktörler de bulunmaktadır.

Örneğin, kas kütlesi kaybı genellikle vücudun kalori yakım oranını düşürmektedir, bu da sağlıklı kiloyu korumayı oldukça zor bir hale getirmektedir. Her zamanki yediğiniz gibi yemek yemeye devam ederseniz ve fiziksel aktivitelerinizi arttırmazsanız, muhtemelen kilo alırsınız.

Menopoz sürecindeki kilo alımında genetik faktörlerde rol oynamaktadır. Aileniz veya yakın akrabalarınızın karın bölgesi ve etrafında kiloları varsa, muhtemelen sizde de aynısı olacaktır.

Bazen çocukları bırakma stresi veya eve geri dönmeleri, boşanma, eşin vefatı veya diğer yaşamsal değişiklikler gibi faktörlerde uyguladığınız yemek diyeti veya yaptığınız egzersiz alışkanlıklarınızın değişmesine ve menopoz kilolarının alınmasına neden olabilir.

Menopoz sonrası alınan kilolar ne kadar risklidir?

Menopoz sürecindeki kilo alımı sağlığınız için çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Aşırı kilolar kalp hastalıkları, tip 2 diyabet kolorektal kanser ve meme kanseri gibi çeşitli tiplerdeki kanserlerin risklerini arttırmaktadır.

Menopoz sonrası alınan kiloları önlemenin en iyi yolu nedir?

Menopoz kilolarını önlemenin veya geriye döndürmenin sihirli bir formülü yoktur. Basit kilo kontrol yöntemlerinin başlıcaları;

- Fazla hareket edin. Aerobik aktiviteleri fazla kilolarınızdan kurtulmanıza ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte vücut geliştirme egzersizleri de aynı etkiyi göstermektedir. Kas yaptıkça, vücudunuz kalorileri daha verimli olarak yakmaktadır bu da kilonuzu kolayca kontrol etmenizi sağlamaktadır. Çoğu sağlıklı yetişkin için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü hafta da en az 150 dakika tempolu yürüyüş gibi orta derece aerobik veya hafta da en az 75 dakika jogging gibi güçlü aerobik aktivite yapmayı önermektedir. Buna ek olarak, vücut geliştirme egzersizlerinin hafta da en az iki kez yapılmaları önerilmektedir. Kilo vermek veya özel fitness hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, daha fazla egzersiz yapmanız gerekmektedir.

- Az yemek yiyin. Mevcut kilonuzu korumak için (sadece aşırı olan kilolardan kurtulmaya izin verin) 30 ve 40’lı yaşlarınızda aldığınız kalori miktarına göre 50’li yaşlarınızda günlük ortalama 200 kalori daha az kalori almanız gerekmektedir. Beslenmenizden herhangi bir şey eksiltmeden kilo vermek için, ne yediğinize ve ne içtiğinize dikkat ediniz. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar tercih ediniz. Yağsız protein kaynaklarını tercih edin.

- Destek alın. Sizin yaptığınız sağlıklı diyeti ve yaptığınız fiziksel aktivitelerinizi destekleyen arkadaşlarınızla ve sevdiğiniz kişilerle kendinizi çevreleyin. Daha da iyisi, bir takım haline gelin ve bu yaşam tarzı değişikliklerini birlikte yapın.

Unutmayın ki, hayatın herhangi bir dönemindeki başarılı kilo verimi uygulanan diyetlerde ve yapılan egzersiz alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler gerekmektedir. Her gün tempolu yürüyüş yapın. Yoga yapmayı deneyin. Kurabiyeler yerinde taze meyveleri tercih edin. Restoran yemeklerini arkadaşlarınızla paylaşın. Bu değişikliklere uyun ve ne kadar sağlıklı olduğunuza sevinin!

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.