Mesane taşları

Mesane taşları – mesanede mineral birikmesinin semptomları, komplikasyonları ve tedavisi

Mesane taşları, mesanedeki sert mineral kütleleridir. Mesanedeki idrar yoğunlaştığında idrardaki mineraller kristalleşir ve mesane taşları olur. Konsantre, durgun idrarın nedeni çoğunlukla, mesanenin tamamen boşaltılamamasıdır.

Mesane taşları her zaman belirti veya semptomlara sebep olmaz ve diğer sorunlarla ilgili testler sırasında ortaya çıkabilir. Semptomlar, karın ağrısından kanınızda idrar bulunmasına kadar değişiklik gösterebilir.

Küçük mesane taşları bazen kendiliğinden geçer, fakat diğerlerinin doktor tarafından alınması gerekebilir. Tedavi edilmeyen mesane taşları enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Belirtileri

Bazı mesane taşı olan insanlar, büyük olmalarına rağmen, hiçbir problem yaşamazlar. Fakat bir taş mesane duvarını rahatsız eder veya idrar akışını engellerse, bulgu ve semptomlar belirebilir. Bunlar:

 • Aşağı karın ağrısı
 • Erkeklerde, peniste ağrı ve rahatsızlık
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Sık idrar çıkarma
 • İdrar çıkarmada zorluk veya idrar akışının bozulması
 • Kanlı idrar
 • Bulanık veya anormal koyulukta idrar

Nedenleri

Mesane taşları genellikle mesane tam olarak boşaltılmadığında oluşur. Mesanede kalan idrar kristalleşir ve zamanla mesane taşına dönüşür. Çoğu vakada, mesanenin tamamen boşalmamasının nedeni altta yatan başka bir hastalıktır.

Mesane taşı oluşmasının en yaygın nedenleri:

 • Prostat bezi genişlemesi. Genişlemiş bir prostat veya benin prostatik hiperplazi (BPH) erkeklerde mesane taşına neden olabilir. Prostat büyüdükçe, idrar yoluna baskı yapar ve mesanenizde idrar kalmasına neden olan idrar yolu engellemesi yapar.
 • Hasar görmüş sinirler (nörojen mesane). Normal olarak sinirler, beyinden mesane kaslarına, kasların kasılması veya gevşemesi için mesajlar yollar. Eğer sinir, bir inmeden, omurilik sakatlanmasından veya diğer bir sağlık probleminden hasar görmüşse, mesaneniz tam olarak boşaltılamayabilir.

Mesane taşına neden olan diğer durumlar şunları içerir:

 • İltihaplanma.Mesane taşları, mesanenizin iltihaplanma durumlarınızda oluşabilir. Pelvis bölgesinde oluşan idrar yolu enfeksiyonları ve radyasyon terapisi mesane iltihaplanmasına neden olabilir.
 • Medikal cihazlar. İdrarın mesaneden çekilmesine yardımcı olmak için idrar yoluna yerleştirilen mesane kataterleri bazen mesane taşına neden olabilir. Doğum kontrol cihazı veya stenti gibi cihazlar da yanlışlıkla mesaneye giderse mesane taşına neden olabilir. zamanla taşa dönüşen mineral kristalleri bu cihazların yüzeyinde oluşma eğilimindedir.
 • Böbrek taşları. Böbrek taşları ile mesane taşları aynı değildir. Bu ikisinin oluşumu ve nedenleri farklıdır. Ancak bazı küçük böbrek taşları idrar yolundan mesaneye gidebilir ve uzaklaştırılmazsa mesane taşına dönüşebilir.

Tedavi ve ilaçlar

Genellikle, mesane taşlarının alınması gerekir. Eğer taş küçükse, doktorunuz her gün bol su içerek taşın atılmasına yardımcı olmanızı tavsiye edebilir. Fakat, çoğunlukla mesane taşlarının nedeni mesanenin tamamen boşalamaması olduğu için taşların kendi kendine geçmesi düşük ihtimaldir. Hemen hemen tüm vakalar taşların alınmasını gerektirir.

Taşların kırılması

Mesane taşları çoğu zaman sistolitolapaksi adı verilen bir prosedür sırasında alınır. Ucunda kamera olan küçük bir tüp (sistoskop), taşların görüntülenmesi için idrar yolundan mesaneye yerleştirilir. Doktor daha sonra bir lazer, ultrason veya mekanik cihaz kullanarak taşları küçük parçalara kırar ve parçaları mesaneden alır.

Prosedür öncesi muhtemelen, vücudunuzun alt bölgesini uyuşturmak için anestezi (lokal anestezi) veya acı hissetmemeniz için genel anestezi uygulanacaktır. Sistolitolapaksi komplikasyonları yaygın değildir ama idrar yolu enfeksiyonu, ateş, mesanede yırtılma veya kanama olabilir. Doktorunuz, enfeksiyon riskini azaltmak için prosedürden önce antibiyotik verebilir.

Doktorunuz muhtemelen Sistolitolapaksiden yaklaşık bir ay sonra, mesanenizde hiçbir taş parçası kalmadığından emin olmak için sizi muayene edecektir.

Cerrahi

Kırılamayacak kadar büyük veya sert mesane taşları açık ameliyat ile alınabilir. Doktorunuz mesaneye bir kesik açar ve taşları doğrudan alır. Prostat büyümesi gibi mesane taşlarına neden olan herhangi bir bozukluk varsa bu esnada düzeltilebilir.

Korunma

Mesane taşları genellikle korunması zor başka bir hastalıktan dolayı oluşur ama aşağıdaki adımları takip ederek mesane taşı oluşması riskini azaltabilirsiniz:

 • Dikkat edilmesi gerek üriner semptomları öğrenin. Büyümüş prostat veya diğer ürolojik hastalıkların erken tanı ve tedavisi mesane taşı riskini düşürebilir.
 • Fazla sıvı tüketin. Daha çok sıvı, özellikle su içmek mesane taşlarından korunmaya yardımcı olabilir çünkü sıvılar idrardaki mineral konsantrasyonunu seyreltir. Ne kadar su içmeniz gerektiği yaşınıza, kilonuza, sağlığınıza ve aktivite seviyenize bağlıdır. İçmeniz gereken sıvı miktarını doktorunuza sorun.

Sağlıkveyaşam

12 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.