Meyve suyu: Çocuklar için iyi midir yoksa kötü müdür ?

Meyve suyunu dikkatli seçerseniz çocuğunuzun diyetinin sağlıklı bir bölümü olabilir. 

Tam meyve en iyi seçim olmasına rağmen, meyve sularının bazı türleri çocukların diyet planının sağlıklı bir parçası olabilir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar orta miktarda yüzde 100 oranında olan meyve sularının çocukların kilosunu etkilemediğini göstermiştir. Ancak, meyve suları kalori içermektedir. Tıpkı diğer gıdalarda veya kalori içeren içeceklerde olduğu gibi, çok fazla meyve suyu içmekte kilo almaya katkıda bulunabilir.

Çocuğunuza meyve suyu vermeyi seçerseniz, şekerlendirilmiş meyve suları veya meyve suyu kokteylleri yerine yüzde 100 oranlı meyve sularını tercih edin. Yüzde 100 oranlı olan meyve suları ve şekerlendirilmiş meyve suları aynı miktarda kalori içermelerine rağmen, çocuğunuz yüzde 100 oranlı olan meyve suyundan daha fazla vitamin ve besin alırken daha az katkı maddesi alacaktır. Diş çürüklerini önlemek için meyve suyunu şişe yerine bardakta servis yapın. Buna ek olarak, meyve suyunu çocuğunuzun bütün gün yudumlaması yerine sadece hafif bir yemekle veya bir öğün yemeği ile servis edin. Çocuğunuzun yemek yemesinde problem varsa, çocuğunuza öğün yemeğinden veya atıştırmadan 30 dakika önce bir şey yemesine izin vermeyin.

Çocuğunuzun çok fazla meyve suyu içmediğinden emin olun, Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Kalp Birliğinin belirlediği sınırlandırmalara şunlardır:

-          Doğumdan 6 aya kadar: Kabızlık için rahatlatmak amacıyla olmadığı sürece, herhangi bir meyve suyu yok

-          6 aydan 6 yaşa kadar: günde 4 ile 6 ons (118 den 177 mililitreye kadar)

-          7 yaş ve daha üstü: günde 8 ile 12 ons (237 den 355 mililitreye kadar)

Ortalama 4 ons (118 mililitre) luk yüzde 100 oranlı meyve suyu bir porsiyon meyveye eşittir. Unutmayın, tüm meyveye göre meyve suyu lif ve diğer besinleri içermez. Çocuklar için yeteri miktarda meyve suyu yararlı olsa da, çocuğunuza tüm meyveyi önermelisiniz.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.