Mide yanması veya göğüs ağrısı: Bu ne zaman bir kalp krizi olabilir ?

Mide yanması ve kalp krizi arasındaki potansiyel yaşam kurtarıcı farklılıkları öğrenin.

Çok fazla yemek yediğinizde göğüste bir yanma hissediyorsunuz. Mide yanması mı? Muhtemelen öyle, ancak göğüs ağrısı kalp krizinin bir uyarısı da olabilir.

Mide yanması ve bundan daha ciddi şeyler arasındaki farkları öğrenmek bir ölüm kalım meselesi olabilir. Öğrenmeniz gereken herşeyi burada bulabilirsiniz.

Mide yanması nedir?

Mide yanması bir hastalık değil, bir çeşit belirtidir. Mide yanmasının nitelikleri ;

 • Genellikle yemek sonrasında uzanmak veya eğrilip bükülmek.
 • Kısa süreli yada birkaç saat boyunca devam edebilir süreçte olabilir.
 • Üst karından başlayarak boğaza giden kısımların tamamına yayılabilir. Göğüste bir yanma hissedilebilir.
 • Özellikle uzanırken yemek borusu içerisindeki Mide asidi yukarı doğru geldiğinde ağzınızda ekşi bir tat bırakabilir.

Normalde midenizde ki sindirim asidi, alt özofagus sfinkter ile özofagusa hareket etmesini önlemektedir. Kapakçıkların çalışmasıyla kaslar fonksiyonları yerine getirirler ve asidi tutarlar. Ancak bu kapakçıklar bazen zayıflar ve asidin yemek borusuna çıkmasına (reflü) izin verirler.

Aşırı kilo, aşırı yemek yemek ya da yemek yedikten hemen sonra mide deki kaslar üzerine yapılan basınç kapakçıkların açılmasına neden olabilir. Çok fazla alkol ya da kafein gibi bazı gıdalar kasların gevşemesine ve mide asidi üretiminin artmasına sebep olabilirler.

Alt yemek borusu içerisinde ki asitler ve sık sık tekrarlayan mide yanması asit reflüsü veya gastroözofageal reflü (GÖRH) olarak adlandırılan ciddi durumlara yol açabilirler. Uzun süreli GÖRH barrett özofagusu’na yol açabilir. Mide asidine tekrar maruz kalmak alt yemek borusunda bulunan astar hücrelerinde renk ve bileşim değişikliklerine neden olur. Kısacası barrett özofagus, yemek borusu kanseri için risk faktörü olabilir.

Midenin bir kısmının diyafram üzerinden göğüs içerisine doğru devam etmesi hiatus hernisi (mide fıtığı) ya da peptik ülser veya gastrite sebep olabilir.

Diğer sindirim belirtileri göğüs ağrısına neden olur mu?

Mide yanması göğüs ağrısına neden olabilen tek sindirim sorunu değildir. Yemek borusunda oluşabilecek kas spazmı da aynı etkiye sahip olabilir. Safra kesesinde oluşan bir ağrı da göğse yayılabilir. Ağır bir yemek yedikten sonra mide bulantısı, üst, orta ve özellikle sağ üst karında yoğun ve sürekli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı boyun, omuz ve kollarınıza kadar gelebilir.

Kalp krizi olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz ?

Göğüs ağrısının hangi sebepten olduğunu söylemek zor hatta imkansız olabilir. Kalp krizine sebep olan belirtiler her zaman farklılık gösterebilirler. Daha önce kalp krizi geçirmiş bir kişi için farkında olmadan bir kalp krizi daha geçirdiğinde belirtiler tamamen değişmiş olabilir. Kalp krizi hakkında aşağıdaki konularda dikkatli olun;

 • Ani basınç. Göğüs ortasında birkaç dakika süren sıkma ya da ezme şeklinde ağrı
 • Göğüste veya vücudun üst kısmında hafif ağrı veya rahatsızlık. Kalp krizi belirtilerinin yavaş yavaş başladığının belirtisidir.
 • Sırt, boyun, çene, karın, omuz ve kollara (özellikle sol kol) yayılan ağrı ve rahatsızlıklar.
 • Göğüs ağrısı duymadan yaşanan nefes darlığı
 • Göğüs ağrısıyla beraber, terleme, sersemlik, baş dönmesi ya da mide bulantısı olması.
 • Duygusal stres altında olduğunuzda, gergin olduğunuzda, fiziksel aktiviteler sırasında göğüste hissedilen basınç.

Hem erkekler hem de kadınlar için kalp krizinin en sık görülen belirtisi göğüs ağrısı ya da orada hissedilen rahatsızlık hissidir. Ancak , çene ve sırt ağrısı, nefes darlığı, bulantı ya da kusma gibi belirtiler kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Ne zaman tıbbi yardım almalısınız?

Zaman zaman yaşanan mide yanması nöbetleri yaygındır. Kalıcı bir mide yanmanız varsa ve günlük antiasit alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Mide yanmanız GÖRH veya başka bir durum belirtisi olabilir.

Mide yanmasını her zamankinden farklı ve kötü hissettiğinizde (fiziksel aktivite sırasındaki omuz ve kola yayılan ağrı, nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, bulantı vs) derhal acil yardım almalısınız. Bu belirti ve semptomlar kalp krizi belirtisi olabilir. Daha önce kalp krizi geçirmiş, kalp hastalığı veya diyabet hastalığına sahip, sigara kullanıyor, yüksek kolesterolünüz var ve aşırı kilolu iseniz göğüs ağrısı ya da rahatsızlık hissettiğinizde hemen 112 arayın veya acil tıbbi yardım çağrısında bulunun. Doğru teşhis ve zamanında yapılan tedavi hayatınızı kurtarabilir.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

 • ömer 01 Mart 2018

  2 aydır göğüsümde yanma var acaba neden ekg efor ultrason ve kantesti temiz cıktı sorun ne acaba?

 • Mehmet 22 Ocak 2018

  Hocan ara ara göğsünde yanma oluyor ama bazen daha fazla oluyor ama hemen geçiyor neden kaynaklanıyor olabilir.

 • Sevil 25 Aralık 2017

  3 gündür sol tarafımda yanma oluyor neden olabilir

 • Nagihan Süseli 27 Kasım 2017

  Verdiğiniz bilgiler eşliğinde dr a gittim korktuğum gibi birşey olmadığını öğrendim. Birçok nedenle kaynaklanabilir.

 • efe 27 Ocak 2017

  Genetik kalp krizi hastalığı diye birşey var mı?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.