Migren

Migren- Bu tip baş ağrısının semptomları, nedenleri ve tedavisi

Migren ağrısı başın bir bölgesinde şiddetli zonklama veya atım hissine sebep olabilir ve yaygın olarak mide bulantısı, kusma ve ışık ve sese aşırı duyarlılık ile seyreder.

Migren atakları saatlerce veya günlerce ciddi ağrılara sebep olabilir ve tek düşüncenizin karanlık ve sessiz bir yer bulup yatmak olacağı şekilde çok şiddetli olabilir.

Ani ışık parlamaları, kör noktalar veya kolunuzda ya da bacağınızda karıncalanma gibi uyarıcı semptomlar (aura) bazı migrenlerden önce gelir veya birlikte seyreder.

İlaçlar migrenin sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Eğer geçmişte tedavi sizde işe yaramadıysa, farklı bir migren ağrısı ilacı denemek için doktorunuzla konuşunuz. Doğru ilaçlar, kendinize yardımcı olarak yapacağınız bakım ve yaşam tarzı değişimi ile birleştiğinde büyük bir fark yaratabilir.

Belirtileri

Migren ağrıları genellikle çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Migren Prodrom, aura, baş ağrısı ve postdromdan oluşan dört aşama şeklinde ilerleyebilir.

Prodrom

Migrenden bir veya iki gün önce, yaklaşmakta olan bir migreni aşağıdaki hemen göze çarpmayan değişimlerden fark edebilirsiniz:

• Kabızlık

• Depresyon

• Aşerme

• Hiperaktivite

• Sinirlilik

• Boyunda sertlik

• Kontrol edilemeyen esneme

Aura Aura, migren ağrısı öncesinde veya sırasında oluşabilir. Auralar genellikle ışık çakmaları gibi görme bozuklukları şeklindeki sinir sistemi semptomlarıdır. Bazen auralar dokunma (duyusal), hareket (motor) veya konuşma (sözel) bozuklukları şeklinde gelişebilir. Çoğu insan aurasız migren ağrısı yaşar. Bu semptomların her biri genellikle yavaş yavaş başlar, bir kaç dakika içinde artar ve daha sonra genellikle 20-60 dakika sürer. Aura örnekleri şunlardır:

• Çeşitli şekiller, parlak noktalar veya ışık çakmaları gibi görsel fenomenler,

• Görme kaybı

• Kol veya bacakta karıncalanma

• Konuşma veya dil problemleri (afazi)

Daha az sıklıkla, aura eklem zayıflığı (hemiplejik migren) ile birlikte görülebilir.

Atak Tedavi edilmediğinde, migren genellikle dört ila 72 saat sürer, ancak baş ağrısının sıklığı kişiden kişiye değişir. Ayda pek çok kez veya daha az sıklıkta migren ağrınız olabilir. Migren sırasında, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Tek taraflı veya başınızın her iki tarafında ağrı
 • Titreşimli, zonklama şeklinde bir ağrı
 • Işığa, sese ve bazen kokuya hassasiyet
 • Bulantı ve kusma
 • Bulanık görme
 • Bazen bayılma ile devam eden baş dönmesi

Postdrom Post drom olarak bilinen son aşama migren atağından sonra ortaya çıkar. Bu esnada yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz ancak bazı insanlar hafif öforik hissettiklerini bildirmişlerdir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz Migren ağrısı genellikle teşhis ve tedavi edilemez. Eğer düzenli olarak migren atağı bulgu ve semptomları yaşıyorsanız, bu ataklarınızın ve nasıl tedavi ettiğinizin bir kaydını tutunuz. Sonra baş ağrılarınızı tartışmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayınız.

Baş ağrısı geçmişiniz olsa bile, ağrı şekliniz değiştiğinde veya aniden farklı ağrı hissetmeye başladığınızda doktorunuzla görüşünüz.

Eğer diğer daha ciddi tıbbi problemlerin göstergesi olabilecek aşağıdaki bulguların ve semptomların herhangi birine sahipseniz en kısa sürede doktorunuzla görüşünüz veya bir acile gidiniz :

 • Şimşek çakması şeklinde ani, şiddetli bir baş ağrısı
 • Ateş ile birlikte baş ağrısı, boyunda sertlik, zihinsel karışıklık, nöbetler, çift görme, halsizlik, uyuşukluk veya konuşma problemi
 • Bir kafa travması sonrası baş ağrısı, özellikle baş ağrısı daha da kötüleşirse
 • Öksürük, güç sarf etme, ıkınma ya da ani bir hareket sonrasında kötü bir kronik baş ağrısı
 • Eğer 50 yaş üstüyseniz yeni bir baş ağrısı

Nedenleri

Migren ağrısının nedeni hakkında çok bir bilgi olmasa da, genetik ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı görülmektedir.

Migren beyin sapı ve onun ana ağrı kaynağı olan trigeminal sinirlerindeki değişikliklerden kaynaklanabilir.

Sinir sistemindeki ağrıyı düzenlemeye yardımcı olan serotonin dâhil olmak üzere - beyin kimyasallarındaki dengesizlikler de sebep olabilir. Araştırmacılar migrende serotoninin rolü üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Serotonin düzeyi migren atakları sırasında düşer. Bu, trigeminal sisteminizin beyninizin dış kısmına(meninks) giden nöropeptitler denilen maddelerin salgılanmasına neden olabilir. Sonuç baş ağrısıdır.

Migren ağrısı tetikleyicileri Baş ağrılarının gerçek mekanizması ne olursa olsun, bir çok şey onları tetikleyebilir. Yaygın migren tetikleyicileri şunları içerir:

 • Kadınlardaki hormonal değişiklikler. Östrojen dalgalanmalarının migreni olduğu bilinen birçok kadında baş ağrısını tetiklediği görülmektedir. Migren geçmişi olan kadınlar adet dönemlerinden hemen önce veya adet esnasında yani östrojen seviyesinde önemli bir düşüş yaşandığı dönemde sıklıkla baş ağrılarının olduğunu bildirmişlerdir.

Diğerleri hamilelik veya menopoz sırasında migren geliştirmeye daha yatkın olmaktadırlar.

Hormon replasman terapisi ve oral kontraseptifler gibi hormonal ilaçlar da migreni daha da kötüleştirebilirler. Ancak bazı kadınlar bu ilaçları kullandıklarında daha az migren ağrısıyla karşılaştıklarını bildirmektedirler.

 • Yiyecekler. Eski peynirler, tuzlu gıdalar ve işlenmiş yiyecekler migreni tetikleyebilir. Öğün atlama veya oruç tutma da atakları tetikleyebilir.
 • Gıda katkı maddeleri. Birçok yiyecekte bulunan tatlandırıcı aspartam ve koruyucu monosodyum glutamat, migreni tetikleyebilir.
 • İçecekler. Alkol, özellikle şarap ve yüksek kafeinli içecekler, migreni tetikleyebilir.
 • Stres. İşte veya evde stres migrene sebep olabilir.
 • Duyusal uyarıcılar. Parlak ışıklar ve güneş ışığı ve yüksek ses migrene neden olabilir. Olağandışı kokular - parfüm, tiner, sigara dumanı ve diğerleri dâhil- bazı kişilerde migreni tetikleyebilir.
 • Uyanma-uyuma düzenindeki değişiklikler. Az uyku veya çok uyku jet lagda olduğu gibi migreni tetikleyebilir.
 • Fiziksel faktörler. Cinsel aktivite de dâhil olmak üzere yoğun fiziksel çaba migreni yol açabilir.
 • Çevredeki değişiklikler. Hava veya barometrik basınç değişikliği migreni tetikleyebilir.
 • İlaçlar. Nitrogliserin gibi oral kontraseptifler ve damar genişleticiler migreni kötüleştirebilir.

Tedavi ve İlaçlar

Migren tedavi edilemez ama doktorlar durumunuzu kontrol altına alabilmeniz için size yardım etmeye çalışacaktır.

Migren tedavisi için özel olarak birçok ilaç tasarlanmıştır. Buna ek olarak, genel olarak aynı zamanda diğer koşulları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar migreni hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Migrenle savaşmakta kullanılan ilaçlar iki geniş kategoriye ayrılır:

 • Ağrı hafifletici ilaçlar. Akut veya abortif tedavi olarak da bilinen bu tür ilaçlar migren atakları sırasında alınır ve zaten başlamış semptomları durdurmak amacıyla tasarlanmışlardır.
 • Önleyici ilaçlar. Bu tip ilaçlar migren şiddetini veya sıklığını düşürmek için, genellikle günlük olarak, düzenli bir şekilde alınır.

Migrenle baş etmek için seçilen strateji baş ağrılarınızın sıklığı ve ciddiyet derecesine, baş ağrısı sebeplerinizin iş gördürememe derecesine ve diğer tıbbi durumlara bağlıdır.

Bazı ilaçlar emziriyorsanız veya hamileyseniz tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar çocuklara verilmez. Doktorunuz sizizn için en iyi ilaç konusunda yardımcı olacaktır.

Ağrı Kesici İlaçlar En etkili sonucu almak için migren bulguları veya semptomları görülür görülmez ağrı kesici ilaçlar alın. Bu ilaçları aldıktan sonra karanlık bir odada bir süre dinlenir ve uyursanız daha iyi olacaktır. Bu ilaçlar şunlardır:

Ağrı Kesiciler. Aspirin veya Ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID), hafif migreni rahatlatmakta yardımcı olabilir.

Asetaminofen gibi ağrı kesiciler, bazı kişilerde hafif migreni rahatlatmakta yardımcı olabilir.

Asetaminofen, aspirin ve kafein birleşimi gibi migren için özel olarak satılan ilaçlar da çok ağır olmayan migren ağrısını hafifletebilir ancak şiddetli migren için tek başına etkili değildir.

Çok sık ya da uzun süre alınan bu ilaçlar ülser, gastrointestinal kanama ve aşırı ilaç alımına bağlı baş ağrısına neden olabilir.

Reçeteli ağrı kesici indomethacin eğer mideniz bulanıyorsa fitil şeklinde olduğu için size faydalı olur ve migren baş ağrısını önler.

 • Triptanlar. Migren atakları yaşayan pek çok insan migrenlerini tedavi etmek amacıyla triptanlar kullanmaktadırlar. Triptanlar, kan damarlarının daralmasını sağlayarak ve beyindeki ağrı yollarını bloke ederek yardımcı olur.

Triptanlar migren ağrısı gidermekte ve migrenle alakalı semptomlarda oldukça etkilidirler.

İlaçlar arasında sumatriptan, rizatriptan, almotriptan, Naratriptan, zolmitriptan, frovatriptan ve eletriptan vardır. Bazı triptanlar tabletlere ilave olarak, burun spreyleri ve enjeksiyon olarak mevcuttur.

Triptanların yan etkileri arasında bulantı, baş dönmesi, uyuşukluk ve kas güçsüzlüğü vardır. Felç ve kalp krizi riski taşıyan kişiler için tavsiye edilmez.

Sumatriptan ve naproksen sodyumun bir tek tablet kombinasyonu, migren semptomlarının hafifletilmesinde tek başlarına ilaç tedavisinden daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 • Ergotlar. Ergotamine ve kafein kombinasyonu ilaçlar triptanlardan daha az etkilidir. Ergotlar ağrısı 48 saatten fazla sürenlerde daha etkili olarak görünmektedir.

Ergotamin migreninizle ilgili olarak daha fazla bulantı ve kusmaya ve diğer yan etkilere neden olabilir ve aynı zamanda aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrılarına yol açabilir.

Dihydroergotamine daha az yan etkisi olan ve ergotaminden daha az yan etkiye sahip bir ergot türevidir. Burun spreyi ve enjeksiyon şeklinde bulunabilir. Bu ilaç ergotaminden daha az yan etkilere neden olabilir ve aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısına neden olma ihtimali daha azdır.

 • Bulantı İlaçları. Migren sıklıkla kusmalı ya da kusmasız bulantı ile geldiğinden, mide bulantısı için ilaç uygundur ve genellikle diğer ilaçlar ile kombine edilir. Sıklıkla reçete edilen ilaçlar klorpromazin, metoklopramid veya proklorperazindir.
 • Opioid ilaçlar. Uyuşturucu içeren opioid ilaçlar, özellikle kodein, bazen triptanları veya ergoları kullanamayan insanlar için migren ağrısının tedavisinde kullanılır. Uyuşturucular bağımlılık yapıcıdır ve genellikle sadece son çare olarak kullanılmaktadır.
 • Glukokortikoidler. Bir glukokortikoid ağrı önlemeyi artırmak için diğer ilaçlar ile birlikte kullanılabilir. Steroid toksisite riskinden dolayı glukokortikoidler sık kullanılmamalıdır.

Önleyici İlaçlar

Eğer ayda dört veya daha fazla atak yaşıyorsanız, eğer ataklar 12 saatten fazla sürüyorsa, eğer ağrı kesici ilaçlar yardımcı olmuyorsa, veya migren bulgularınız ve semptomlarınız uzun süreli aura veya uyuşma ve güçsüzlük içeriyorsa önleyici terapi için aday olabilirsiniz.

Önleyici ilaçlar migrenin sıklığını, şiddetini ve uzunluğunu azaltabilir ve migren esnasında kullanılan semptom azaltıcı ilaçların etkililiğini arttırabilir.

Doktorunuz öneyici ilacı günlük olarak veya menstruasyon gibi tahmin edilebilir tetikleyici sebep yaklaştığında almanızı tavsiye edebilir.

Pek çok vakada, önleyici ilaçlar baş ağrılarını tamamen durdurmaz ve bazı ilaçlar çok ciddi yan etkilere sebep olur. Eğer önleyici tedaviden iyi sonuçlar alıyorsanız ve migreniniz kontrol altına alınmışsa, doktorunuz migreninizin geri dönüp dönmeyeceğini görmek amacıyla bu ilaçları azaltmanızı tavsiye edebilir.

Migreninizin sıklığını azaltmak veya önlemek için, bu ilaçları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alınız:

 • Kardiyovasküler ilaçlar. Genel olarak, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılan beta bloklayıcılar, migren sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Beta bloklayıcı olan propranolol, metoprolol tartarat ve timolol ilaçlarının migren önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Diğer beta blokerler bazen migren tedavisi için kullanılmaktadır. Bu ilaçları aldıktan sonra birkaç hafta boyunca semptomlarda bir iyileşme fark etmeyebilirsiniz.

Eğer 60 yaşından fazlaysanız, sigara kullanıyorsanız veya belirli kalp veya damar durumlarınız varsa, doktorlar size beta bloklayıcı yerine alternatif ilaçlar tavsiye edebilir.

Yüksek kan basıncını tedavi etmek ve kan damarlarının genişlemesini veya daralmasını önlemek için kullanılan Kardiyovasküler ilaçların (kalsiyum kanal bloklayıcıları) diğer bir sınıfı, aynı zamanda migrenin önlenmesinde ve migren semptomlarının giderilmesinde yararlı olabilir. Verapamil size yardımcı olabilecek bir kalsiyum kanal bloklayıcısıdır.

Buna ek olarak, anjiyotensin dönüştürücü enzim engelleyicisi lisinopril migren uzunluğunu ve şiddetini azaltmada yararlı olabilir.

Araştırmacılar bu kardiyovasküler ilaçların neden migren ataklarını önlediğini tam olarak anlamamaktadırlar.

 • Antidepresanlar. Bazı antidepresanlar migren dâhil bazı baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Trisiklik antidepresanlar migreni önlemede etkili olabilir. Bu ilaçlardan faydalanmak için depresyonda olmanız gerekmez.

Trisiklik antidepresanlar serotonin ve diğer beyin kimyasalların seviyesini etkileyerek migren ağrısı sıklığını azaltabilir. Amitriptilinler migren ağrılarını etkili bir şekilde önlediği kanıtlanan tek trisiklik antidepresandır. Amitriptilinden daha az yan etkilere sahip olduğu için diğer trisiklik antidepresanlar bazen kullanılır.

Bu ilaçlar ağız kuruluğu, kabızlık, kilo alımı ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Seçici serotonin geri alım engelleyicileri adı verilen antidepresanların diğer bir sınıfın migren ağrısı önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Ancak, tek bir serotonin ve norepinefrin geri alım engelleyicisi venlafaksin migren önlemede yararlı olabilir.

 • Anti-nöbet ilaçları. Valproat sodyum ve topiramat gibi bazı anti-nöbet ilaçlarının, migren ağrılarının sıklığını azalttığı görülmektedir .

Ancak yüksek dozda bu anti-nöbet ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Valproat sodyum bulantı, titreme, kilo alma, saç dökülmesi ve baş dönmesine neden olabilir. Valproat ürünleri migren ağrılarının önlenmesi için gebe kadınlarda kullanılmamalıdır. Topiramat ishal, bulantı, kilo kaybı, hafıza ve konsantrasyon zorlukları sorunlarına neden olabilir.

 • OnabotulinumtoxinA (Botox). OnabotulinumtoxinA ilacının erişkinlerde kronik migren tedavisinde yararlı olduğu görülmüştür.

Bu yöntem esnasında, boyun ve alın kaslarına enjeksiyon yapılır. Bu etkili olduğunda, tedavinin genellikle her 12 haftada bir tekrar edilmesi gerekmektedir. .

 • Ağrı kesiciler. Özellikle naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, migreni önlemeye ve belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Öz-bakım önlemleri migren baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.

 • Kas gevşetme egzersizlerini deneyin. Rahatlama migren ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Gevşeme teknikleri kas gevşetme, meditasyon veya yoga olabilir.

 • Yeterince uyuyun, ama fazla değil. Her gece yeterli miktarda uyku alın. Düzenli saatlerde uyumak ve uyanmak en iyisidir.
 • Dinlenin ve rahatlayın. Eğer mümkünse, baş ağrısının yaklaştığını hissettiğinizde karanlık ve sessiz bir odada dinlenin. Boynun arkasına beze sarılmış bir buz torbası koyun ve kafa derisi üzerinde ağrılı bölgelere hafif basınç uygulayın.
 • Baş ağrısı günlüğü tutun. Doktorunuzla görüştükten sonra bile baş ağrısı günlüğü tutmaya devam edin. Bu sizin migreni nelerin tetiklediğini ve hangi tedavinin en etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Korunma

Önleyici ilaçlar alın ya da almayın, yaşam tarzı değişiklikleri migren sayısını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu önerilerden biri veya daha fazlası sizin için yararlı olabilir:

 • Tetikleyicilerden kaçının. Eğer bazı yiyeceklerin ve kokuların geçmişte migreninizi tetiklediği görülüyorsa, bunlardan kaçının.

Doktorunuz size kafein ve alkol alımını azaltmanızı ve sigaradan uzak durmanızı önerebilir.

Genel olarak, düzenli uyku motifi ve yemek saatleri belirleyin. Buna ek olarak stresi kontrol altına almaya çalışın.

 • Düzenli egzersiz yapın. Düzenli aerobik egzersizler gerilimi azaltır ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Eğer doktorunuz da hemfikir olursa, yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürme dâhil sevdiğiniz bir aerobik egzersizini seçin. Yavaş yavaş ısının çünkü ani yoğun egzersiz baş ağrısına sebep olabilir.

Obezitenin de migren ağrılarının faktörü olduğu düşünülür ve düzenli egzersiz sağlıklı kilonun korunması ve kilo verimine yardımcı olabilir.

 • Östrojen etkilerini azaltın. Migreni olan bir kadınsanız ve östrojen baş ağrılarınızı tetikliyor veya daha da kötüleştiriyor gibiyse, östrojen içeren ilaçlardan uzak durabilir veya azaltabilirsiniz.

Bu ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve hormon replasman terapisi vardır. Doktorunuzla alternatifler ve dozajlar hakkında konuşunuz.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.