MOXO Dikkat Performans Testi

Dikkat, hiperaktivite, dürtüsellik ve zamanlama performansını objektif olarak ölçümleyen MOXO testi, DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) tanısını da desteklemektedir.

moxo dehb testiGünümüzde çocuklar arasında en yaygın görülen hastalıklardan biri dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu. Amerikan Psikiyatri Derneği ve CDC'nin verilerine göre; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), okul çağındaki çocukların %5 ila %11'ini etkiliyor ve çocuklarda DEHB'nin görülme sıklığı her yıl ortalama %5 artıyor.

DEHB erken çocukluk döneminde ortaya çıktığı için çoğunlukla çocukluk hastalığı olarak bilinir. Oysa vakaların yarısından fazlasında (yaklaşık %60'ında), yetişkinlik döneminde de DEHB belirtileri devam eder. Tanı ve tedavi eksik kaldığında düşük özgüven, okul veya iş yaşamında zorlanma ve sorunlu ilişkiler gibi hayatın her alanı olumsuz etkilenir.

DEHB belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik sorunlar DEHB tanısına eşlik eder. Bu nedenle bu kadar yaygın bir bozukluk olmasına rağmen tanısı oldukça zordur.

Neden MOXO?

MOXO; çocuklar ve yetişkinler için geliştirilmiş DEHB tanısına yardımcı, bilgisayar ekranı üzerinden yapılan online dikkat performans testidir.moxo dikkat performans testi

Yaygın inanışın tersine DEHB'nin tek belirtisi aşırı hareketlilik değildir. Aşırı hareketlilik yani hiperaktivite DEHB'nin kapsadığı problemlerden yalnızca biridir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu 4 temel sorunu kapsar:

 1. Dikkat eksikliği
 2. Dürtüsellik
 3. Zamanlama problemi
 4. Hiperaktivite

MOXO testi, DEHB'nin bu 4 belirleyicisini ayrı ayrı değerlendirerek objektif ve somut sonuç verir. Standart SPT testlerinden farklı olarak; MOXO, dikkat dağıtıcı dış uyaranlar kullanarak gerçek yaşam çevresinin tam bir simulasyonunu sağlar.

MOXO testi, farklı dikkat dağıtıcı uyaranlar içeren 8 aşamadan oluşur:

 1. Temel 1: Dikkat dağıtıcı olmayan aşama
 2. Görsel 1: Minör görsel uyaranlar içeren aşama
 3. Görsel 2: Majör görsel uyaranlar içeren aşama
 4. İşitsel 1: Minör işitsel uyaranlar içeren aşama
 5. İşitsel 2: Majör işitsel uyaranlar içeren aşama
 6. Combo 1: Minör görsel uyaranlar ve minör işitsel uyaranlar kombinasyonu
 7. Combo 2: Majör görsel uyaranlar ve majör işitsel uyaranlar kombinasyonu
 8. Temel 2: Dikkat dağıtıcı olmayan ikinci aşama

moxo testin yapısı

Test Sonuçları: Dikkat Profili ve Performans Grafiği

Dikkat profili; dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite olmak üzere dört ayrı endeksten oluşur. Her bir endeks için, yaş ve cinsiyet açısından hastaya uyan norm grubuna kıyasla hastanın performans seviyesini gösterir. Hastanın hangi endekslerde normal aralığın dışına çıktığı ve normal aralıktan sapma derecesi karşılaştırmalı olarak görüntülenebilir. Hastanın en çok sorun yaşadığı alanların net olarak belirlenmesi tedavinin şekillendirilmesine yardımcı olur.moxo dikkat profili

Performans grafiği; test süresince hastanın performansını gösterir. Farklı dikkat dağıtıcı uyaranların hastanın performansını nasıl etkilediği net olarak karşılaştırılabilir. Hastanın performansının zamanla nasıl değiştiği ve hangi dış uyaranların performansı nasıl etkilediği kapsamlı olarak görüntülenebilir.moxo performans grafiği

MOXO testi, sadece uzmanlar tarafından uygulanabilir ve DEHB tanısına yardımcı olur. MOXO testi denemek için buradan hesap oluşturun.

MOXO hakkında daha fazla bilgi için: MOXOTürkiye.com

Sağlıkveyaşam

19 Ocak 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.