Mutluluk çubuğu (penis protezi) nedir? Bu tedavi kimlere uygulanabilir?

Mutluluk çubuğu eskiden kalmış bir terim. Mutluluk çubuğu terimi, daha önce kullandığımız yani eski penis protezlerinin bir çubuk şeklinde bükülebilir olmalarından kaynaklanıyor. Günümüzde ise farklı şekillerde protezler kullanılmakta.

Penis protezi cerrahisini ancak ilk basamak tedavilere dirençli olan veya ilk basamak tedavilerinden artık fayda görmeyen hastalara uyguluyoruz. Penis protezi cerrahisi, özellikle vurgulamak gerekir ki ancak bir son basamak tedavisidir. Bunun nedeni bu cerrahinin geri dönüşsüz olmasıdır. Yani penis protezi bir kere uygulandığında tekrar geriye dönüp bu protezi çıkarmak mümkün değildir.

Penis protezi nedir?

Normalde penisin içinde kanla dolarak sertleşmeyi sağlayan iki tane balon yapı vardır. Bu iki balon yapı çeşitli hastalıklar nedeniyle artık kanla dolarak sertleşmiyorsa, bunların yerine iki tane yapay balon yerleştirerek bir hidrolik pompa ile şişirilmesini sağlayalım. Böylelikle normal ereksiyondan farksız, his olarak normal ereksiyon ile tamamen aynı, cinsel ilişki sırasında boşalmayı ve orgazmı değiştirmeyen bir tedavi yöntemi bulalım. Bu inovatif fikirde ilk önce bu sertleşmeyi sağlayan balonların içine sert cisimler yerleştirilmesi düşünülmüş tarihte. Fakat bu sert cisimler zamanla penisin ucundan çıktığı için veya hiçbir zaman saklanamadığı için yani erkek sürekli ereksiyonda olduğu için zamanla terk edilmiş. Daha sonra bükülebilir çubuklar oluşturulmuş. Bunun mantığı ise; penisin içine yerleştirilen ve dışarıdan görülmeyen çubuklar cinsel ilişki istendiğinde yamukluk elle düzeltilerek cinsel ilişkiye giriliyor. Cinsel ilişki sonrasında ise yani penis saklanmak istendiğinde bu çubuklar tekrar bükülerek iç çamaşırının içine saklanabiliyor. Bunlar günümüzde hala kullanılmasına rağmen çok verimli değiller ve çoğunlukla pompa kullanma el becerisi olmayan ileri yaştaki hastalarımızda tercih ettiğimiz bir şey.

Günümüzde uygulanan penis protezleri nasıl çalışıyor?

Günümüzde altın standart kabul edilen yöntem ise şişirilebilir penis protezleri. Bu şişirme mekanizmalarının yani normalde kanla dolan baloncukların içine silikon iki balon yerleştiriliyor. Bunların şişirilmesini sağlayacak olan pompa yumurtalıklar arasına yerleştiriliyor. Bazılarında su haznesi var, bu hazne de karnın içine yerleştiriliyor. Böylelikle dışarıdan hiç görülmeyen, hissedilmesi oldukça güç olan bir yerleştirme yapılmış oluyor. Hasta istediği zaman bu pompayı sıkarak ereksiyon sağlayabiliyor ve cinsel ilişkiye girebiliyor.

Bu yöntem sayesinde normal ereksiyondan hemen hemen farksız bir ereksiyon sağlanmış oluyor. Bu ereksiyon ile cinsel ilişkiye girildiğinde haz ve histe herhangi bir değişiklik olmuyor, orgazm ve boşalmada herhangi bir değişiklik olmuyor. Cinsel ilişki sonunda, artık ereksiyon indirilmek istendiğinde ise yine pompa yardımıyla balonlar yumuşuyor ve penis ereksiyon öncesindeki görüntüye ulaşıyor.

Penis protezi yerleştirme cerrahisi genel anestezi altında gerçekleştirilen ve yaklaşık olarak bir saat süren bir işlemdir. Öncesinde üç günlük bir antibiyotik solüsyonla yıkanma ve antibiyotik kullanma periyodu vardır. Hastalar penis protezi cerrahisinden 6 ila 8 hafta sonra tamamen normal cinsel aktivitelerine geri dönebilir.

Yorumlar

  • Gökhan 11 Temmuz 2018

    Erken boşalma yaşiyorum yardimci olurmusunuz lütfen

  • Alican 24 Kasım 2017

    Erken Boşalma yaşıyorum neyapmalıyım bi öneriniz varmıdır

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.