Nasıl hamile kalabilirsiniz ?

Nasıl hamile kalabileceğinizi mi merak ediyorsunuz ? Doğurganlığınızı en üst seviyeye getirin ve ne zaman yardım almanız gerektiğini öğrenin. 

Bazı çiflter sadece bu konuda konuşarak basitçe hamile kaldıkları görünmektedir. Diğerleri için ise bol sabır ve birazcık şans gerekmektedir. Nasıl hamile kalabileceğiniz ile ilgili endişeleriniz varsa, eski moda yönetmler ile başlayın. Burada bilmeniz gerekenleri ve ne zaman yardım almanız gerekeceğini öğrenin. 

Yumurtlamayı nasıl tahmin edebilirsiniz

Gebe kalma dönemi bir dizi karmaşık olaylara dayanmaktadır. Her ay hipofiz bezinden hormonlar bir yumurtlama olması veya yumurtlamayı uyarmaktadır. Yumurta serbest bırakıldıktan sonra fallop tüplerinden birisine doğru gider. Hamile kalmak istiyorsanız bu tam zamanıdır. Yumurtlama gerçekleşti ama nasıl hamile kalacaksınız? Bir çok kadın için bu konu hareketli bir hedefi vurmak gibidir, stres ve aşırı egzersiz gibi faaliyetler özellikle yumurtlama zamanını etkileyebilir.

Yumurtlama zamanınızı ayarlamak için;

 • Takvime göz atın. Her ay başı döneminde işaretlemek amacıyla gün planlayıcı ve basit bir takvim kullanın. Her dönem kaç gün sürerse onu da işaretlemelisiniz. Yumurtlama döngüsünün orta noktası en olası zamandır. Normal bir kadında olması gerektiği gibi 28 günlük döngü varsa son döngüden 14 gün sonrasında yumurtlama başlayacaktır. 34 gün gibi uzun bir döngü varsa bu durumda yaklaşık 20 gün sonrasında yumurtlama başlayabilir.
 • Servikal mukusta olan değişiklikleri izlemek. Yumurtlama öncesinde dikkat ederseniz berrak ve kaygan vajinal sıvılarda bir artış olabilir. Bu akıntılar çiğ yumurta akına benzerdir. Ovulasyondan sonra hamile kalma ihtimali daha zayıfsa akıntı yapışkan ve bulanık hale gelip kaybolur.
 • Bazal vücut ısısını takip edebilirsiniz. Yumurtlama döneminizde hazır olduğunuzda bazal vücut ısısında artış oluşabilir. Bazal vücut ısınızı takip etmek için bazal vücut ısısı ölçmek için tasarlanmış bir termometre kullanın. Her sabah yataktan kalkmadan önce sıcaklığı ölçün ve kağıt üzerine ya da elektronik ortama kaydedin. Sonunda bir veri ortaya çıkacaktır. Sıcaklığın en yüksek olduğu dönemden 2-3 gün önce en verimli döneminizdir. Artış bir derece azaldığında ihtimalde düşük olacaktır.
 • Bir ovulasyon tahmin kiti deneyin.  Reçetesiz olarak satılan ovulasyon kitleri yumurtlamadan önce gerçekleşen hormonların dalgalanmasını gösteren idrar testidir. Yumurtlama kitleri yumurtlama için bir süre beklemek gerektiğini ya da yumurtlamanın olabileceğini belirten sinyaller verir. En doğru sonucu alabilmek için etiketler zerinde yazan talimatları dikkatlice okumalısınız. 

Doğuganlığı en üst seviyeye çıkarmak : Neler yapılmalıdır ?

Gebe kalmaya niyetlendiğinizde, hamile kalmak için neler yapabileceğinizi basitçe hatırlayalım;

 • Düzenli seks yapılmalı. Düzenli olarak haftada iki yada üç kez cinsel birleşme yaşanıyorsa verimli olduğunuz bir zamana denk gelme olasılığı yüksektir. Gebe kalmak isteyen çiftler için çok fazla seks yapmak gibi bir olay yoktur. Bir çok çift için bu her şeyi zorlaştırabilir.
 • Yumurtlama zamanına yakın günlerde seks yapılmalı. Yumurtlama zamanına yaklaştığınız günlerde yapılan cinsel birleşmeler gebelik olasılığınızı arttıracaktır. Sık yapılan birleşmeyle birlikte eşinizin sperm kalitesinin düşmesi muhtemel olsa da sağlıklı bir erkekte genellikle bu sorun görülmemektedir.
 • Tercihlerinizi sağlıklı yaşamdan yana kullanmalısınız. Sağlıklı kilonuzu koruyun, sağlıklı beslenin, kafein alıyorsanız sınırlayın, stresi en aza indirerek, orta derecede egzersiz yapın. Bu alışkanlıklar hamilelik sırasında da size ve bebeğinize yardımcı olacaktır.
 • Gebelik öncesi planlama yapın. Gidebileceğiniz bir sağlık kuruluşunda yapılacak testler genel sağlığınızı değerlendirerek gebe kalmak için yapabilecekleriniz konusunda size yardımcı olabilecektir. Sizde veya eşinizde herhangi bir sağlık sorunu varsa gebelik öncesi planlama daha önemli bir konu olacaktır.
 • Vitamin kullanın. Folik asit özellikle bebeğinizin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Gebelikten birkaç ay önce başlanan folik asit ya da prenatal vitamin spina bifida ve nöral tüp defekti risklerini azaltacaktır. 

Doğurganlığı en üst seviyeye çıkarmak : Nelerden kaçınılmalıdır ?

Hamile kalma şansınızı arttırmak için yapılmaması gereken bazı şeyler vardı;

 • Sigara içmeyin. Tütün, servikal mukusu etkileyerek spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Sigara içmek düşük riskini arttırabilir, bebeğin oksijensiz kalması ve beslenememesine sebep olabilir. Sigara kullanıyorsanız hamile kalmadan önce bir sağlık kuruluşuna başvurarak bırakmayı deneyebilirsiniz. Ailenizin ve kendinizin iyiliğiniz için bırakın.
 • Alkol almayın. Genellikle gebe kalmayı düşündüğünüzde alkol almamalısınız. Hamileyseniz alkolün tamamen yasak olduğunu bilmelisiniz.
 • Sağlık personelinden onay almadan ilaç kullanmayın. Reçetesiz veya reçeteli bazı ilaçlar gebe kalma riskini düşürebilir. Hamile olduğunuzda ise bazı ilaçlar güvenli olmayabilir.
 • Vajinal yağları kullanmayın. Reçetesiz satılan vajinal jellerin bir kısmı doğurganlığı azaltabilir. Tükürük aynı etkiye sahip olabilir. Mutlaka bir yağ kullanmanız gerekiyorsa mineral yağlar ya da kanola yağı kullanabilir veya diğerleri için doktora danışabilirsiniz.
 • Yorucu egzersizlerde aşırıya kaçmayın. Orta dereceli fiziksel aktiviteler doğurganlık için faydalı olsa da fazlasının ters bir etkisi olabilir. Bazı araştırmalar haftada yedi saati bulan güçlü fiziksel aktivitelerin doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. 

Doktora ne zaman görünmelisiniz

Korunmasız olarak sık ilişkiye giren sağlıklı çiftler bir yıl içerisinde hamile kalabilirler. Ancak diğerlerinin yardıma ihtiyacı vardır.

30 yaş ve altındaysanız ve eşinizin sağlığı iyiyse bir doktora danışmadan önce bir yıl kendiniz deneyebilirsiniz. 35 yaş ve üzerinde iseniz, sizin veya eşinizin bilinen yada şüphelenilen bir doğurganlık sorununuz varsa yardım alın.

Hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen kısırlık sorunun tedavisi mevcuttur. Sorunun kaynağına bağlı olarak jinekoloğunuz yada eşiniz için ürolog yada aile doktorunuz yardımcı olabilir. Bazı durumlarda fertilite uzmanı da yardımcı olabilir.  

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

 • Betül 07 Ocak 2018

  Slm göğüslerimden süt geliyor cok sık tuvalete çıkıyorum Ve cok uykum geliyor camasır suyu testi yaptım Ve cok kabardı başka testler yapmadım suan için sizce hamileyım

 • gzm 14 Aralık 2017

  Kac gun once yaptin testti

 • Neşe 13 Aralık 2017

  Mrb ben 3 aydır adet görmüyorum iki defa test yaptım negatif çıktı gobek cizgim çıktı karnimda şişlik var ve beyaz akıntı çok gelio acaba hamilemiyim bana yardımcı olun

 • S.Aydın 13 Aralık 2017

  Merhaba, en son kasim birinde adet oldum fakat 5 gün gecikmesine ragmen hala adet olmadim, gebelik testi yaptim negatif sonuç verdi, 2 hafta once rahimde oluşan mantar yüzünden antibiyotik kullandım acaba şimdi nasil bir yol izleyebilirim?

 • Çigdem 11 Aralık 2017

  Çok acıl bana yardımcı olur Muş'unuz

 • Melisa Hareket 10 Aralık 2017

  Su anda adetim iki gun gecıktı sızce hamıle olabılır mıyım ama hıc belırtı yok hamılelık ıcın

 • gülnar azerbayjandan 02 Aralık 2017

  Benimde adetim 6 siydi olmadim qecikdi qebelik testi attik iki çizqi düwdü Ismim gulnar azerbayjandan vede 31 yaşim var kocamsa 35 içindedir

 • Duru polat 27 Kasım 2017

  Adetimden önce test yaptım pozitif çıktı emin olmak için kan tahlili yaptirdim gebe olduğumu söyledi doktor adet günüm de 3 gün kanamam oldu normalde 7 gün olur kanamam olurken tekrar kan testi yaptırdılar gebelik yok dedi anlayamadım ne oldu

 • çağla 05 Kasım 2017

  Arkadaş lar gebelik testi ne zaman yapılır?

 • İpek 05 Kasım 2017

  Benim normalde de adet düzensizliğim var bu sefer yine gecikti ama ben korkuyorum

 • Zuhal Calış 24 Ekim 2017

  ben diğer kızımda 3 aylık hamileyken bile adettim şimdide ben çok idrara çıkıyorum kanamam az erken adet oldum bunun belirtisi nedir çünkü diğer kızımdada bunlar olmuştu ama test yaptım negatif çıktı neden olabilir?

 • suna 18 Haziran 2017

  Cennet adetim 4 gün gecikti hamile kalma riskim var mı yoksa stresten gecikme olabilir mi korkuyorum lütfen yardımcı olun

 • Nazli 15 Haziran 2017

  Merhabalar adet olup hamile olan varmı acaba

 • ecrin 26 Nisan 2017

  MERHABA benım adetıme daha bırhafta var bebek ıstıyoruz dun test aldım yaptım evde ama negatif çıktı sizce test doğru mudur yoksa adet günümü beklemeli miyim?

 • Emine​ 28 Mart 2017

  Ben 38 yasinda 3 cocuk annesiyim en son geçen yıl bebeğim dünya ya getirdim 24 yildir sigara kullanıyorum yapım gereği çok stresliyım tuplerimi baglattim ama şuan 6 haftalik hamileyim bebek olacaksa oluyor gerisi bos

 • Lale 02 Mart 2017

  5 gündür adet olmuyorum hamile olabilir miyim?

 • ceyda 16 Şubat 2017

  adetime 1gün kaldi daha hasta olmadim halsizlik sirt agrisi bas dönmesi var ama olmadim hala test yaptim negatif cikti 2gün daha beklemelimiyim?

 • Selma 27 Ocak 2017

  Adetliyken hamile kalinir mi?

 • SİNDirella 18 Ocak 2017

  Belirtilerin hepsi var kusma oluyor baş dönmesi oluyor kan geliyor kahverengi gibiydi duygusallığım artı hamilemiyim acaba iki hafta falan oluyor ilişkiye gireli

 • Hep sıkıntı 09 Kasım 2016

  Mesajı: Merhaba pelin hanim üzücü ve gerçek yapılmaması gereken bir sey yaptim sevgilim le bakire ve surtunme yaşadık 27 sinde adet olacaktı 28 de oldu adet normal gecti ama 2 gün önce akinti geldiğini söyledi renksiz idrara çok çıkıyor rengi köyü sarıymis çalıştığı is masa başı beim ağrıyor dedi ve akşam aradı yuruyemicek kadar çok ağrı çekiyor lütfen bir yorum yaparmisiniz korkuyorum ona zarar vericem diye uzucem diye yapılmaması gereken bir şey yaptım

 • Nergiz 15 Ekim 2016

  Bu ayin 2de geldi vajinal pembe gibi birsey bugunde geldi acaba hamile olabilirmiyim

 • Zeynep 09 Ekim 2016

  Merhaba adetim 5 gün gecikti eşim geri cekme yöntemiyle korunuyor ve çok az pembe parçacıklı akıntım oldu acaba hamilemiyim

 • ayla 09 Eylül 2016

  adetimin 3. günü birliktelik oldu hamile olabilirmiyim

 • Betül 30 Temmuz 2016

  Mide bulantılarım başladı ama adet günüme 3 gün var halsizlik te var hamile olma olasılığım varmı

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.