Normal Doğumun Anne ve Bebek için Faydaları Nelerdir?

Doğum şekli hem anne için hem de bebek için büyük önem taşımaktadır.Normal doğum anne için de bebek için de en faydalı olan doğumdur.

Hamilelik süreci doğum ile son bulur. Anne adayları hamilelik sürecinde çok dikkatli ve özenlidirler. Aynı özeni doğumu planlarken de gösterirler. Doğum şeklinin seçilmesi oldukça önemli bir husustur. Doğum şekli hem anne için hem de bebek için büyük önem taşımaktadır. çünkü doğum şekli bebeğin durumuna göre belirlenir. Normal doğum, sezaryenden çok daha faydalıdır. Sezaryen doğum zaten keyfi seçilen bir doğum şekli değildir. Ancak doktorun yapmış olduğu muayeneler sonucunda uygun görmesi ile karar verilir.

Normal Doğumun Anne İçin Faydaları

Normal doğum anne için faydalıdır,çünkü normal doğum bir doğum şeklidir, bir ameliyat değildir. Bu nedenle riskleri de daha azdır. Normal doğumdan sonra annenin toparlanması da kolay olur. Doğumdan birkaç saat sonra fiziksel aktivitelerine dönen anne, bir gün sonra ise eski yaşamına tamamen döner. Normal doğum ile bebeklerini dünyaya getiren annelerin sezaryen ile doğum yapan annelere göre hamilelik kilolarını çok daha kolay ve hızlı verdikleri gözlemlenmiştir. Çünkü doğum sonrası herhangi bir hareket kısıtlamaları bulunmamaktadır. Fakat sezaryen de böyle bir durum söz konusu değildir çünkü anne adayı aldığı narkozdan, ameliyat yarasından dolayı hemen kendini toparlayamamaktadır. Bu da dilediklerince hareket etmelerini engeller.

İlk doğumu normal doğum olan anneler, ikinci doğumlarını da normal doğum ile gerçekleştirebilirler. Fakat ilk doğumlarını sezaryen doğum şeklinde gerçekleştiren anneler ikinci doğumlarında normal doğuma dönemeyebilirler. Çünkü normal doğum yapan annelerin rahminde herhangi bir sıkıntı oluşmaz.

Normal doğum sonrasında annelerde herhangi bir enfeksiyon durumu çok nadir görülür, fakat sezaryen doğumda ise bir ameliyat söz konusu olduğu için ameliyat yarası enfeksiyon kapabilir. Bu durum da iyileşme sürecini yavaşlatır.

Normal doğum az risklidir. Anne ölüm oranı da oldukça düşüktür. Fakat sezaryen doğum oldukça risklidir. Bir ameliyat için geçerli olan tüm riskler sezaryen doğum için de geçerlidir. Anne ölüm oranı da normal doğuma göre fazladır.

Normal Doğumun Bebek İçin Faydaları

Normal doğum bebek için de en faydalı olan doğumdur. Çünkü normal doğum ile doğan bebeklerin, sezaryen doğum ile doğan bebeklere oranla daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Normal doğum ile doğan bebeklerin bağışıklık sistemi de kuvvetli olmaktadır ve gelecek yıllarda hastalığa yakalanma riskleri de o denli az olmaktadır. Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler de emme refleksi de daha gelişmiş olmaktadır. Anne sütü bebekler için çok önemli olduğundan bu emme refleksi de çok önemlidir.

Normal doğum ile doğan bebekler, doğum kanalından geçerken amniyon sıvısını atarlar. Buna bağlı olarak da bebeklerde herhangi bir solunum problemi yaşanmaz. Aynı durum sezaryen doğum için geçerli değildir.

Doktor gerek görmedikçe mutlaka normal doğum tercih edilmelidir. Kimi zaman bazı problemler olabilir ve sezaryen doğum tercih edilebilir. Fakat herhangi bir gereklilik yoksa normal doğum daima tercih sebebi olmalıdır.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

31 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.