Organ bağışı : Söylentilerin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin

Organ bağışı hayat kurtarır ancak bu konu hakkında yanlış bilgi yaygındır. Organ bağışçısı olmak ile ilgili gerçekleri öğrenin.

A.B.D. de 100,000 in üzerinde kişi bir organ nakli için beklemektedir. Ne yazık ki, çoğu için uygun donör bulunamamaktadır bun dolayı yaşam için ikinci bir şansları da olmamaktadır.

Öldüğünüz zaman vücudunuza ne olacağını düşünmek zor gelebilir, sadece organlarınız ve dokularınızın bağışlanmasına izin verin. Ancak bir organ donörü olmak bir hayat kurtarıcı olarak cömert ve faydalı bir karardır. Şu ana kadar bir organ donörü olmayı hiç düşünmediyseniz veya doğru olmayan muhtemel bilgilerden dolayı organ donörü olmayı ertelediyseniz, burada bazı organ bağışlama mitleri ve endişeleri ile ilgili cevaplar bulunmaktadır.

Mit : Organlarımı bağışlamaya karar verirsem, hastane personeli hayatımı kurtarmak için sıkı çalışmayacaktır.

Gerçek : Tedavi için hastaneye gittiğiniz zaman, başkalarının değil sizin yaşamınızı kurtarmak için odaklanırlar. Sizin acil durumunuz ile ilgili en yakın uzmanlığı olan doktor tarafından kontrol edilirsiniz.

Mit : Benim ölüm belgemi hazırladıklarında belki de ben ölmemiş olacağım.

Gerçek : Gazetelerde oldukça ünlü bir başlık olmasına rağmen, gerçekte, insanların öldükleri ilan ediltikten sonra ayak parmaklarını oynatmaya başlayamazlar. Aslında, organ bağışını kabul eden kişiler organlarını bağışlamayan kişilere göre gerçekten ölüp ölmedikleri ile ilgili daha fazla teste (ailelerine hiçbir ücret ödetilmeden) tabi tutulmaktadırlar.

Mit : Organ bağışı inançlarıma göre aykırıdır.

Gerçek : Organ bağışı çoğu ana dinlerin inanışları ile istikrarlıdır. Bu Katoliklik, İslam, Museviliğin birçok dalında ve çoğu Protestan inanışlarını içermektedir. Organ bağışlama ile ilgili inanışlarınızın durumunda emin olmadığınız şeyler varsa ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız, kendi dininize mensup bir din adamına danışabilirsiniz.

Mit : 18 yaşının altındayım. Bu kararı vermek için çok gencim.

Gerçek : Bu durum hukuki anlamda doğrudur. Ancak aileni bu kararı onaylayabilirler. Ailenize organlarınızı bağışlamak ile ilgili olan düşüncelerinizi açıklayabilirsiniz, ve aileniz sizin ne istediğinizi bilerek buna rıza gösterebilirler. Çocuklara bile organ nakillerinde ihtiyaç olabilmektedir ve onlar genellikle yetişkinlerin beklediği organlardan daha küçük organlar beklemektedirler.

Mit : Dokularını ve organlarını başlayan kişiler için açık tabutlu olan cenaze törenleri iyi bir seçim değildir.

Gerçek : Organ ve doku bağışının açık tabutlu cenaze töreni ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Donörün vücudu defin için kıyafet giydirilmiştir, dolayısıyla organ veya doku bağışı ile ilgili görünür vaziyette herhangi bir işaret kalmamıştır. Kemik bağışı için, kemik alınan yere bir çubuk yerleştirilmektedir. Deri bağışı ile, donörün sırtından çok ince bir deri katmanı bir güneş yanığı lekesi gibi alınmaktadır. Donörün kıyafeti giydirildiğinden dolayı ve tabu içerisinde sırt üstü yattığından dolayı, kimse herhangi bir fark göremeyecektir.

Mit : Organlarım bağışlamak için çok yaşlıyım. Hiç kimse benim organlarımı istemeyecektir.

Gerçek : Organ bağışlama ile ilgili tanımlanmış olan herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Organlarınızın kullanımı yaşa göre değiş tıbbi kriterlere göre yapılmaktadır. Önceden direk kendinizi diskalifiye etmeyin. Organlarınız ve dokularınızın nakil için uygun olup olmadığını ölüm zamanınızda doktorların karar vermesine izin verin.

Mit : Benim sağlığım çok iyi değildir. Hiçkimse benim organlarımı istemeyecektir.

Gerçek : Çok az tıbbi etken otomatik olarak organ bağışından sizi elemektedir. Bir organın kullanımına tıbbi etkenlere bağlı olarak karar verilmektedir. Birkaç organ iyi olmayabilir fakat geri kalan organlar ve dokular kullanılabilmektedir. Baştan kendinizi diskalifiye etmeyin. Sadece tıbbi uzmanlar ölüm zamanınızda organlarınızın ve dokularınızın uygun olup olmadıklarına karar verebilmektedirler.

Mit : Şu anda böbreklerimden birini bağışlamak istiyorum, ancak aile üyelerimden birinin ihtiyacı olmadığı sürece buna izin verilmez.

Gerçek : Bu durum eskiden böyle iken, şu anda böyle değildir. Uzak bir akraba, arkadaş veya yardım etmek istediğiniz tamamen yabancı birine belli nakil merkezlerinde böbreğinizi bağışlayabilirsiniz. Yaşayan bir donör olmaya karar verirseniz, bu bağışlamada oluşabilecek tüm riskler ve bunun finansal bir kazanç olup olmadığı ile ilgili bir takım sorulara tabi tutulacaksınız. Bununla birlikte böbreklerinizin iyi bir biçimde olup olmadığı ve bir böbrek ile sağlıklı bir şekilde yaşayığ yaşayamayacağınız ile ilgili testlerden geçirileceksiniz.

Mit : Zengin ve ünlü kişilere organa ihtiyacı oldukları zaman ilk sıraya alınacaklardır.

Gerçek : Zengin ve ünlü kişilere organ naklinde herhangi bir öncelik verilmemektedir. Bu durum ünlü oldukları için bir organ naklinde halkın haberinin olmasıdır, ancak herhangi birinden farklı bir şekilde tedavi edilmemektedir. Gerçek şudur ki organ naklinde ünlü olmanın veya finansal gücün hiçbir önemi bulunmamaktadır.

Mit : Organlarımı bağışlarsam ailem sorumludur.

Gerçek : Organ donörünün ailesi bağışlama işleminden asla sorumlu değildir. Aileniz sadece sizin hayatınızı kurtarmak için son çabaların tümü için olan giderlerden sorumludur ve bu maliyetler bazen organ bağışlaması ile ilgili maliyetler olarak yanlış anlaşılmaktadır. Organın alınması nakilde alıcısı tarafından ödenmektedir.

Organ bağışı yapmayı neden düşünmelisiniz ?

Şu anda gerçekleriniz var, organ donörü olmanın birçok değişiklikler yaptığını, ve sadece bir insana yardım etmediğini görebilirsinz. Ölümünüzden sonra organlarınızı bağışlamak ile, en az 50 kişiyi iyileştirebilir veya hayatını kurtarabilirsiniz. Ailelerin çoğu için ise sevdikleri bir yakınlarının diğer canlarını kurtadığını görmek kayıplarını biraz olsun hafifletmektedir.

Özellikle etnik azınlıktaysanız bir ogran donörü olmak çok önemlidir. Afrikalı - Amerikalılar, Asyalılar ve Pasifik Adalılar, Yerli Amerikalılar ve İspanyollar böbreği, kalbi, akciğeri, pankreası ve karaciğeri etkileyen belli kronik durumları beyazlara göre daha fazla barındırmaktadırlar. Belirli kan grupları etnik azınlık popülasyonlarda daha yaygındır. Kan grubu eşleşmesi genellikle nakiller için gerekli olduğundan dolayı, azınlık donör organları için ihtiyaç oldukça yüksektir.

Nasıl bağışlayabilirsiniz

Bir organ donörü olmak kolay bir durumdur. Aşağıda belirtilen yollar ile bir organ donörü olmak istediğinizi gösterebilirsiniz :

  • Ülkenizin donör kayıtlarına kayıt olun. Ülkelerin çoğunun kayıtları bulunmaktadır. OrganDonor.gov adresinden listeyi kontrol edebilirsiniz.
  • Ehliyetiniz üzerindeki seçenekte gösterin. Bunu ehliyetinizi alırken veya yenilerken yapın.
  • Bir donör kartını imzalayın ve yanınızda taşıyın. Kartlar OrganDonor.gov. dan temin edilebilir.
  • Ailenize söyleyin. Organ bağışı konusunda ailenizin sizin isteklerinizi bildiğinden emin olun.

İsteklerinizin uygulanabilmesi için en iyi yol bunları yazmaktır. Vasiyetiniz varsa içerisinde olabilir. Eğer birilerini siz yapamadığınız için sizin sağlık bakımını ile kararları vermesi için yetkilendirdiyseniz, o kişiye sizin bir organ donörü olmak istediğinizi bildirin. Bununla birlikte bir organ donörü olmak istediğinizi aileniz ile paylaşmanız da oldukça önemlidir. Hastaneler devletin donör kaydı ile kayıt olduysanız, bu genellikle gerekmemesine rağmen, yakın akrabalarınıza organlarınızı almadan önce danışırlar.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.