Otizm Tedavisi: Özel diyetler yardımcı olur mu?

Kısıtlayıcı diyetlerin otizm tedavisinde etkisi ile ilgili herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Otizm tedavisinde herhangi bir özel diyetin yardımcı olduğuna dair kanıtlanmış veri yoktur.

Bazı insanlar süt ürünleri (kazein) ve birçok tahılda bulunan (glüten) içerikli diyetlerin otizmli çocuklarda beyin ve davranış gelişimini etkilediğine inanırlar. Ancak, glüten ve kazeinin yasaklandığı diyetlerin otizmi etkilediği veya aksi durumların otizm belirtilerinin arttırdığı yönünde çok az kanıt vardır. Ve büyüyen çocuklar için, kısıtlayıcı diyetler beslenme eksikliğine yol açabilir. Araştırmalar kazein ve glüten diyetlerinin etkisizliği üzerine gitmektedir.

Otizm, tedavisi bulunmayan karışık bir beyin bozukluğudur. Bu sebeple, birçok hayal kırıklığına uğramış ebeveyn çocuklarına yardım etmek amacıyla kanıtlanmamış, glüten ve kazein çıkarılmış kısıtlayıcı diyetler gibi alternatif tedavi yöntemleri girişimlerinde bulunmaktadırlar.

Eğer herhangi bir alternatif otizm tedavisi düşünüyorsanız, öncelikle çocuğunuzun doktoru ile konuşun. Yerel kaynakların sağladığı ek desteklerle, doktorunuz, çocuğunuz için tedavinin nasıl etkili olabileceği ile ilgili yardımcı olabilir. Eğer kısıtlanmış bir diyet uygulamayı düşünüyorsanız, kayıtlı bir diyetisyen ile görüşerek çocuğunuz için uygun bir yemek planı hazırlatabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.