Parkinson belirtileri başka bir hastalığa ait olabilir mi?

Parkinson belirtileri hareketlerde yavaşlığı, azalmayı, tremor dediğimiz titremeyi, kaslarda artışı içeren bulgular grubudur. Bu bulguları ve belirtileri yapan hastalıkların tümüne Parkinsonizm diyoruz. Parkinsonizmler içerisinde en sık görüleni de Parkinson hastalığıdır. Bilinmelidir ki, Parkinson hastalığı dışında bu belirtileri yapan başka hastalıklar da vardır. Bunlar çok değişik nedenlerle ortaya çıkabilirler. Bazıları ilaçlara bağlı olabilir, bazıları hormonal veya vasküler hastalıklara bağlı olabilir. Bunların araştırılması ve Parkinson hastalığının ayırt edilmesi gerekir. Bazı nörolojik hastalıklarla aynı belirtileri yapabilirler. Bunların da mutlaka Parkinson hastalığının ayırıcı tanısında araştırılması gerekir. Bunu da nörologlar, hastaları gördükleri zaman yaparlar.

Yorumlar

  • yusuf sahin 04 Kasım 2017

    Benim hastaliğim topluma girince ellerim cok titriyo heycandan cay icemiyorum doktora qitdim maysoline diye ilac yazdi cok uykumu qediriyo bu durumu nasıl atlatabilirim ?

  • yusuf sahin 04 Kasım 2017

    benim hastaliqim topluma qirince ellerim cok titriyo heycantan cay icemiyorum doktura qitdim maysoline diye ilac yazdi cok uykumu qediriyo

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.