Parkinson tedavisinde cerrahinin yeri nedir? Ne zaman cerrahi girişim tedavi seçeneği olarak

Parkinson hastalığı temelde hareket bozukluğuyla giden bir hastalıktır. Parkinson hastalığı sadece hareket bozukluğuyla giden bir hastalık değildir. Zamanla hareket dışı belirtiler de kendini gösterebiliyorlar. Özellikle hastaların bir kısmında unutkanlık gibi belirtilerdir. Dolayısıyla Parkinson hastalığını bir bütün olarak ele almak gerekir. Çünkü yavaş ilerleyen ama ilerleyen bir hastalıktır. Parkinson hastalığının bu süreci içinde cerrahi nereye oturabilir? Neticede dejeneratif bir hastalıktır. Cerrahiyi nasıl devreye sokabilirsiniz? İlginç olarak Parkinson hastalığı diğer dejeneratif hastalıklardan mesela Alzheimer hastalığından şöyle ayrılıyor, hareket bozukluğuyla geliyor ve uzun yıllar ana problemi hareket bozukluğu oluyor.

Hareket dediğimiz fonksiyon, beyinde çok iyi bildiğimiz bir takım devresel oluşumlarla sağlanan bir fonksiyondur. Biz bu devrelerle istediğimiz gibi cerrahi olarak oynayabiliyoruz. Yani Parkinson hastalığındaki bu devresel bozuklukları bazı cerrahi girişimlerle düzeltebiliyoruz. Bunların etkisi ilaçlardan çok daha farklı olmuyor. Onlara destek oluyor. Bazı durumlarda ilaçlara biraz daha üstün olabiliyor. Bazen şiddetli titremeyi ilaçlar kesinlikle tamamen kesmezler. Siz hareket devresini titremeyle ilgili kritik bir noktada durdurursanız yani orada bir müdahale yaparsanız titremeyi çok başarılı olarak kontrol edebilirsiniz. Dolayısıyla hangi hastada yani erken dönemde, ileri dönemde hangi belirtiler için cerrahi yapmalıyız? Uzman ekibin karar verdiği bir karar oluyor. En başta nörolog hastayı takip eder. Bazen psikiyatristin de katkısıyla küçük konsey şeklinde hastayı tek tek ele alıyoruz. Genellikle yaptığımız cerrahi girişimler nelerdir?

Şuan için en sık kullanılan cerrahi girişim, daha ziyade uzunca bir süre ilaçla iyi idare etmiş yani yaklaşık 5-10 yıl ilacın iyi dönemi geçirmiş ama bundan sonra artık ilaçla ilgili bir sürü problemi çıkan hastalarda ilk kez cerrahi düşünmeye başlıyoruz. Niye cerrahiyi düşünüyoruz? Çünkü ilaç artık eskisi kadar istediğimiz düzende bir etki göstermiyor. Hem süresi kısalıyor hem bir takım yan etkiler oluşturuyor. Yani hasta birdenbire açılabildiği gibi birdenbire kapanabiliyor. Değişik dalgalanmalar gösteriyor. Çok daha önemlisi, hasta açıldığı zaman bayağı ciddi istemsiz hareketler de ortaya çıkarabiliyor. Bunlar ilaçla ortaya çıkan yan etkilerdir. Bu durumda artık ilaçla daha fazla, daha ileriye çok optimum bir tedavi sağlayamıyorsunuz. Bu aşamada cerrahiyi devreye sokuyoruz. Nasıl sokuyoruz? Dediğimiz gibi beynin bu kritik bölgelerine ya ısıyla zedeleme şeklinde bir müdahale yapılabiliyor ya da daha yaygın kullandığımız halkın da beyin pili diye bildiği beyin içi elektrotu yerleştirerek elektrik uyarısı veriyorsunuz. Pil aslında göğsünüzün üstünde cebe yerleştiriliyor. Bu şekilde hastanın bazı belirtilerini, ilacın bir takım yan etkilerini önleyebiliyorsunuz. İlaç dozunu da azaltarak hastayı daha optimum bir şekilde tedavi edebiliyorsunuz. Dolayısıyla daha ileri dönemde beyin pilini devreye sokuyoruz. Hastanın günlük yaşamını daha rahat hale getirebilir miyiz diye bir takım çalışmalar vardır.

Cerrahinin her halükarda kendine göre bir takım riskleri vardır. Her hasta için tek tek beklediğimiz fayda nedir? Girdiğimiz risk nedir? Bunları hastanın genel beyin ve genel sağlık durumuna göre, önümüzdeki hayat beklentisine göre yani hasta ne kadar gençtir ne kadar yaşlıdır, umumi sağlığı nedir bütün bunların hepsini tartarak cerrahiyi devreye sokuyoruz. Bu neden önemlidir? Çünkü biliyorsunuz medyada, internette bu tür flaş haberler yaygın olarak insanları cezbediyor. Ben de bunu yaptırsam belki hastalıktan kurtulurum diye düşünülüyor. Aslında hastalıktan kurtulmuyorsunuz. Hastalığın belirtilerinden kurtuluyorsunuz. Bu fevkalade önemli bir kazanımdır. Bunu hangi hastada nasıl yapacağınıza mutlaka ve mutlaka ortak çalışan ve uzman hekim konseyinin karar vermesi gerekir.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.