Parmak tırnakları: Sağlıklı tırnaklar için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Parmak tırnakları - Tırnaklarınızın bakımı için ek ipuçları, nelerin normal olduğu ve nelerin anormal olduğuna bir göz atın. 

Parmak tırnakları: Sağlıklı tırnaklar için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Tırnaklarınıza yakından bbir göz atın. Güçlü ve sağlıklı görünüyorlar mı? Veya çııntılar, ezikler veya bölgesel olarak anormal bir renk veya şekil mi görüyorsunuz? Tırnaklar ilg ilgili birçok sorun düzgün tırnak bakımı ile önlenebilmektedir. Diğerler sorunlar ise dikkat edilmesi gereken başka sorunları gösteriyor olabilir. 

Parmak tırnakları : Normal olan ve normal olmayan nedir?

Tırnaklarınız (keratin adı verilen proteinin lamine katmanlarından oluşan) tırnak altında bulunan kütikülün tabanından uzamaya başlarlar. Yeni hücreler büyüdükçe, eski hücreler sertleşir ve sıkışır ve sonunda parmaklarınızdan dışarı doğru itilir.

Sağlıklı tırnaklar pürüssüz, çukur ve tümsek bulunmaz. Renk ve kıvam bakımından tek tiptir ve lekesiz veya renk değişiklikleri yoktur. Bazen tırnaklarda kütikülden tırnağın ucuna kadar zararsız dikey sırtlar gelişebilir. Dikey sırtlar yaş ile birlikte çıkıntılı olabilir. Tırnaklar da yaralanmalara bağlı olarak beyaz şeritler ve lekelerde görülebilmektedir ancak bunlar tırnağin uzaması ile birlikte düzelmektedir. 

Ancak tüm tırnak durumları normal değildir. Aşağıdaki durumlar meydana geldiğinizde dermatologunuza veya doktorunuza danışın : 

 • Tırnak renklerinde değişiklik, tırnak altında tüm tırnakta veya bir çizgide kararma gibi.
 • Tırnak şekilde değişiklik, bükülen değişiklikler
 • Tırnakların incelmesi veya kalınlaşması
 • Çevreleyen deriden tırnakların ayrılması
 • Tırnak etrafında olan kanamalar
 • Tırnak etradında kızarıklıklar, şişmeler veya ağrılar varsa

Tırnak bakımı : Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler 

Tırnaklarınızın iyi görünümünü sağlamak için, aşağıdaki basit talimatları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Yapılması gerekenler : 

 • Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutun. Bu bakteri, mantar veya diğer organizmelerın tırnakların altında büyümelerini önler. Bulaşıkları yıkarken, temizlik yaparken veya tahriş edici kimyasalar kullanırken ve elinizi çok fazla sabunlu suyun içerisinde bekletirken pamuk-astarlı kauçuk eldivenler kullanın.
 • Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve temizleyin. Keskin bir tırnak kesici kullanın. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin, daha sonra uçlarını hafif bir şekilde törpüleyin. Banyo sonrası tırnaklarınız yumuşadığında, kesim ve bakım işlerini yapmanız daha da kolaylaşacaktır. 
 • Nemlendiriciler kullanın. Bir el losyonu kullandığınız zaman, bu losyonu tırnaklarınız ve kütiküllerinize de ovalayarak uygulayın.

Yapılmaması gerekenler : 

 • Tırnaklarınıza zarar vermeyin. Tırnakta oluşabilecek zararları önlemek için, tırnaklarınızı birşeyleri taşımak, açmak veya bir yere sürtmek için kullanmayın.
 • Tırnaklarınızı, ve tırnak etlerinizi ısırmayın. Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilmektedir. Tırnağınızda olabilecek küçük bir kesik bile, bakterilerin ve mantarların içeri girmesine ve bunlar bir enfeksiyon neden olabilmektedir. 
 • Şeytan tırnaklarını koparmayın. Şeytan tırnağının yüzünden canlı hücreleri de öldürebilirsiniz. Bunun yerine, tırnaklarınızı dikkatli bir şekilde kesin. 
 • Problemleri görmezden gelmeyin. Kendi kendine düzelmeyen bir tırnak probleminiz varsa veya diğer işaretler ve belirtiler ile izole oluyorsa, doktorunuza veya dermatologunuza bunu değerlendirmesi için danışabilirsiniz. 

Zayıf veya kırılgan tırnaklar için ipuçları

Zayıf tırnaklar sertleşmesi zor olabilir. Zayıf veya kırılgan tırnakları korumak için ve bükülme veya kırılma risklerini azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun : 

 • Tırnaklarınızı kısa tutun. Uzun tırnaklar kırılmaya ve bükülmeye daha eğilimlidir. 
 • Nemlendiriciler kullanın. Tırnaklarınız ve kütiküllere günde birkaç defa ve yatmadan önce nemlendirici kullanın. Uyurken bölgenin iyice nemlenmesine yardımcı olmak için pamuklu eldivenler giyin. 
 • Oje kullanın. İnce ve net bir oje tırnaklarınızın nemli olmasına yardımcı olabilir. 
 • Oje temizleyici kullanımını sınırlandırın. Haftada bir kereden fazla oje temizleyici kullanmayın. Oje temizleyicisi kullanımına ihtiyacınız olduğu zaman, asetonsuz çeşitleri seçin. Aseton tırnakların kurumasına neden olmaktadır. 
 • Biyotin takviyeleri için doktorunuz ile iletişime geçin. Diyetinizi değiştirmek veya günlük alınan multivitaminler tırnaklarınızı güçlendirmez. Ancak, bazı araştırmalar besleyici takviye biyotinin zayıf veya kırılgan tırnaklarının güçlendirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. 

Manikür ve pedikür ile ilgili bir not

Sağlıklı görünümlü tırnaklara sahip olmak için manikür veya pedikür yaptırmayı düşünüyorsanız, aklınızda birkaç şeyi bulundurun. Lisanslı merkezlere ve lisanslı teknik personele bu uygulamayı yaptırın. Kütiküllerinizin kesilmesine gerek yoktur, çünkü bu tırnak enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Ayrıca, tırnağınız ile ilgili işlemler yapan personelin sizin işleminiz sırasında kullanılacak olan tüm araçları sterilize ettiğinden emin olun. Sterilize edilmeyen araçlardan çeşitli enfeksiyonlar kapabilirsiniz. Ayak banyolarının da nasıl temizlendiğini sorabilirsiniz. İdeal olarak, bir çamaşır suyu solüsyonu ile müsterilerin arasında bu filtreler düzenli olarak temizlenmelidir. 

Tırnaklarınızı kolayca ihmal edebilirsiniz ancak tırnaklarınızı sağlıklı bir hale getirmek için ve güçlendirmek için birçok yol vardır. Basit tırnak bakımı ile başlayın. 

Sağlıkveyaşam

28 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.