Prostat kanserinin evreleri nelerdir?

Prostat kanserinin evreleri aslında diğer kanserlerin evrelendirilmesinden farklı değildir. Yani evre 1,2,3,4 diye klinik evrelemesi vardır. Evre 4 hastalık dediğimizde genelde hastaların çok morali bozuluyor. Evre 1 ilk dönem, evre 4 son dönem olarak algılamamak gerekir. Evre 4’ün niteliği son derece önemlidir. Niceliği de önemli ama niteliği daha önemlidir. Yani sadece kemik sıçraması varsa, hastayı hala çok uzun süreli bir yaşam beklentisi ve iyi bir tedavi bekliyor. Evre 1,2,3 dediğimiz sıçrama yapmamış prostat kanseri, tamamen patoloji ile ilgili olan bir şeydir ve bizim tedavi stratejilerimizi belirlemeye yönelik olan şeylerdir. Hala lokal yani yerel hastalıktır. Ondan sonda da evre 4 geliyor, yani başka bir organa sıçraması durumudur. Başka organa sıçraması da en sıklıkla kemiğe olmaktadır. Kemik sıçraması prostat kanserinin, yaşam süresini çok ciddi anlamda etkileyecek bir sıçrama olmadığını da akılda tutmamız gerekiyor.

Prostat kanseri organlara sıçramışsa (karaciğer, akciğer, beyin) ciddi anlamda tedavi görmesi ve tedavi stratejilerinin belirlenmesi gerekiyor. Özetle, prostat kanserinin evresi dediğimizde iki şeye bakmak gerekiyor. Bir tanesi; hastalığın yerel mi yani lokal yaklaşımlarla tedavi edilebilecek bir hastalık mı, diğeri de lokal olmaktan çıkmış ve yayılmış bir hastalık mı? Sonuçta hastalarımızın veya hasta yakınlarının akıllarına evre 1,2,3,4 diye takmaktan ziyade buna bakmaları ve 4. evre prostat kanserinde neden dolayı 4. evre olduğunu akılda tutmaları gerekiyor.

Yorumlar

  • Serhat Hasanoglu 31 Mart 2017

    Biz de geçen yıl amcam için Ahmet Fırat Güngör hocamızdan lutesyum tedavisi almıştık. Hastalarına ilgisi çok iyiydi hatta her zaman konuşabiliyorduk. Çok şükür şuan iyiyiz. Herkese geçmiş olsun

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.