Rahim Ağzı Enfeksiyonu (Servisit)

Rahim ağzı enfeksiyonu kadınların en çok şikayet ettikleri rahatsızlıklardandır , peki buna neden olan nedir ve nasıl anlaşılır ? Rahim ağzı enfeksiyonu yaşayan kadınların nasıl bir yol izlemesi gerektiği tüm detaylarıyla yazımızda.

Rahim ağzının iltihaplanmasına servisit denmektedir. Bu durum kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Rahim ağzının iltihaplanması bazı bakterilere ya da mikroplara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Rahim ağzının enfeksiyon kapmasının pek çok sebebi olabilir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımına bağlı olarak prezervatifin içeriğinde bulunan latexe karşı hastanın alerjik tepki göstermesi, vajinaya krem ya da benzeri gibi yabancı madde uygulanması, birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girildiğinde kişilerden hastalık kapılması gibi etmenler servisiti tetiklemektedir.

Kadınlar servisit olduğunu anlamayabilirler yani hastalığın hiçbir belirtisi olmayabilir. En çok görülen belirti ise akıntının fazlalaşmasıdır. Akıntının yanında idrarda yanma cinsel ilişkiye girilirken ağrı, bel ağrıları, çok fazla kaşınma, adet döngüsünün dışında leke gelmesi gibi şikayetler yaşanabilir. Rahim ağzı enfeksiyonu erken dönemde teşhis edilmezse enfeksiyon ilerleyip rahime ya da yumurtalıklara ulaşabilir. Bu da hastanın daha büyük sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Rahim ağzı enfeksiyonları doktor muayenesinde teşhis edilebilir. Genelde bu durumlarda rahim kızarık ve akıntılı görülmektedir. Bu hastalığa yakalandığınızda antibiyotikle tedavi uygulanmaktadır bunun yanında hastalık geçene kadar cinsel ilişki önerilmemektedir.

Hastalığın geçmediği durumlarda ise yakma, lazer ya da dondurma gibi işlemler yapılabilmektedir. Bu rahatsızlık cinsel ilişki yoluyla da bulaşabildiği için sizin tedaviniz sırasında partnerinizin de doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Hastalıktan korunmak için her yıl düzenli olarak doktor kontrolü yaptırın, cinsel ilişki yaşadığınız partnerinizin cinsel yollarla bulaşabilen herhangi bir hastalığının olmadığına emin olun.

Kader KAYALI

Kader KAYALI

15 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.