​Rahim Ağzı Yarası Ve Nedenleri

Rahim ağzı yarası nedenleri,belirtileri nelerdir ve rahim ağzı yarası tedavisi nasıl yapılır? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Rahim ağzı yarası, aslında rahimin içindeki dokunun dışarıya taşmasıdır. Yani tam olarak bir yara durumu söz konusu değildir. Rahim ağzı yarasının görülme nedeni genellikle nedensizdir. Yani nedeni tam olarak tespit edilememektedir. Doğum kontrol hapı kullanmak da rahim ağzı yarası oluşumuna neden olmaktadır. Daha önceden doğum yapan kadınlarda da rahim ağzı yarası görülebilmektedir. Bunların dışında bazı enfeksiyonlarda rahim ağzından yaraların oluşmasına sebep olabilmektedir. Genital siğil virüsü olarak adlandırılan enfeksiyon, rahim ağzı yarasına neden olabilir.

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Rahim ağzı yarası çok fazla belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Genellikle bu hastalığa sahip olan bireyler hastalığı kendi kendilerine fark etmezler. Bu durum daha çok doktor muayenesinde ortaya çıkar. Rahim ağzı yarasının en yaygın belirtisi akıntıdır. Ancak akıntı ile birlikte herhangi bir kaşıntı durumu söz konusu olmaz. Hastalığın kaynağı enfeksiyon ise, enfeksiyona bağlı olarak kokulu bir akıntı meydana gelebilir. Eğer HPV genital virüsü varsa, rahim ağzında siğiller oluşabilir.

Rahim Ağzı Yarası Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalık genellikle kendiliğinden anlaşılmadığı için çoğunlukla doktor muayenesinde ortaya çıkar. Jinekolojik muayenelerde kullanılan spekulüm adlı alet vajinaya yerleştirilir. Eğer herhangi bir kızarıklık varsa bu şekilde hastalık kendini belli eder. Bu yara tıp dilinde servikal erozyon olarak adlandırılır. Kızarıklık görüldüğü zaman smear testi adı verilen test yapılır. Rahim ağzı kanseri de yaralar ile belirti veren bir rahatsızlıktır. Yaralar fark edildiğinde mutlaka bir rahim ağzı kanseri tarama testi de yapılmalıdır.

Rahim Ağzı Yarası ve Tedavisi

Rahim ağzı yarasının tedavisinde, tedavi yöntemi yaranın büyüklüğünü göre belirlenir. Toplamda üç yöntem vardır. Bunlardan ilki olan kriyoterapi dondurarak tedavi etmeyi amaçlar. İkinci yöntem olan lazer ile tedavi yok etmeyi amaçlar. Ve son olarak yakarak tedavi etmeyi amaçlayan koter tedavi kullanılmaktadır. Bütün yöntemlerin amacı yarayı ortadan kaldırarak hastayı tedavi etmektir. Aralarındaki tek fark, kullanılan cihazların ücreti ve hastalığın tekrar ortaya çıkma olasılığıdır. Hastalık bir şikâyete neden olmuyorsa ve yapılan testlerin sonuçları da normal ise herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Tedavi gerektiren durumlar ise hastalığın akıntıya neden olması ve hastalık sebebinin bir enfeksiyondan kaynaklanmasıdır. Enfeksiyon oldukça tehlikeli bir durumdur ve bir an önce tedavi altına alınması gerekmektedir. Rahim ağzı yarasının kısırlığa yol açması gibi bir durum yoktur.

Kriyoterapi

Rahim ağzı tedavisinde kullanılan bir yöntem olan kriyoterapi dondurarak tedavi eder. Kriyoterapi daha küçük ve basit yaralar için tercih edilmektedir. Bu tedavi şeklinin maliyeti, diğer tedavi yöntemlerine göre daha düşüktür. Bu tedaviden sonra hastalığın tekrar etme olasılığı düşüktür.

Lazer Tedavisi

Rahim ağzı yaralarını tedavi eden bir başka yöntem lazerdir. Lazer yöntemini gerçekleştirebilmek için gelişmiş teknoloji ürünlerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle kriyoterapi çok daha fazla tercih edilmektedir.

Koter Tedavi

Koter tedavi olarak adlandırılan yakma tedavisi genellikle çok fazla tercih edilmez. Çünkü yakma işlemi hastaya daha fazla acı verir.

Rahim Ağzı Yaralarından Korunmak

Rahim ağzı yaralarının nedeni genellikle belli değildir. Bu nedenle korunmak da pek mümkün değildir. Bilinen sebeplerinden biri olan doğum kontrol hapları için alınacak tedbir bu hapların kullanılmaması olacaktır. Hastalığın ciddi nedenlerinden biri olan enfeksiyon ise genellikle cinsel birliktelik ile bulaşmaktadır. Bunun önüne geçmek için cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaktır ve şüpheli ilişkilerden korunmaktır. Tek eşlilikte önemli bir husustur. Ancak rahim ağzı yaralarının büyük çoğunluğu zararsızdır.

Sağlıkveyaşam

15 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.