Reaktif hipoglisemi: Ne yapabilirim ?

Reaktif hipoglisemi, yemek yedikten kısa bir süre sonra ortaya çıkan düşük kan şekeridir.

Reaktif hipoglisemi (postprandiyal (yemek sonrası) hipoglisemi) yemekten sonra oluşan düşük kan şekeri seviyesidir. Genellikle yemek yedikten dört saat sonra meydana gelir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) genellikle perhiz yaparken veya oruç tutarken meydana gelir. Reaktif hipogliseminin belirtileri ve işaretleri açlık, halsizlik, titreme, uyku hali, terleme, baş dönmesi, anksiyete ve karıştırma içerebilir.

Reaktif hipoglisemiye benzer düşük kan şekeri olmadan bu belirtilerin görülmeleri olasıdır. Düşük kan şekeri nedeniyle ortaya çıkan gerçek reaktif hipoglisemi belirtilerinin olması yemekten sonra nadirdir. İnsanların çoğu yemek sonrasında görülen belirtiler için belirtilerin ana nedeninin yenilen yemekle veya mide ve bağırsakta yemeğin değişken zamanda hareket etmesinden kaynaklandığını düşünmektedir.

Genellikle, belirtilerin düşük kan şekeri nedeni ile olduğunu tanımlamak için tıbbi deney yapılır ve belirtiler giderildiğinde kan şekeri normale döner. Reaktif hipoglisemi için daha fazla değerlendirme belirtilerin ve işaretlerin şiddetine bağlıdır.

Çoğu insana göre, reaktif hipoglisemi genellikle tıbbi bir tedavi gerektirmez. Bu durumu önlemek için yemeklerin zamanlamasına ve içeriğine dikkat etmek yardımcı olacaktır:

- Uyanma saatinden itibaren üç saat veya daha fazla aralıklarla küçük öğünler yiyin.

- Tam tahıllar, meyve ve sebze dahil olmak üzere yalın ve et olmayan protein kaynakları ve yüksek lifli gıdalar dahil olmak üzere dengeli bir beslenme yiyin.

- Aç mideye, şekerli gıdaları sınırlandırın veya kaçının.

- Alkol tüketiyorsanız ve karıştırıcı olarak şekerli yumuşak içkiler kullanmaktan kaçınıyorsanız, yemek yedikten sonra tüketmeye özenin.

Bağırsak ameliyatı geçirmiş olanlarda (ülser hastalığının yönetimi için ameliyat veya gastrik bypass) daha fazla değerlendirme için doktora danışılabilir fakat diyet değişiklikleri yine de tavsiye edilir.

Tüm bunlara günlük olarak yapılacak fiziksel aktiviteleri de dahil etmek gerekir.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.