Rejeneratif tıp sayesinde yakın gelecekte yapay vajina nakli mümkün olacak

​Geçtiğimiz hafta New York Magazine'de yayınlanan infografik, rejeneratif tıbbın ulaştığı etkileyici noktayı tekrar gündeme getirdi.

Rejeneratif, yani yenileyici tıp, hastadan alınan sağlıklı dokular ile laboratuvar ortamında yeni organ inşa edilmesi olarak tanımlanabilir. Yenileyici tedaviler Parkinson, MS, kanser, diyabet veya omurilik hasarları gibi geleneksel yöntemlerle tedavi edilemeyen birçok tıbbi ve estetik soruna yakın gelecekte kalıcı çözüm getirme potansiyeline sahip.

Rejeneratif tıbbın kısa tarihi, laboratuvarda yetiştirilen akciğerler ve mekanik göz protezleri gibi inanılması güç tedaviler içeriyor. Nisan ayında ise Amerikalı bilim adamları, dört kadına başarıyla yapay vajina nakli gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Yapay vajina nakledilen hastalar tüm cinsel işlevlerini normal olarak yerine getirebiliyor ve teorik olarak hamile kalmaları mümkün.

Vajinal aplazi gibi hastalıklara umut olmayı amaçlayan tedavinin genel kullanım için onaylanması muhtemelen uzun bir süre daha mümkün olmayacak. Öte yandan kök hücre ile üretilen kalp, pankreas ve göz gibi birçok yapay organın günümüzde başarıyla nakledilebiliyor olması, tıbbın hayal gücümüzü her geçen gün biraz daha zorlayacağının ispatı.

Rejeneratif tıbbın kısa ve büyüleyici tarihine hızlı bir bakış için; New York Magazine

Sağlıkveyaşam

13 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.