Ruh sağlığı: Normal olan nedir, olmayan nedir?

Ruh sağlığı ve ruhsal hastalıklar - Ruhsal hastalıkların teşhisini ve nasıl tanımlandıklarını öğrenin.

Ruhsal sağlık ve ruhsal hastalıklar arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır ancak çoğunlukla ruh sağlığı ve ruhsal hastalıklar arsındaki ayrım belirgin değildir. Örneğin toplum önünde konuşma yapmaktan korkuyorsanız bu ruhsal hastalık anlamına mı gelir yoksa geçici bir endişe midir? Ya da utangaçlık ne zaman sosyal fobi olarak tanımlanır?

Burada ruhsal hastalıkların nasıl tanımlandığını anlamanıza yardımcı olacak bilgileri bulabilirsiniz.

Neyin normal olduğunu söylemek neden bu kadar zordur?

Normal ruh sağlığı ve ruhsal hastalıkları ayırmak genellikle zordur çünkü bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren kolay bir test mevcut değildir. Ayrıca fiziksel bozukluklar, temel ruhsal hastalıkları taklit edebilir. Ruhsal hastalık tanısı için sorun fiziksel bir bozukluktan kaynaklanmamalıdır. Bulgu ve semptomlar ve bunların günlük hayatı nasıl etkilediği temel alınarak tedavi edilir. Bulgu ve semptomları şunları etkileyebilir:

 • Davranış. Saplantılı el yıkama veya aşırı alkol tüketimi gibi davranışlar ruhsal hastalık belirtisi olabilir
 • Duygu. Bazen ruhsal hastalık derin ve sürekli mutsuzluk, aşırı coşku (öfori) veya öfke gibi özellikler ile tanımlanır
 • Düşünce. Kanıtlar ile değiştirilemeyen sabit inanış yani sanrı (delüzyon) veya intihar düşünceleri ruhsal hastalık belirtisi olabilir.

Ruhsal Bozuklukların Tanı ve İstatistiksel El Kitabı (DSM) nedir?

Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından hazırlanan Ruhsal Bozuklukların Tanı ve İstatistiksel El Kitabı (DSM), birkaç yüz ruhsal hastalığın bulgu ve semptomlarını açıklayan bir rehberdir.

Ruh sağlığı çalışanları anoreksiyadan voyörizme tüm teşhis ve tedaviler için DSM'yi kullanırlar. Sağlık sigortası şirketleri ise sigorta kapsamı, sosyal yardım ve geri ödeme gibi konular için DSM'yi kullanır.

Ruh sağlığı çalışanları ruhsal hastalıklara nasıl teşhis koyar?

Ruhsal hastalığın belirlenmesi için ruh sağlığı çalışanı sizinle ve yakınlarınızla şu konuları değerlendirir:

 • Yaşadığınız semptomlar. Ruh sağlığı çalışanı semptomlarınızın neler olduğunu, ne zaman başladıklarını ve hayatınızı nasıl etkilediklerini soracaktır. Düşünce ve davranışlarınızı nasıl algıladığınız ve semptomların günlük aktivitelerinizi ne kadar etkilediği size özgü normları belirlemeye yardımcı olur. Örneğin, bazı şeylerle yeterince iyi başa çıkamadığınızı veya eskiden keyif aldığınız aktiviteleri artık yapmak istemediğinizi fark edebilirsiniz. Üzgün, umutsuz veya çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Eğer üzüntünüzün boşanma gibi belirli bir nedeni varsa bu duygu normal ve geçici bir tepki olabilir. Ancak, şiddetli ve geçmeyen semptomlar yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Altta yatan nedenlerin elenmesi için fiziksel muayene de gerekebilir.
 • Yakınlarınızın yorumu. Kendi yorumunuz tek başına davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve günlük hayatınızın ne kadar etkilendiğini tanımlamak için yeterli olmayabilir. Yakınlarınız davranışlarınızın normal ve sağlıklı olup olmadığını anlamanıza yardım edebilir. Örneğin, eğer iki uçlu (bipolar) bozukluğunuz varsa, duygudurum dalgalanmalarının hayatın normal iniş çıkışları olduğunu düşünebilirsiniz. Öte yandan, düşünce ve davranışlarınız diğer insanlara anormal gelebilir veya iş hayatı, ilişkiler veya hayatın diğer alanlarında sorunlara neden olabilir.

Değerlendirme veya tedavi ne zaman gereklidir?

Her ruhsal hastalığın kendine özgü bulgu ve semptomları vardır. Ancak genel olarak, siz veya yakınınız aşağıdakileri yaşıyorsa profesyonel yardım gerekebilir:

 • Kişilik, yeme alışkanlıkları veya uyku düzeninde belirgin değişiklik
 • Sorunlar veya günlük aktiviteler ile başa çıkamama
 • Garip veya büyüklenmeci düşünceler
 • Aşırı endişe (anksiyete)
 • Devam eden depresyon veya kayıtsızlık (apati)
 • İntihar hakkında konuşma veya düşünme
 • Madde bağımlılığı
 • Aşırı duygudurum dalgalanmaları veya aşırı öfke, saldırganlık veya şiddet içeren davranış

Ruhsal hastalık yaşayan çoğu kişi bulgu ve semptomlarını hayatın normal bir parçası zanneder ya da korku veya utanç nedeniyle tedaviden kaçınırlar. Eğer kendi ruh sağlığınız veya bir yakınınızın ruh sağlığı hakkında endişeleriniz varsa yardım almaktan çekinmeyin.

Aile doktorunuza danışın, bir terapist veya psikologtan randevu alın veya yakınınızı yardım almaya teşvik edin. Uygun destek ile ruhsal hastalıkları tanımlayabilir ve ilaç veya terapi gibi tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.