Ruh sağlığı: Ruhsal hastalıklara yönelik damgalama ile mücadele

Ruh sağlığı: Ruhsal hastalıklara yönelik damgalamayla başa çıkın.

Stigma herhangi bir kişinin karşısındakini kişisel özelliklerine dayanarak yargılamasıdır. Ne yazık ki ruh sağlığı durumu olan bir çok kişinin ortak deneyimidir. Stigma bu tarz zihinsel hastalıklarda tedavi konusunda olumsuz yorumlardan kaynaklı dolaylı yada doğrudan rahatsız edici bir durumdur. Veya durum hemen göze çarpmayabilir, etrafınızdaki insanlar sizin ruhsal sağlığınızdaki problmelerden dolayı kararsız, şiddete eğilimli ve tehlikeli olabileceğini düşünebilirler. Hatta kendinizi bile yargılayabilirsiniz. Stigmanın zararlı etkilerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir;

 • Tanıdığınız kişiler, aile, arkadaşlar, iş arkadaşları tarafından size hissettirilen anlayış eksikliği
 • İş veya okulda ayrımcılık
 • Ev bulmada zorluk
 • Fiziksel şiddet, taciz ya da sataşma
 • Ruhsal hastalıklar için yeterince kapsamlı olmayan sağlık sigortası
 • Durumu hiçbir zaman iyileştirebileceğinize ve bazı zorluklarla başa çıkmak için inancının kalmaması

Stigma ile başa çıkmak için adımlar

Burada stigma ile başa çıkabileceğiniz bazı yollar bulunmaktadır :

 • Tedavi olun. Tedaviye ihtiyacınız olan durumları kabullenmekte zorluklar çekebilirsiniz. Ruhsal bir hastalık ile "etiketlenmiş" olmaktan korktuğunuz için yardım almaktan kaçınmayın. Tedavi kişisel yaşantınızı ve işlerinizi etkileyebilen semptomların azaltımı ve somut terimlerde olan yanlışlıkları tanımlamayarak rahatlama sağlamaktaır.
 • Stigmanın kendinizde şüphe etmesini ve utanmanıza yola açmasına izin vermeyin. Stigma sadece diğerleri ile birlikte gelmemektedir. Kişisel zayıflığınızın bir işareti gibi yanlış düşüncelere sahip olabilirsiniz veya bu durumu yardım almadan üstesinden gelebileceğinize inanabilirsiniz. Psikolojik destek almak, kendinizi durumunuz konusunda bilgilendirmek ve diğer ile baülantı kurmak sizin kendinize olan güveninizi yerine getirecektir ve kendinizi yargılmanızın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
 • Kendinizi izole etmeyin. Ruhsal hastalıklarınız varsa, bundan herhangi bir kişiye bahsetmekten çekinebilirsiniz. Bundan eşinize, aile üyelerine, arkadaşlarınıza veya ortamınızdaki diğer kişiler bahsedebilmek için kendinizi cesaretlendirin. Sizin sıkıntılarınızı anlayabilecek, size destek verebilecek ve sizin ihtiyaçlarınızı anlayabilecek kişilere ulaşın.
 • Kendinizi hastalığınız ile aynı kefeye koymayın. Siz bir hastalık değilsiniz. Dolayısıyla "Ben bipolarım" demek yerine "Benim bipolar bozukluğum var" diyin. "Şizofreniğim" demek yerine "ben şizofren olan bir insanım" diyin. "Depresyondayım" demek yerine " klinik depresyonum var" diyin.
 • Bir grup desteğine katılın. Akıl hastalıkları ve ulusal ittifak gibi bazı yerel ve ulusal gruplar yerel programlar (NAMI) sunmaktadır ve internet kaynakları genel topluma, mental hastalıkları olan kişilere ve onların aile üyelerinin bilgilendirilmesi ile stigmanın azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Birkaç devlet ve federal kurumlar ve programlar ruhsal bozuklukları olan kişilere destek sunmaktadırlar. Bu kurumlara örnek olarak Mesleki rehabilitasyon ve Savaş Gazileri (VA) İşleri örnek verilebilir.
 • Okulda yardım alın. Sizin veya çocuğunuzun öğrenmeyi etkileyen bir ruhsal hastalığınız varsa, hangi planların ve programların yardımcı olabileceğini öğrenin. Ruhsal durumlardan dolayı öğrenciler arasında ayrımcılık yapmak kanunlara aykırıdır, ilk, orta ve üst sınıflardaki eğitimciler öğrencilerin en iyi şekilde uyum sağlamalarını sağlamaktadır. Öğretmenler, profesörler veya yöneticiler ile en iyi yaklaşım ve mevcut kaynaklar ile ilgili iletişime geçin. Bir öğretmen öğrencinin durumundan haberdar olmazsa, bu ayrımcılığa yol açar ve öğrencinin öğrenmesini engeller ve kötü puanlar almasına neden olabilir.
 • Stigmaya karşın konuşun. Olaylardaki seçeneklerinizi, bir mektup ile bir editöre veya İnternet üzerinde açıklayın. Bu durum aynı durumda olan diğer kişiler için cesaret verici olur ve bu ruhsal hastalık ile ilgili halkı bilgilendirir.

Diğerlerinin yargılamaları nerdeyse her zaman gerçekler ile ilgili bilgiler yerine anlayış yoksunluğundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kendi durumunuzu kabul etmeyi öğrenmeniz ve bunu tedavi etmek için neye ihtiyacınız olduğunuzun farkına varmanız, destek almanız ve diğerleri üzerinde büyük bir fark yaratması için bilgilendirmeye yardımcı olun.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.