Ruh sağlığı uzmanları: Doğru uzmanı bulmanız için ipuçları

Ruh sağlığı uzmanları- İhtiyaçlarınıza en uygun ruh sağlığı doktorunu bulun.

Eğer daha önce ruh sağlığı merkezine gitmediyseniz ve gitmeniz gerekiyorsa sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir kişiyi nasıl bulabileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Ruh sağlığı personeli ararken aklınızda bulunması gereken bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Nasıl bir ruh sağlığı personeline ihtiyacınız olduğuna karar verme

Ruh sağlığı personelleri olarak, ruh sağlığı koşulları, teşhis ve tedavileri sağlamak için özel eğitim almış lisanslı profesyonel kişiler vardır. Bir çoğu yüksek lisans ve daha ileri derecede eğitim görmüş kişilerdir. Ruh sağlığı hizmeti sunabilmesi için öncelikle belirli lisans gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Ruh sağlığı personelinin hizmetleri aldıkları eğitim ve uzmanlık alanlarına bağlıdır.

Ruh sağlığı personellerinin yaygın olarak sağladıkları hizmetlerden bazıları şunlardır;

Ruh sağlığı personel türüİlaç yazabilir mi?Psikolojik danışmanlık yapabilecek mi?Sağladıkları hizmetler
Primer Bakım veren sağlık personeli (Tıp Doktoru, osteopati doktoru, pratisyen hemşire, hekim yardımcısı)Evet.Bir çok durumda danışmanlık ve genel destek yapabilir.Primer bakım veren sağlık personeli ruhsal hastalıklarda teşhis koyabilir, ilaç yazabilir. Çoğu primer bakım veren doktor, hemşire ve yardımcı hekimler karmaşık zihinsel sağlık sorunları tedavisinde uzmandır.
Lisanslı profesyonel danışman (LPC)Hayır.Evet.Lisanslı danışmanlar bir çok psikolojik danışma (psikoterapi) hizmeti verirler. Genellikle en az yüksek lisans derecesine sahiptirler. Kariyer danışmanlığı, evlilik sorunları, madde bağımlılığı gibi alanlarda uzmanlaşmış personeller olabilirler. Serbest hekimlik, halk sağlığı, hastaneler, asistan yetiştiren kuruluşlar ve bunun gibi alanlarda görev yaparlar.
Psikiyatr hemşiresi (Kayıtlı hemşire, gelişmiş uygulama kayıtlı hemşiresi)Bazen.Evet.Psikiyatr hemşirelerinin ruh sağlığı eğitimleri varsa kayıtlı hemşirelerdir. Sundukları hizmetleri eğitim düzeyleri ve deneyim süreleri belirler. Gelişmiş uygulama hemşireleri ise psikiyatr-ruh sağlığı konularında en az yüksek lisans derecesine sahip olmalıdır. Genel olarak ruhsal hastalıkların teşhis ve tedavisini ve bazı gelişmiş ülkelerde de reçete yazımını yapabilirler.
Psikiyatr (tıp doktoru, osteopati doktoru)Evet.Evet.Ruh sağlığı konusunda uzman hekimlerdir. Ayrıca kendi alanlarında çocuk, ergen, yaşlı ve bağımlılık gibi uzmanlar mevcuttur.
PsikologGenellikle hayır.Evet.Düşünce, duygu ve davranışlar ile ilgilenen bilim dalıdır. Psikoloji eğitimli uzmanlardır. Psikologlar lisanslı danışmanlar gibi (tek veya gruplar halinde) psikoterapi yaparlar. Doktora ve lisansüstü eğitim almış personellerdir.
Klinik sosyal hizmet uzmanıHayır.Evet.Sosyal hizmet geniş bir meslektir. Genel olarak sosyal hizmet uzmanları sağlık ve sosyal sorunların üstesinden gelmek için insanlara bir çok hizmet sunan personeldir. Yüksek lisans ve daha üst derece eğitimli bir çok sosyal hizmet uzmanı bulunmaktadır. Ruh sağlığı hizmetleri sunmak için sosyal hizmet uzmanları özel eğitim alırlar.

Hangi tür ruh sağlığı hizmetine ihtiyacım var?

Ruh sağlığı personelini seçerken aşağıdaki maddelere özen göstermelisiniz;

 • Endişeleriniz veya durumunuz. Ruh sağlığı tedavisini bir çok ruh sağlığı personeli yapabilir. Ancak sizin sağlığınıza faydalı olması açısından ihtiyaçlarınıza uygun bir personele yönlenmeniz gerekmektedir. Yeme bozukluğu şikayetiniz varsa bu alanda uzmanlaşmış bir psikolog ya da lisanslı danışman ile görüşmelisiniz. Aile ortamınızla ilgili problemleriniz varsa evlilik veya aile terapisti ile görüşmelisiniz. Özet olarak ruh sağlığı personeli seçimi için kendi konularınızı bilmeli ve ona göre bir eğitim almış bir uzman için araştırma yapmalısınız.
 • Ruh sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmetiyle beraber ilaç almanız da gerekebilir. Unutmayın ki sadece bazı personel ilaç yazabilme yetkisine sahiptir. Primer bakım veren sağlık personeli (aile hekimi, genel dahiliye, uzman hemşire ya da hekim yardımcısı) ruh sağlığı hastalıklarını teşhis edebilir ve reçete yazabilir. Ancak belirti ve semptomların şiddetine bağlı olarak sizi farklı bir ruh sağlığı personeline yönlendirebilir. Birkaç ruh sağlığı uzmanı görmeniz gerekebilir. Danışmanlık için bir psikiyatr, ilaç yazması için ise bir psikolog yardımı almanız gerekebilir.
 • Sağlık sigortası kapsamı. Bağlı olduğunuz sağlık sigortası sadece listelenmiş olan belli alanlarda ki ruh sağlığı personellerini kapsayabilir. Sigorta şirketiniz ya da yaşlılık sağlık sigortası, yoksulluk sağlık sigortası hangisine bağlıysanız biran önce görüşüp kapsadığı alanları öğrenebilirsiniz.

Ruh sağlığı personellerine nasıl ulaşabilirim?

İşe buradan başlamalıyız;

 • Yararlandığınız sağlık sigortasının faydalanabileceğiniz ruh sağlığı personeli listelerine bakın. Bir çok sigorta şirketinin internet sayfalarında bu listeler mevcuttur.
 • Primer bakım veren bir kuruluşa sevk ya da tavsiye talep edin.
 • Güvendiğiniz bir arkadaşınıza, ailenize ya da din adamına danışın
 • Telefon rehberinden, toplum sağlığı kuruluşları, danışmanlar, psikologlar, psikiyatrlar ve sosyal hizmet kuruluşlarının numaralarını bulun.
 • Devlet hastanelerinin ya da kar amacı gütmeyen ruh sağlığı merkezlerinin web sitelerini bulun.
 • Şirketinizde çalışan destek programı (ÇDP) ya da öğrenci sağlık merkezi kapsamında ruh sağlığı hizmetleri olup olmadığını ya da sevk istenip istenemeyeceğini öğrenin.
 • Telefon ya da internet üzerinden yerel veya ulusal ruh sağlığı kuruluşuna başvurun. Ulusal ruh sağlığı enstitüsü iyi bir başlangıç olabilir.

Ruh sağlığı personelinde hangi özellikleri aramalıyız?

Ruh sağlığı personeline ihtiyaç duyduğunuzda aklınızda bulunması gereken noktalar şunlardır;

 • Özellikle hangi hizmetleri sunuyorlar
 • Eğitim, öğretim seviyeleri, ruhsat ve pratikte tecrübeleri. Lisans gereksinimleri genellikle devlet tarafından değişir.
 • Çalışma saatleri, ücretleri ve seans süreleri.
 • Yaşlılık ya da yoksulluk sağlık sigortası ile çalışıp çalışmadıkları, çalışmıyorlarsa hangi sigorta kapsamında oldukları.
 • Uzmanlık alanları
 • Tedavi yaklaşımları ve felsefeleri

Fazla soru sormaktan çekinmeyin. Doğru bir personel bulmak, iyi ilişki kurmak, danışmanlık süreçleri veya randevular dışında da yardım alabilmek çok önemlidir.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.