​Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

Sarsılmış bebek sendromu bebeğin ciddi bir şekilde sarsılmasıyla beyin tramvalarının oluşmasına denir.

Sarsılmış bebek sendromu ciddi bir şekilde beyin travmalarına sebep olabilmektedir. Bu sendrom, çocuğun şiddetli şekilde sarsılması sonucunda oluşmaktadır. Bunu sonucunda genel olarak beyin kanaması, beyinde ödem, kafa tası kırığı ya da gözde kanama gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Çoğu kişi bunu anlamadan yapmaktadır bunun nedeni birçok seferde bebek bakanın baş edememesi sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak sarsılmış bebek sendromu suç olan çocuk istismarcılığının sonucunda doğmaktadır. Bebeklerin ilk altı ayında bu durum ile çokça karşılaşılmaktadır.

Sarsılmış Bebek Sendromu Belirtileri

Genel olarak bu belirtiler doktorlar tarafından da anlaşılamamaktadır. Bu sendromlar sonucunda çoğu bebek günümüzde ölmektedir. Huzursuzluk, titreme ve kusma gibi şeyler belirtisi olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu duruma uğrayan bebeklerin %20 civarı ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Sarsılmış Bebek Sendromu Nasıl Oluşmaktadır?

Sarsılmış bebek sendromu oluşumu şöyledir; bebekleri yeni doğduğu zamanlarda birileri sarstığında oluşan durumun adıdır. Sarsılma sırasında beyin kafatası içinde sarsılmaktadır. Bebeklerin beyinleri daha yumuşak olduğundan dolayı kan damarları ile sinir hücrelerinde kopma yaşanmaktadır. Bundan dolayı da beyin kanaması oluşmaktadır. Göz altı gibi kanamalarda bunun belirtisi olmaktadır.

Sarsılmış Bebek Sendromu Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Sarsılmış bebek sendromuna tanı koymak için doktorlar genel olarak bu hastalığı anlamak için 3 belirti aranmaktadır bunlar: beyinde şişme, beyinde kanama ve beyinde retina adı verilen bir kanama türü aranmaktadır. Tanıyı koymak içim ise belirli testler yapılmaktadır bu testler şöyledir: bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, iskelet taraması ve göz muayenesi ile anlaşılmaktadır.

Sarsılmış Bebek Sendromu Tedavi

İlk olarak böyle bir şüpheniz var ise mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Bazı bebeklerde bu durumda solunum durmaktadır bu yüzden ambulans çağırmanız da sizin için iyi olacaktır. Eğer böyle bir durumda ne yapacağınızı bilmiyor iseniz, şu yöntemi uygulayınız:

Öncellikle bebeği sırt üstü yatırınız. Bu pozisyonu ayarladıysanız iki parmağınızı bebeğinizin göğsüne koyunuz. Diğer eliniz bebeğin başını tutmanız gerekmektedir. Başı hafif bir şekilde itin ve ağzının kapanmasına izin vermeyiniz. 20 kez göğüs kompresi yapmanız gereklidir. Daha sonrasında nefes alıp almadığına bakmanız gerekecektir. Daha sonrasında Cpr işlemine devam ediniz, yardım gelene kadar bu mutlaka yapılmalıdır. Sarsıntı geçirdiği için bebekte kusma olaya meydana gelmektedir bu da boğulma gibi durumlara yol açabilir. Bunu önlemek için mutlaka bebeği bir tarafa döndürünüz. Bu durumda asla telaşlanıp bebeğinizi kucağınıza almayın su vermeyin. Bu hastalıkta tedavi için herhangi bir ilaç bulunmaz. Eğer beyin kanaması gibi bir durum mevcut ise mutlaka cerrahi müdahale gereklidir ve mutlaka hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Sarsılmış bebek sendromu tedavisi bulunmamakla birlikte oldukça ciddi bir hastalıktır. Günümüzde pek çok bebek bu hastalıktan hayatı kaybetmektedir. Bu durum hakkında mutlaka bilinçlendirme yapılmalıdır.

Sağlıkveyaşam

27 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.