Sertleşme sorunu tanısı nasıl konulur?

Sertleşme bozukluğunun tanısı, esasında sizin ifadeniz ile konur. Yani siz, sertleşme bozukluğum var, benim cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmem olmuyor veya bunu sürdüremiyorum dediğinizde kimsenin size hayır sertleşmeniz var demeye hakkı yoktur. Dolayısıyla sizin ifadenizle sertleşme bozukluğunun tanısı konuyor. Fakat bu sertleşme bozukluğunun neden ve nasıl olduğunun açıklaması için doktor ziyareti yapmanız gerekiyor. Bu doktor ziyaretinde, doktorunuz ilk önce sizinle ufak bir sohbet edecektir. Bu sohbette, sertleşme bozukluğunuza engel olacak herhangi bir psikolojik problem yaşıyor musunuz? Herhangi bir ilaç alıyor musunuz? İlişkisel bir probleminiz var mı? Bunları değerlendirmeye çalışacaktır. Ardından size anket formu doldurtacaktır. Son dört haftalık cinsel ilişkinizi değerlendirmeye yönelik 15 soruluk bir test sunacaktır. Bu anket formu sayesinde sizin şikayetlerinizi sayısal olarak değerlendirme imkanımız oluyor. Bir sonraki basamak da, doktorunuz size fizik muayene yapacaktır. Yani penisiniz, yumurtalıklarınız ve o bölgenin, bunun yanında fiziksel görünüşünüz ve genel sağlığınız ile ilgili küçük bir fizik muayene yapacaktır. Bu fizik muayene sayesinde örneğin, yüksek tansiyonunuz ölçülürken penisinizde de ereksiyona engel olabilecek herhangi bir hastalık, yara, zedelenme olup olmadığı değerlendirilir. Bir sonraki basamakta doktorunuz sizden bir takım labaratuvar testleri isteyecektir. Bu testleri, ereksiyon yani sertleşme bozukluğunuza engel olacak bir yan hastalığınız var mı diye istiyoruz. Örneğin, şeker hastalığınız var mı diye açlık kan şekeri isterken bunun yanında karaciğer enzimlerinizi, basit biyokimyanızı kan sayımınızı istiyoruz. Bunların yanında bir de hormonlara kan tahlilinden bakmak gerekiyor. Çünkü erkeklik hormonu olan testesteronunuzun düşüklüğü veya süt hormonunuz olan prolaktinin yüksekliği, sizde sertleşme bozukluklarına neden olabilir. Bu hormonal problemlerin düzeltilmesi, başka hiçbir şeye gerek kalmadan sertleşme bozukluğunuzu tamamen iyileştirebilir. Bundan bir sonraki basamakta da bir görüntüleme istenecek. Bu görüntülemenin adı doppler ultrasondur. Penil doppler ultrasonda, penisinize yapılan ufak bir iğne ile yapay bir ereksiyon sağlanıyor. Bu yapay ereksiyonda ultrason yardımıyla, gelen ve giden kan akımlarına bakılıyor. Böylelikle bütün ereksiyon mekanizma yani sinirsel iletiniz, oluşabilecek hastalıklar ve siniri engelleyecek psikolojik sorunların yanında damarsal yapınızın değerlendirilmesi veya ereksiyon mekanizmasına engel olabilecek yan hastalıkların değerlendirilmesi yapılmış oluyor. Bunların yanında tabi ki doktorunuz sizden şüphelenip, tiroid hormonlarınızdan başlayan başka testler de isteyebilir. Fakat bu testler doktorunuzun inisiyatifine kalmıştır. Ancak bütün bu basamakları geçtikten sonra size sertleşme bozukluğunuzun nedeni hakkında net bir bilgi verip ona yönelik olarak bir tedavi sunabiliriz.

Yorumlar

 • Kemal Öz 25 Nisan 2019

  Sertleşme bozukluğum var ne yapılabilir.

 • Osman 13 Aralık 2017

  2 aydır cinsel ilişkim yok evliyim sertleşme sorunum var ne yapmalıyım?

 • Halil 13 Aralık 2017

  Sertleşme sorunum var ne yapmalıyım

 • Ismail 11 Aralık 2017

  Hocam yaklasik 1,5yildir cok az sertlesme sorunum oluyordu. Ama 2 hafta once hic sertlesmemeye basladi. Aniden boyle birseye maruz kalmak ciddi anlamda psikolojimi bozdu. Penis etrafinda agrilarim oluyor. Istegim var fakat bir turlu sertlesemiyorum. Spermle birlikte iltihap gibi sarimtirak birsey geliyordu halada devam ediyor. Yaklasik 12 yildir bu sorunla basbasa kaldim. 2 kez doktora gittim. Birinde igne kullandim digerinde birsey yok denildi bende acikcasi sogudum. Birdaha gitmedim ama son iki haftadir sertlesme sorunu olunca tekrar gitmeye karar verdim ama cok korkuyorum. Daha 32 yasindayim. Napicam bilmiyorum. Degerli cevabinizi bekliyorum.

 • süleyman 24 Kasım 2017

  Hocam normalde erken bir bosalmam vardı ve sertti tam yanlız internette gördüğüm vpiliss gold kapsül sadece sabah akşam 2 tanesi tek attim bilmiyordum sertliği inmiyor eski haline dönmesi için ne yapmam gerek lütfen hocam piskolojim bozuldu

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.