Sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir?

Sertleşme bozukluğunun tedavisinde, basamak tedavisi denilen bir yöntem uygulanıyor. İlk basamakta tedavi edilebilir veya tedavi edilmesi gereken ek hastalıklar varsa bunların tedavisine gidiliyor. Yani sertleşme bozukluğuna neden olan bir kalp hastalığı varsa, ilk önce kalp hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Aynı şekilde bir hormonal bozukluğunuz varsa, ilk önce hormonal bozukluğunuzun tedavi edilmesi gerekir. Bir diğeri de insanlardaki yaşan stilini değiştirmek gerekir. Bütün gün oturan, hiç egzersiz yapmayan, aşırı kilolu, kötü beslenen ve sigara içen bir hastanın direkt olarak ilaçla tedavi edilmesi mantıklı değildir. Çünkü bu hastaya eğer kilo verdirebilirseniz, egzersiz yaptırabilirseniz, sigarasını kesebilirseniz neredeyse %60’ı başka hiçbir tedaviye ihtiyaç duymadan sertleşme bozukluğundan tamamen kurtulabilir.

Bunlar işe yaramadığında artık tıbbi tedavilere geçmek gerekiyor. Tıbbi tedavilerin ilk basamağı ağızdan alınan tabletlerdir. Bu tabletlerin piyasada birçok adı vardır. Sildenafil, vardenafil ve tadalafil piyasada en sık karşılaştığımız üç tane etken maddedir. Bunlar kendi içlerinde farklı etkinliklere sahip oldukları için size en uygun olanını yani hangi ereksiyon hapının size en iyi geleceğini doktorunuzla tartışarak bulabilirsiniz. Çünkü her ereksiyon tableti, sizin ihtiyacınız olan sertliği sağlamayabilir.

Tabletlerin işe yaramadığı durumlarda bir sonraki basamak tedavilere geçiyoruz. Bunların içinde penise yapılan enjeksiyonlar var yani her sertleşme istediğinizde penise bir enjeksiyon yapıyorsunuz, penisiniz sertleşiyor ve cinsel ilişkiye giriyorsunuz bir süre sonra düzeliyor. Vakum cihazları vardır. Penisinizin üzerine yerleştirdiğiniz vakum tüpü sayesinde penisiniz çekiliyor, emiliyor ve dibine de bir bant oturttuğunuzda cinsel ilişki için yeterli olan bir sertlik sağlanabiliyor veya bir takım ses dalgalarıyla yeniden damar oluşmasına, penisin kanlanmasının artmasını sağlayan cihazlar vardır. Bunlar ESWT ismi altında geçen, 2010’dan beri yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi mucizevi değildir. Yani ses dalgalarıyla penisin canlandırılması kolayca her hastaya uygulanan, her hastanın %100 cevap verdiği bir yöntem değildir. Fakat bu yöntemin söz verebildiği şey, eski halinizden daha iyi olacaksınız olur. Yani 100mg’lık bir ereksiyon ilacı kullanıyorsanız bu tedaviden sonra muhtemelen daha düşük bir ereksiyon ilacı ile ereksiyonunuzu sağlayabilirsiniz. İlaçlara cevabınız yoksa ses tedavisi sayesinde ilaçlara cevap verebilir hale gelebilirsiniz.

Bütün bu basamak tedaviler geçtiğinde yani ilaçlara cevap vermiyorsunuz, iğne yapmayı sevmiyorsunuz, ESWT denediniz veya denemek istemediniz ve bunlara cevap alamadınız, son basamak tedavisi de penis protezidir. Penis protezi halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinir. Mutluluk çubuğu cerrahiyi gerektirir. Genel anestezi altında takılır. Fakat mekanik sistem olduğu için %100 güvenilirdir. Hastalarda çok yüksek oranda memnuniyet sağlar.

Yorumlar

  • hakan 18 Aralık 2017

    süpermiş

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.