Sertleşme sorununa yol açan nedenler nelerdir?

Sertleşme bozukluğunun sebebi esasında sertleşme mekanizması üzerinden anlatılması gereken bir şey. Sertleşmenin olması için beyinden bir sinyalin çıkması, bunun sağlıklı bir omurilik boyunca iletilmesi, penise giden sinirler üzerinden penise ulaşması ve orada oluşturduğu bir kimyasal reaksiyon sonucu penise giden damarları genişletmesi ve penisin kanla dolup sertleşmesi lazım. Dolayısıyla beyinden bir sinyal çıkacak, sinirler boyunca iletilecek, peniste bir kimyasal reaksiyona neden olacak, bu da damarların genişleyip, penise bol kan gitmesini ve penisin sertleşmesini sağlayacak.

Bu mekanizmanın herhangi bir noktasındaki bir problem; yani çok stresli ve sıkıntılı olduğunuz için beyninizden sinyalin çıkmaması, ileti yolu boyunca bir hasar olması (örneğin şeker hastalarında) veya ulaştığı noktada yeterli kimyasal reaksiyon oluşturamaması veya genişleteceği damarların yeterince genişleyememesi (örneğin damar hastalıkları nedeniyle) peniste oluşacak olan sertliği engeller.

İşte bu durumda kimlerin risk altında olduğunu da tanımlamış oluyoruz. Bu sinir ve damar ağında herhangi bir sorun oluşturacak hastalıklar; yani örneğin şeker hastalığı, periferik damar hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, egzersizlik, şişmanlık, sigara içme gibi durumlar aynı zamanda ereksiyon bozukluğuna daha yatkın olmanıza neden olur. Bunu esasında risk oranı (risk odds ratio) denilen bir çarpanla tanımlıyoruz. Örneğin şeker hastaları, yaşıtlarından yaklaşık 4 kat daha fazla sertleşme bozukluğu yaşar. Aynı şekilde periferik damar hastalığı olanlar 2,6 kat daha fazla yaşarken, kolesterol problemi olanlar 1.7 kat daha sık sertleşme problemi yaşarlar.

Buradan çıkaracağımız mesaj şu olmalı; eğer sağlığınıza özen göstermezseniz, kolesterolünüz olursa, egzersiz yapmazsanız, şişmanlarsanız veya sigara içerseniz sertleşme bozukluğu yaşama riskiniz de daha yüksek olacaktır.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.