Sezaryenden Sonra Cinsel İlişki

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilmeli? Eşlerin bu konuda bilmesi gereken, tüm bilgiler detaylarıyla yazımızda.

Vajinal doğum veya sezaryen ile doğumdan yaklaşık 40 gün sonrası lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Lohusalık hamilelik süresinde ve doğumda vücuttaki organların değişmesi sebebiyle organların tekrar eskisi gibi olma dönemidir. Büyüyen rahim küçülür. Vajinal doğum ve sezaryen sonrası cinsel ilişkiye kırk gün ara verme zamanıdır. Vücudun dinlenip iyileşmesi gerekir.

Hamilelik süresinde kilo alan anne adayları kendilerini bu konuda psikolojik olarak hazır hissedemeyebilirler. Doğum sonrası görülen kanamalar bitmeden sezaryen sonrası cinsel ilişkiye girmek uygun değildir. Doğumda hassaslaşan döl yatağı normalde bebeği mikroplardan koruma görevi görürken lohusalık döneminde işlevini tam anlamıyla yerine getiremediğinden cinsel ilişkide farklı enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Annelerde salgılanan hormonlar süt bezlerinin çalışması vajinal kuruluğa sebep olup cinsel isteksizliğe sebep olur. Bu konuda bilgi sahibi olmayan eşlerin bebek doğdu ve her şey bitti düşüncesini kafadan silmesi gerekir. Hassaslaşan anne kendini ne zaman hazır hissederse o zaman gerçekleşmesi daha uygundur. Babaların bu konuda eşlerine destek olmaları anneler için çok önemlidir.

Vajinal doğum ve sezaryen sonrası cinsel ilişkideacı ve ağrı normal zamanlara göre biraz daha fazla görülür. Bu ağrı vajinal doğum yapan kadınlarda daha fazla görülür. Bu yüzden kadınlar bu yaşanan ağrılardan şikayetçilerdir. Vajinal kuruluğa sebep olduğu için farklı ilaçlar ve kayganlaştırıcılar yardımıyla sezaryen sonrası cinsel ilişkiye hazır olabilirler.

Suna TAŞTAN

Suna TAŞTAN

16 Şubat 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.