Şiddetli kanama: İlk yardım

Şiddetli kanama durumunda ilk yardım nasıl uygulanmalıdır?

Mümkünse, şiddetli kanamayı durdurmayı denemeden önce, enfeksiyonu önlemek için ellerinizi yıkayınız ve eldiven giyiniz. eğer yara karındaysa ve organların yerinden değişmişse, tekrar yerine koymaya çalışmayınız- bir sargı ile yarayı kapatınız.

Şiddetli kanamanın diğer durumlarında:

 1. Yaralanmış kişiyi yatırınız ve vücut ısı kaybını önlemek için kişiyi örtünüz. Mümkünse, kişinin başını gövdesinde biraz daha düşük tutunuz ya da bacakları kaldırınız ve kanama yerini yükseltiniz.
 2. Eldiven giyerken, belirgin kir ve pislikleri yaradan uzaklaştırınız. Geniş ya da daha derin gömülmüş nesnleri uzaklaştırmayınız. Asıl tasanız kanamayı durdurmaktır.
 3. Kanama durana kadar doğrudan yara üzerinde baskı yapınız. Steril bir bandaj veya temiz bir bez kullanınız ve kanama durdu mu diye görmek için bakmadan en az 20 dakika boyunca sürekli basınç tutunuz. Bir bandaj veya temiz bir bez ve yapışkan bant ile yarayı sıkıca bağlayarak basıncı koruyunuz. Başka bir şey yoksa ellerinizi kullanınız. Mümkünse, koruma için lastik veya lateks eldiven giyiniz veya temiz bir plastik torba kullanınız.
 4. Gazlı bez ya da bandajı çıkarmayınız. Kanama devam eder ve yara üzerinde tuttuğunuz gazlı bez ya da diğer malzemeden sızarsa, bu çıkarmayınız. Bunun yerine, bunun üstüne daha fazla emici bir malzeme ekleyiniz.
 5. Gerekirse ana arteri sıkınız. Kanama doğrudan basınç ile durmazsa, bölgeye kan teslim artere basınç uygulayınız. Kolun basınç noktaları dirseğin hemen üstünde kolun iç tarafında ve sadece koltuk altında bulunmaktadır.Bacak basınç noktaları sadece diz arkasında ve kasıkta bulunmaktadır.Kemiğe karşı bu alanlardaki ana arter sıkınız. Parmaklarınızı düz tutunuz. Diğer elinizle, yaranın kendisine basınç yapmaya devam ediniz.
 6. Kanama bir kere durduğunda yaralı vücut parçasını sabit tutunuz. Bandajı yerinde bırakınız ve en kısa sürede yaralı kişiyi acil servise götürünüz.

Eğer iç kanamadan şüpheleniyorsanız 112'yi arayınız. Iç kanama belirtileri şunları içerebilir:

 • Vücut boşluklarından gelen kanama
 • Kan kusma veya tükürme
 • Boyun, göğüs karın veya gövdenin yan tarafında morarma
 • Kafatası, göğüs veya karnı delen yaralar
 • Muhtemelen sertlik veya karın kaslarının spazmı ile beraber abdominal hassasiyet
 • Kırıklar
 • Güçsüzlük, anksiyete, susama ve soğuk cilt gibi şok belirtileri

Sağlıkveyaşam

30 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.