Sigarayı bırakmak ve kilo almak: Kaçınılmaz mı?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımı yaygındır ama önlenebilir.

Sigarayı bıraktıktan özellikle ilk birkaç ay sonra meydana gelen kilo alma oldukça yaygındır, fakat bu durum kaçınılmaz değildir.

Sigara içmek iştah kesici bir rol oynamaktadır ve yavaşça metabolizma hızını arttırmaktadır. Sigarayı bıraktığınız zaman, iştahınız ve metabolizmanız normale dönmektedir, bu da daha fazla yemek yemenize ve daha çok kalori yakmanıza neden olmuştur. Ayrıca, sigarayı bıraktıktan sonra, koku ve tat alma duyuları daha fazla gelişmektedir. Bu da yemekleri daha çekici bir hale getirir ve daha çok yemek yemenizi sağlar. Sigara yerine atıştırmayı koyarsanız, kaloriler kolayca eklenir.

Sigarayı bıraktığınız zaman kilo almaktan kaçınmak için, diyet yapın ve sigarayı bırakma planınıza bir egzersiz planı ekleyin. Aşağıda belirtilen öneriler yardımcı olabilir:

- Hareket edin. Günlük rutin yaşantınıza fiziksel aktiviteler ekleyin. Düzenli egzersiz sadece kalori yakmaz, ayrıca belirtilerin uzaklaşmasını ve arzuları azaltmaya yardımcı olur.

- Besinlerde akıllı seçimler yapın. Sizin için iyi olan bolca meyve ve sebze içeren yiyecek planları yapın. Küçük porsiyonlar yiyin. Şekeri ve alkolü sınırlandırın.

- Sağlıklı ve hafif besinler seçin. Öğünler arasında acıkıyorsanız, taze meyve ya da kendi suyunda paketlenmiş konserve meyve, az yağlı olarak patlatılmış patlamış mısır veya yağsız yoğurt tercih edin.

Her şeyden önce, dumandan uzak kalmanın sağlığınıza faydasının orta derece kilo almanın yarattığı problemlerden daha fazla olduğunu unutmayın.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.