Sigarayı bırakmanız için 10 sebep

Sigarayı hala bırakamadınız ve bir sebep mi arıyorsunuz. İşte size sigarayı bıraktıracak 10 geçerli sebep.

Sigara içmenin popüler ve cool olduğu dönemler geride kaldı. Artık sigaranın zararlarını çok net bir şekilde hissediyoruz ve toplumda bir uyanış var. Nikotin bağımlılığı azalıyor.Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı bir genelgeye göre Türkiye'de tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle ölüm sayısı 100.000 kişi. Yapılan çalışmalar ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla Türkiye'de 15 yaş üstü nüfusun sigara içme oranı 2006 yılında %33,4 iken, bu oran 2012 yılında %27,1'e kadar geriledi. Yani yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bıraktı.

Sigarayı hala bırakamadınız ve bir sebep mi arıyorsunuz. İşte size sigarayı bıraktıracak 10 geçerli sebep. Bilin istedik!

1. Kül tablası gibi kokuyorsunuz. Belki siz farkında değilsiniz, sigara içtiğiniz için muhtemelen koku alma duyunuz zaten azaldı. Size kötü bir haber, sigara içmeyenlere karşı bir kül tablası gibi kokuyorsunuz.

2. Sigara cinsel isteği azaltıyor ve erkeklerde iktidarsızlığa sebep oluyor. Başka söze ne gerek?

3. Tat alma ve koku alma duyunuz zayıflıyor. Tiryakisi olduğunuz sigara, sizi uzun vadede öldürmekle kalmıyor, başladığınız andan itibaren tat alma ve koklama duyularınız zayıflıyor. Şu an yediğiniz pek çok yemeğin tadını ne yazık ki sigara içtiğiniz için tam anlamıyla çıkaramıyorsunuz. Kokular eskisi gibi değil, pek çok koku sigara içmeden önce sizin için daha güzeldi.

4. Erken yaşlanıyorsunuz. Erken yaşlanma belirtilerinin başlıca sebeplerinden biri sigaradır. Sigara içtiğiniz sürede deriniz değişiyor; vücutta yeterli oksijen olmadığı için deriniz yaşlanıyor. Amerikan Dermatoloji Araştırma Akademisi'ne göre sigara, vücuttaki yaşlanma sürecini hızlandıran biyokimsayasal değişikliklere yol açıyor.

5. Sosyal baskı görürsünüz. Neden mi? Çünkü artık insanlar daha bilinçli ve sigara içmiyor. Kapalı alanda sigara yasağı gibi yasal zorunluluklar da cabası. Sosyal ortamlarda sigara içmeye yer arayan 2. sınıf vatandaş olarak kabul ediliyorsunuz. Ayrıca sadece kendinizi değil, etrafınızdaki insanları özellikle de çocukları zehirlediğiniz için halk size çok kızgın!

6. Bekarsanız sizin için her şey daha zor. Öncelikle 1. maddeyi hatırlatalım; Kül tablası gibi kokuyorsunuz! Ayrıca online arkadaşlık siteleri üzerinde yapılan araştırmada insanların eş seçimlerinde sigara içmeyenleri tercih ettiği ortaya çıkmış.

7. Enfeksiyon kapma riskiniz artıyor. Yani, akciğer kanseri, cilt kanseri gibi sizi uzun dönemde öldürecek hastalıkların yanı sıra kısa vadede de grip gibi viral hastalıklara yakalanma riskiniz artmış durumda.

8. Sadece kendiniz içi değil başkaları için de tehlikesiniz. Sigara dumanına maruz kalan insanlar en az sizin kadar sigaradan etkileniyor.

9. Fiziksel aktiviteleriniz yavaşladı. Artık eskisi gibi değilsiniz, basit hareketler size nefes darlığı ve yorgunluk olarak geri dönüyor.

10. Maliyet. Günlük ortalama 7 ila 8 TL arası sigara parası veriyorsunuz. Tabii günde bir paket içiyorsanız.

Sağlıkveyaşam

20 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.