Silikon meme protezleri: Protez yırtılırsa ne olur?

Silikon meme protezi- Bir Mayo Clinic uzmanı meme silikonunun yırtılması ile ilişkili olası komplikasyonları açıklıyor.

Yırtılan meme implantları meme ağrılarına veya memenin çevresinde şeklinde değişikliklere neden olur. Yırtılan meme implantlarının meme kanserine, üreme sorunları veya romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalığına neden olduğu düşünülmemektedir.

Meme implantı vücudunuza yerleştirildiği zaman, implantın etrafına lif dokusu (kapsül) oluşur. Eğer implant yırtılırsa, fark edilmeyebilir çünkü herhangi bir serbest silikon çevre dokusu içerisinde sıkışıp kalma eğilimindedir. Bu, sessiz silikon yırtılma olarak da bilinir.

Bu mümkündür, ancak bu iltihaplı fibröz doku içindir. Doku sıyrıklarına ek olarak iyice oluşurlar. Bu :

  • Ağrı, acı veya etkilenen memede şişkinlik
  • Meme boyutlarının ve şeklinin değişmesi
  • Etkilenen memede yumrular oluşması
  • Etkilenen memede yumuşama veya sertleşme

Eğer meme implantınız varsa ve implantın yırtıldığından şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın. Doktorunuz MRI tarama gibi testlerle yırtılmayı teyit edecektir.

Eğer hiçbir belirti veya işarete neden olmayan sessiz silikon yırtılması varsa, doktorunuz cerrahi olarak almayı önerecektir. Eğer isterseniz, genellikle aynı anda yeni implant yerleştirilebilir.

Meme implantını istemediğinize karar verdiyseniz, implantlar herhangi bir zamanda alınabilir. Meme kaldırma veya estetik olarak iyi durmaları için diğer cerrahi operasyonlar yapılabilir.

Unutmayın ki meme implantlarının hayat boyu kalmalarının bir garantisi yoktur.

Aslında, Gıda ve İlaç Müdürlüğü sessiz silikon yırtılmalarına karşı yerleştirildikten üç yıl sonra başlanmalı ve her iki yılda bir düzenli olarak MRG taramaları yapılmalı diye öneriyor. Tartışmalar sürüyor, ancak, düzenli MRG taramaları maliyet çıkartmaktadır. Düzenli MRG taramalarının gereksiz cerrahi operasyonlara yol açtığı ile ilgili endişeler bulunmaktadır.

Size en iyi gelecek tedavi için, doktorunuzla birlikte çalışın.

Sağlıkveyaşam

26 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.