Şizoafektif Bozukluk

Şizoafektif bozukluk – Psikoz ve duygudurum değişikliklerinin birleşimi ve bu ruhsal hastalığın semptomları ve tedavisi

Şizoafektif bozukluk, kişinin şizofreni semptomlarını – halüsinasyon veya sanrılar gibi – ve manya ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarını bir arada gösterdiği rahatsızlık durumudur.

Şizoafektif bozukluk, diğer ruh salığı bozuklukları gibi hemen belirlenebilen veya tanımlanabilen bir rahatsızlık değildir. Bu büyük ölçüde şizoafektif bozukluk etkilenen her insanda tek bir seyirde giden birçok ruh hastalığının bir karışımı olduğu içindir.

Tedavi edilmediği takdirde, şizoafektif bozukluğu olan kişiler, çalıştıkları yerlerde veya okullarda sorun yaşar ve yalnız bir hayat yaşamak zorunda kalırlar. Veya çok yüksek oranda ailelerine güvenir veya psikaytri grubu evlerinde yaşarlar. Tedavi semptomlarla başa çıkmaya ve şizoafektif hastalığa sahip insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Belirtileri

Şizoafektif bozukluk semptomları kişiden kişiye değişebilir. Genellikle bu durumun görüldüğü kişiler, depresif ve manik bir ruh halinin yanı sıra halüsinasyonlar, karışık düşünme ve paranoid düşünceler gibi psikotik semptomlar yaşayabilir. Kendilerini izole etme ve sakınmaya meyillidirler.

Psikotik özellikler ve ruh halinde rahatsızlıklar aynı zamanda meydana gelebilir veya aralıklarla değiştirilebilir olarak görünebilir. Şizoafektif bozukluk süreci genellikle şiddetli semptomları takip eden iyileşme döngüsü özelliği gösterir. Teşhis koymak için, bir kişinin, belli bir noktada, ruh hali bozukluk semptomları kontrol altındayken bile en az iki haftadır hayal ve halüsinasyonlar görmesi gerekir.

En yaygın olarak şizofrenik özelliklere eşlik eden ruh hali bozuklukları ya bipolar bozukluk (bipolar-türü şizoafektif) ya da depresyondur ( depresyon türü şizoafektif).

Şizoafektif bulgu ve semptomları şunları içerebilir:

-Tuhaf ya da normal olmayan düşünce veya algılamalar

-Paranoid düşünce ve fikirler

-Sanrılar – yanlış veya takıntılı düşünceler

-Olmayan sesler duyma gibi halüsinasyonlar

-Net olmayan ya da karışık düşünceler

-Depresyon nöbetleri

-Manik ruh hali ya da enerjide ani artış ve karakter bozukluğu gösteren davranış

-Sinirlilik ve zayıf öfke kontrolü

-İntihar veya cinayet düşünceleri

-Başkalarının anlayamadığı veya takip edemediği bir konuşma tarzı

-Normal spektrumun ekstrem uçlarında davranış (katatonik davranış) – ya koma benzeri bir şaşkınlık içinde görünme ya da tuhaf, hiperaktif bir biçimde davranma ve konuşma

-Dikkat ve hafıza problemleri

-Hijyen ve fiziksel görünüş hakkında ilgisizlik

-Enerji ve iştahta değişiklik

-Geç uyuma ve uyanık kalma gibi uyku bozuklukları

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Tanıdığınız birinin şizoafektif bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız endişeleriniz hakkında onunla konuşun. Kimseyi profesyonel destek almaya zorlayamasanız da cesaret ve destek verebilir ve sevdiğiniz kişinin iyi bir doktor veya zihin sağlığı uzmanı bulmasına yardım edebilirsiniz.

İntihar düşünceleri

İntihar düşünceleri ve davranışı şizoafektif bozukluk olduğunda yaygın görülen bir durumdur. Sevdiğiniz birinin intihar etmeyi düşündüğü biliyor veya şüpheleniyorsanız, hemen yardım isteyin. Doktor, zihin sağlığı uzmanı veya diğer sağlık uzmanlarıyla irtibata geçin.

Nedenleri

Şizofreni gibi şizoafektif bozukluğun ayrı genetik bağlantıları olduğu görünür. Rahatsızlığa tam olarak neyin neden olduğu bilinmiyor fakat beyindeki serotonin ve dopamin dengesizliği gibi beyin kimyasallarıyla ilişkili olabilir. Serotonin ve dopamin nörotransmitterdir –beyindeki elektronik sinyallerin iletmeye yardım eden kimyasallar- ve ruh halini düzenlemeye yardım eder.

Ana rahminde toksinlere maruz kalma veya viral hastalıklar ve hatta doğum komplikasyonları da rol oynayabilir.

Tedavi ve ilaçlar

Şizoafektif bozukluğu olan kişiler en iyi ilaç ve danışmanlık kombinasyonuna yanıt verir. Tedavi, semptomların türüne ve şiddetine ve hastalığın depresif-tip ya da bipolar-tip olmasına bağlı olarak değişir.

Genellikle doktorlar psikotik semptomları hafifletmek, duygudurumu dengelemek ve depresyonu tedavi etmek için ilaç yazar. Şizoafektif bozukluk için Yiyecek ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan tek ilaç antipsikotik ilaç paliperidondur. Bununla birlikte, diğer ruhsal hastalıkların tedavisi için uygun olan ilaçların birçoğu Şizoafektif bozukluk için de yararlı olabilir.

Ayrıca psikoterapi düşünce biçimini normalleştirebilir, sosyal yetenekler öğretebilir ve sosyal izolasyonu azaltabilir.

Şizoafektif bozukluk tedavisi için kullanılan ilaçlar:

-Antipsikotikler. Nöroleptik olarak da adlandırılan bu ilaçları doktorlar sanrı (delüzyon), paranoya ve halüsinasyon gibi psikotik semptomları tedavi etmek için yazar. Paliperidona ek olarak yazılabilecek diğer antipsikotik ilaçlar klozapin, risperidon ve olanzapindir.

-Duygudurum dengeleyici ilaçlar. Şizoafektif bozukluk bipolar türde olduğunda duygudurum düzenleyiciler, manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluğa bağlı yükselme ve düşüşleri dengeleyebilir. Bipolar bozukluğu olan insanlar, taşkınlık (mani) ve çökkünlük (depresyon) dönemi yaşarlar. Duygudurum düzenleyici örnekleri, lityum ve divalproex içerebilir. Karbamazepin ve valproat gibi antikonvülzanlar da duygudurum dengeleyici olarak kullanılabilir.

-Antidepresanlar. Altta yatan duygudurum bozukluğu depresyon ise, antidepresanlar üzüntü, umutsuzluk hislerini ya da uyuma ve konsantrasyon güçlüğünü tedavi edebilir. Yaygın olarak kullanılan ilaçlar sitalopram, fluoksetin ve escitalopram.

İlaç harici tedavi şunları içerebilir:

-Psikoterapi ve danışmanlık. Terapide güvenilir bir ilişki inşa etmek Şizoafektif bozukluğu olan kişilerin durumlarını daha iyi anlamalarına ve geleceklerine umutla bakmalarına yardım eder. Etkili seanslar gerçek hayat planları, problemler ve ilişkiler odaklıdır. Ev ve iş yeri gibi yerlere özgü yeni beceriler ve davranışlar tanıtılabilir.

-Aile veya grup terapisi. Şizoafektif bozukluğu olan kişiler gerçek hayat problemlerini başkalarıyla tartıştıklarında tedavi daha etkili olabilir. Destekleyici gruplar sosyal izolasyonu azaltmaya ve psikoz dönemlerinde gerçeklikten kopmamaya yardım eder.

Genel olarak, Şizoafektif bozukluğu olan kişilerin şizofrenisi olan kişilerden daha iyi bir prognozu vardır fakat sadece duygudurum bozukluğu olan kişiler kadar iyi değildir. Uzun soluklu tedavi gereklidir ve prognoz kişiden kişiye değişir.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

  • Alp 13 Kasım 2017

    Doktorumun verdigi haplari yutuyorum ama halen sesler kesilmedi sinirlerim bozuluyor

  • onur yılmaz 17 Temmuz 2016

    maalesef en zor ve en tehlikeli intihar insidansı çok yuksek olan akıl hastaligi

  • CİHAN 09 Temmuz 2016

    BENDE BAZEN SES GÖRÜNTÜ GÖRÜYORUM

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.