Soğuk algınlığı için çinko: İşe yarar mı?

Herkes soğuk algınlığı için çinko almak gerektiğini duymaktadır. Şimdiye kadar kimse işe yaradığını bilmiyordu.

1984 yılında yapılan çalışmalarda çinkonun insanları soğuk algınlığından koruyucu bir etkisi gösterilmiş olsa da çinkoyu alma konusunda birçok tartışma ortaya çıkmıştır. O zamandan beri yapılan araştırmalar çinko ve soğuk algınlığı ile ilgili sonuçları daha karışık bir hale getirmiştir.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar çinko pastil ve şuruplarının soğuk algınlığını bir gün daha azalttığını göstermiştir. Ayrıca düzenli olarak çinko kullanımının sağlıklı çocuklarda gerekli antibiyotik miktarında, okula devam edilemeyen gün sayılarında ve soğuk algınlığında azaltma sağladığı da gözlemlenmiştir.

Soğuk algınlığı Rinovirüs adı verilen bir virüsten kaynaklanır ve en fazla boğaz ve burun kanalları (üst Solunum sistemi) ‘da büyür ve çoğalır. Çinko rinovirüsün çoğalmasını engelleyerek çalışabilir. Ayrıca boğaz ve burun mukozasında konaklayarak rinovirüsü durdurabilir. Pastil ya da şurup şeklinde alındığında maddenin boğazda kalması rinovirüs ile temasını sağlar ve daha etkili olabilir.

Ancak yakın zamandaki analizler çinko tavsiyelerini biraz durdurdu. Analiz çalışmalarının hiçbirinde, katılımcıların yüksek standardı karşılamaları için kanıtları yoktu. Ayrıca çalışmalar farklı uzunluktaki zamanlarda ve farklı dozlarda ve preparatlarda (pastil veya şurup) çinko kullanımı ile yapıldı. Sonuç olarak etkili doz ve tedavi programının nasıl olacağı netleşemedi.

Çinkonun – özellikle pastil şeklinde olan- ağızda kötü bir tat ve bulantı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Burun spreyi olarak da kullanılmaktadır. Ancak bir çok kişi kalıcı koku kaybına uğramıştır. Çinko fazla miktarda alındığında zehirleyici olabilir.

Şu anda soğuk algınlığının süresini azaltmak ve önlemek için en güvenilir yöntem çinko kullanımını dikkate almadan önce doktorunuza danışmaktır

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.