Sosyal konuşma neden bu kadar korkutucu?

Dişçi ziyareti, örümcekler hatta ölüm-topluluk karşısında konuşma fobisi bunları geride bırakarak birinci sıraya yerleşiyor. Kalabalığın karşısında mikrofona geçmek dünyadaki en “popüler” korku kabul ediliyor.

Bayanlar Baylar!

Araştırmaya göre topluluk karşısında konuşma (sosyal konuşma) fobisinin temelinde kişinin kendine ilişkin imajı yatıyor. Kendisiyle barışık olmayan kişiler, izleyicilerin karşısında endişeli ve savunmasız gözükeceklerine inanıyorlar ve tedirgin oluyorlar. Herkes-beni-izliyor korkusu, anksiyete ile birleştiğinde sahne heyecanı kabusa dönüşebiliyor.

Normal şartlarda kişi konuşma yapmaya başlamadan hemen önce tedirginlik yaşayabilir ama bir kere konuşmaya başlayınca yavaş yavaş rahatlar. Normalin üstünde anksiyete gösterenler ise aynı şekilde konuşma öncesi tedirgin olurlar ama bir farkla: konuşma devam ettikçe endişeleri artar. Anksiyete yoğunlaştıkça vücut stres hormonları salgılar ve ‘kavga et veya kaç tepkisi’ denilen psikolojik durum başlar.

Toplum karşısında konuşma yapamama durumu fiziksel bir tehlike oluşturmasa da gerçek sorunlar doğurabilir. Çoğunlukla avuç içleri terlemeye başlar, dizler tutmayabilir ya da mide bulanır. Ancak aşırı korku söz konusuysa kişi panik atak geçirebilir.

Derin Nefes Al… Ver… Al… Ver…

Sosyal konuşma fobisini yenmek için bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yöntem var. Sahneye çıkmadan önce sert bir içki yuvarlamak kimileri için çalışsa da araştırmaya göre çoğunlukla endişeyi arttırır ve daha zor anlara neden olabilir. Korkuyu alkolle geçiştirmeye çalışmaktansa daha güvenli ve bilim destekli yöntemleri denemekte fayda var. Nitekim, araştırmalar; konsantrasyon, özgüven ve nefes egzersizleri gibi bilişsel terapi tekniklerinin sosyal konuşma fobisini yenmekte etkili olduğunu gösteriyor.

Kaynak: http://greatist.com/happiness/why-are-people-scared-public-speaking

Greatist

10 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.