​Spermlerin Döllenmesi için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Sperm testislerde oluşan erkek üreme hücresidir.Spermelerin hangi koşullarda gebeliğe neden olduğunu ve spermlerin hayatta kalma süresini merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Spermler vücut ısısında oluşmakla birlikte erkeklerin testislerinde oluşurlar. Bir erkek testisi dakika da 50 ile 200 bin adet sperm üretebilir ve ürettiği bu spermleri cinsel uyarılma esnasında arka idrar yolu ve boşaltma kanallarına biriktirir. Cinsel birleşmenin doruk noktasında ise birkaç hamle ile dışarıya fışkırır. Fışkıran spermler bir kadın rahmine boşaltışmış ise kendisi için uygun ortam ve koşul olan vücut ısısı sıcaklığına tekrar kavuşur ve hayatta kalmaya devam eder. Bir spermin vajinal alanda hayatta kalma süresi 6 saat ile 8 saat arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin sebebi ise hem sperm kalitesi hem de içine girdiği vajinadaki asidik ortamın oranıdır. Vajinal alandaki asidik ortamı yüksekse spremin ömrü en fazla altı saat olabilir. Ancak bu asit oranı az ise 8 saate kadar yaşabilir. Spremler vajinadan geçip rahme ulaştıklarında ise 3 ile 5 gün arasında rahimdeki fallop tüplerinde yaşamayı başarabilirler. Spermlerden bir ya da birkaç tanesi döllendiğinde diğerleri ölürken, döllenmediği takdirde hepsi hayatta kalma ömrünü doldurur. Bütün bu saydığımız ideal ortamlar sağlandığı takdirde bir sperm 7 güne kadar hayatta kalabilir.

Banyo veya Havuzlarda Olabilecek Spermler Gebeliğe Neden Olur mu?

Spermler için Gerekli Koşullar Dışarıda Mevcut mu?

Spermlerin hayatta kalması için yukarıda saydığımız koşullara baktığımızda spermlerin banyo ve havuzlarda hayatta kalma şansının olmadığı görülmektedir. Öncelikle banyo ve havuzların vücut ısısına nazaran çok daha soğuk ya da çok daha sıcak bir ortama maruz kalması onların ömürlerini kısaltmaktadır. Üstelik banyo ve havuzlarda kullanılan kimyasallar ( şampuan, sabun, duş jeli, sularda bulunan klor vb.) spermlere temas ettiklerinde spermleri direk olarak öldürdükleri için dışarıda kalan spermlerle temas edenlerin gebe kalma ihtimali yoktur. Ancak banyo ve havuzlarda olabilecek spermler hastalık taşıma ihtimali içerdiği için temas halinde olanlara hastalık bulaştırabilir.Bu yüzden öncelikle banyo ve havuzların iyi dezenfekte edildiğinden emin olunması gerekmektedir.

Hamile Kalanlar Var mı?

Banyo veya havuzlarda kalan spermlerden dolayı hamile kalan her hangi bir vaka olduğu henüz tıp dünyasında duyulmamıştır. Ancak bu konu kadınlar dünyasında büyük bir efsane olarak dolaşmaktadır. Fakat net bir şekilde bu konuya açıklık getirecek olursak banyo ve havuzlarda kalan spermler kadınlarda asla ve asla gebeliğe neden olmaz çünkü dışarıda kalan spermler özelliklerini yitirmiş ve ölmüş olurlar. Üstelik spermlerin vajinaya girmesi için direk olarak üstüne oturulması gerekir ki böyle bir durumda bile dışarıda kalan spermlerin vajinaya girme olasılığı çok düşüktür. Çünkü normal koşullarda spermler vajinaya girdikten sonra içeride fışkırtılarak vajinaya bırakılır. dışarıda üstüne oturulan spermlerin aynı etkiyi göstermesi söz konusu değildir. Böyle bir durum söz konusu olsaydı bilim adamları spermleri özel koşullarda saklayıp, aşılama ile yumurtalığa enjekte etmezlerdi.

Sağlıkveyaşam

06 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.