Tansiyon ölçümü: Evde neden daha yüksek?

Doktor muayenehanesi dışında tansiyon ölçümünün sürekli olarak daha yüksek olması durumu maskeli hipertansiyon olarak adlandırılır.

Tansiyonunuzun evde doktorunuzun muayenehanesine göre daha yüksek çıkmasının nedeni doktorunuzun yanında daha stressiz olmanızdan kaynaklanıyor olabilir ya da evinizde yaptığınız ölçümlerde bir hata olabilir.

Tam tersi olarak, doktorun muayenehanesinde evinizdeki ölçümlerden daha yüksek çıkarsa, buna beyaz önlük hipertansiyonu adı verilir. Bu doktorun muayenehanesinde stres ve kaygının evden daha fazla olduğu ve dolayısıyla kan basıncının daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Doktorun muayenehanesinde evdeki tansiyon ölçümlerinden daha düşük çıkmasına gizli hipertansiyon (masked hypertension) denir. Gizli hipertansiyon, doktorun muayenehanesindeki ortamın evdeki ortamdan daha az stresli ve sakin olması halinde ortaya çıkar, bu da doktorun muayenehanesinde tansiyonun daha düşük seviyede çıkmasına sebep olur. Aynı şekilde, evde alkol, kafein veya sigara kullanımı da tansiyonun yükselmesine neden olur.

Evinizde ki tansiyon ölçme cihazınızın ölçümlerinin doğru olduğundan ve doğru tekniği kullandığınızdan emin olun. Eğer emin değilseniz, doktorunuza danışın. Sizden tansiyon ölçme cihazınızı muayenehanesine getirmenizi isteyebilir. Evinizde tansiyon ölçme cihazınız ile bir kolunuzdan ölçüm yapın, doktorunuzun muayenehanesinde aynı cihazla diğer kolunuzdan doktorunuz ölçüm yapsın.

Halen, bazı insanlar doktor muayenehanesinin dışında doğru ve tekrarlı olarak ölçülmesine rağmen farklı tansiyon ölçümleri almaktadırlar. Eğer evde tansiyon ölçümleriniz doğru ve doktorunuzun muayenehanesinden daha yüksekse, doktorunuz sizin yüksek ölçümlerde ki tansiyonunuzu temel olarak alacaktır.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.