Tehlikeli ikili: Spor & alkol

Spor yapmadan önce alkol alırsanız spor salonunda geçirdiğiniz vakti boşa harcamış olursunuz. Alkol ertesi gün bile kanınızda dolaşmaya devam edebileceği için spordan önce en az 24 saat içki içmemeye özen gösterin.

alkol1.jpg">Spor esnasında alkol almak ise, tahmin edebileceğiniz gibi, kesinlikle yanlıştır. Alkol koordinasyonunuzu ve karar verme yetinizi etkiler, dolayısıyla basit bir egzersiz bile zorlayıcı ve tehlikeli hale gelir. Spordan hemen sonra alkol tüketmek ise kas yenilenmesini olumsuz etkileyebilir.

Yine de alkol aşırı miktarda tüketilmediği takdirde herhangi bir sorun teşkil etmez. Araştırmalar az miktarda alkol kullanımının, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü arttırdığını, insülin direnişini azaltarak kalbi koruduğunu ve stresi azalttığını gösteriyor.

Öte yandan spor öncesinde ve sonrasında alkol almak tehlikelidir ve performansınızı olumsuz etkiler. Çünkü:

  • Alkol, besin maddesi olmadığı için, kaslarda enerji olarak depolanamaz; yağ olarak depolanır. Ayrıca alkolün karaciğer üzerindeki etkisi oksijen miktarını azaltarak kasların temel enerji kaynağı olan ATP üretimini engeller.
  • Alkollü içkiler, vücudun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine engel olur. Araştırmalar egzersiz öncesi içki içmenin vücuttaki glikoz dolaşımını durduğunu gösteriyor.
  • Normal şartlarda pankreas sindirim enzimleri salgılar ve bağırsaklara gönderir. Alkol aldığımızda ise sindirim enzimleri pankreasın içine salgılanır. Bu durum pankreasta iltihaplanmaya yol açabilir. Ayrıca önemli besleyici maddelerin kana geçmesine engel olur.
  • Alkol sıvı kaybına neden olur dolayısıyla spor ile birleştiğinde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca vücut su kaybettiğinde, kaslara giden kan miktarı azalacağı için kas yenilenmesi yavaşlar.
  • Alkollü içkiler, kas oluşumuna yardım eden büyüme hormonunun daha az salgılanmasına neden olur. Bazı araştırmalar alkolün vücuttaki protein sentezine de müdahale edebileceğini gösteriyor.

kaynak

Greatist

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.