Tırnak Mantarı Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı, sarı veya beyaz lekeler halinde tırnak uçlarında başlayan oldukça yaygın görülen bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyonun ilerleyen aşamalarında tırnak renginde değişmeler ve tırnakta kalınlaşma veya kırılmalara sebebiyet verebilir. Ağrılı bir tırnak mantarı ve kalınlaşma söz konusu ise doktor kontrolünde ilaç tedavisi kullanılması gerekecektir

Tırnak Mantarı Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı tıp dilinde onikominoz olarak adlandırılır. Daha çok ayak tırnaklarında görülen bu rahatsızlık nadiren el tırnaklarında da görülmektedir. Birkaç tırnakla sınırlı kalacağı gibi tüm tırnaklara da yayılabilir. Tedavi edilmediği sürece diğer tırnaklara ve hatta vücudun diğer yerlerine de dağılma gösterebilir. Genel olarak her 10 kişiden 1’inde görülen tırnak mantarı 60 yaş ve üzeri bireylerde 2 kat daha fazla görülmektedir.

Tırnak mantarı tırnaklarda görünüş bozukluğuna yol açtığı gibi başka rahatsızlıklar da tırnaklarda görünüş bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle her leke tırnak mantarıdır diyemeyeceğimiz için uzman hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerekir. İlk başlarda yapılan müdahale sonucunda uygulanacak olan tedavi daha hafif olacağı için hastayı da çok rahatsız etmeyecektir. Fakat ilerleyen aşamalarda ise daha ağrılı ve yoğun bir tedavi süreci gerekebilecektir.

Tırnak Mantarının Nedenleri Nelerdir: Tırnak mantarlarının oluşmasında en çok payı olan mikroskobik organizma dermatofit mantardır. Normalde zararsız bir şekilde vücutta yaşayan bu mantarlar bazen çoğalarak enfeksiyon türlerine zemin hazırlayabilmektedir. Mantarlar genel olarak havuz, hamam ve duş kabinleri gibi nemli ortamlarda yaşarlar. Ciltte oluşan çatlaklar ve kesikler yoluyla yerleşerek tutunurlar. Genel olarak nemli ortamlarda bulunan kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Yaygın olarak ayak tırnaklarında görülmesinin temelinde yatan sebep de budur aslında. Uzun süre ayakkabıların içerisinde kalan ayaklar mantarlar için ideal bir ortamdır. Aynı şekilde ayak parmaklarındaki kan akışının el parmaklarındaki kan akışından daha az olması ve bu sebeple bağışıklık sisteminin ayak parmaklarındaki enfeksiyonu zor bulması, mantarların buraya yerleşmesi için uygun koşulları sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra tırnak mantarları sıkça,

 • -Sporcularda,
 • -Sigara kullananlarda,
 • -Sulu ve nemli ortamlarda uzun zaman geçirenlerde,
 • -Ayaklarını temiz ve kuru tutmayanlarda,
 • -Ayakları terleten ayakkabı kullananlarda,
 • -Ortak duş kabinleri, soyunma odaları ve spor salonları gibi ortamlarda çıplak ayakla dolaşanlarda,
 • -Bağışıklık sistemi zayıflayanlarda,
 • -Tırnakları herhangi bir nedenden ötürü zarar görenler,
 • -Sedef, Preriferik Arter ve Diyabet gibi hastalıklara sahip olan kişilerde tırnak mantarları görülme olasılığı bir hayli fazladır.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir: Tırnak mantarının en belirgin belirtisi tırnaklarda oluşan sarı veya beyaz lekelerdir. Bunun yanı sıra;

 • -Kurumuş, parçalanmış veya kalınlaşmış tırnaklar,
 • -Parlaklığı gitmiş, matlaşmış tırnaklar,
 • -Rengi koyulaşmış tırnaklar,
 • -Kolay kırılan ve mantardan dolayı koku gelen tırnaklar, tırnak mantarlarının belli başlı belirtileridir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır: Tırnak mantarının tedavisi, hastalığın aşamasına göre evde veya doktor nezaretinde ilaçla tedavi şeklinde yapılabilmektedir. Başlangıç aşamasında olan tırnak mantarı için evde yapılabilecek bazı iş ve önlemler ile tedavi edilebilir. Tırnak mantarı tedavisi için evde yapılabilecekler;

 • -Ayakları temiz ve kuru tutmak,
 • -Mantar bulaşmış tırnakları keserken farklı tırnak makası kullanmak,
 • -Eczacınıza danışarak kullanacağınız krem ile enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

Tırnak mantarı ileri kademelere ulaşmış ise artık evde tedavisi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle uzman hekim kontrolünde kullanılacaklar ilaçlar le tedavisine başlanmalıdır. Doktorlar tarafından önerilecek olan ilaç tedavisinde;

 • Doğrudan tırnağa uygulanan tropikal krem,
 • Tırnağın ve etrafının temizlenmesi için kullanılan ilaçlar,
 • Antifungal reçeteli haplar ile enfeksiyonun henüz bulaşmamış olduğu tırnaklara yayılmasını engellemek üzere kullanılmaktadır. Bu tür ilaçların kullanımı ortalama 6 ila 12 hafta arasında etkili sonuçlar vermektedir. Mantarların tamamen ortadan kalkması için en az 4 ay süre geçmesi gerekebilir. Bazı hastalarda bu süre 1 yılı aşkın bir zamana da yayılabilir.İlaç tedavisinin etkili olabilmesi için tropikal kremlerin kullanılması önerilmektedir. Diğer ilaçların kullanımında kimyasal içeriğine bağlı olarak farklı yan etkiler görülebilir.
 • Tırnak mantarının tedavisinde hastalığın ilerleme aşamasına göre cerrahi müdahale gerekebilir. Yine aynı şekilde lazer tedavisi ile mantarların tamamen yok edilmesi mümkün olmaktadır. Bu tür tedavi şekli etkili olmasına karşın epey pahalı olduğundan henüz ülkemizde pek fazla yaygınlaşmamıştır.
Esra ÇOBAN

Esra ÇOBAN

23 Şubat 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.