Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

​Kış aylarında çok fazla dikkat çekmese de, özellikle yaz aylarında ve tatil dönemlerinde son derece kötü bir görünüme neden olan topuk çatlakları, görünüm ötürüyle sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Topuk çatlaklarının ana nedeni, ciltte yaşanan yüksek seviyedeki kurumadır. Bu kurumanın temel nedenleri de, aşırı kilo, topuklu ayakkabı giymek ve su tüketiminin az olmasıdır. Düzenli olarak sıvı tüketimi, topuklu ayakkabının az sıklıkta giyilmesi ve aşırı kilodan uzak durmak, topuk çatlaklarından da uzak durmanızı sağlayacaktır. Topuk çatlaklarından uzak kalmak için bir çok bakım çeşidir bulunmaktadır. Şimdi bu bakım çeşitlerine kısaca bir göz atalım;

Nemlendirici Krem

Topuk kısmında oluşan kötü görünümlü çatlaklardan kurtulmanın en kolay yöntemlerinden birisi, nemlendirici kremdir. Nemlendirici krem sürmeyi bir alışkanlık haline getirir ve günlük olarak rutin işlemleriniz arasına alırsanız, topuk çatlaklarından kurtulmanız da o kadar kolay olacaktır. Her gün, yatmadan önce nemlendirici krem yardımıyla topuklarınızı ovmalı ve nemlendiricinin gece boyu cildinizde kalmasını sağlamalısınız. Bu işlemi her gün tekrarlamanız durumunda, bir süre sonra topuk çatlaklarının geçtiğini göreceksiniz.

Vazelin

Nemlendirici kremler gibi vazelin de, topuk çatlaklarını önlemek ve onları tedavi etmekte vazgeçilmezdir. Vazelin, cilt üzerinde yoğun bir nemli tabaka oluşturacak ve kurumalardan dolayı ortaya çıkan topuk çatlaklarına meydan okuyacaktır. Vazelin sürme işlemini, nemlendirici krem işleminde anlattığımız gibi yapar ve gece, cildinizin nemli kalmasını sağlarsanız, çok daha yumuşak topuklara sahip olacak ve topuk çatlaklarından kurtulacaksınız.

Bal ve Zeytinyağı Kürü

Bitkisel ürünler ve doğal ürünler kullanarak, topuk çatlaklarından kurtulmanın bir takım yolları bilinmektedir. Bu yolların başında ise, zeytinyağı kürü ve bal gelmektedir. Ev ortamında, bir çay kaşığı balı bir kaşık zeytinyağıyla güzel bir şekilde karıştırarak, ortaya topuk çatlaklarının düşmanlarını çıkarmış olacaksınız. Bu karışımı, her gün düzenli bir şekilde topuklarınıza uygulayarak, ortalama 20 dk süreyle bekletmeli ve sonrasında yıkamalısınız. Yapacağınız bu karışım sayesinde hem ayaklarınızda oluşabilecek enfeksiyonlara ''dur'' diyecek, hem de bir süre sonra topuk çatlakları kelimelerini hayatınızdan çıkarmış olacaksınız.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel bir çok yağ, topuk çatlaklarına iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı, susam yağı, zeytinyağı ve hidrojenleşmiş olan bir çok bitkisel yağlar, topuk çatlaklarını tedavi etmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda yazan tüm doğal işlemleri, gece uyumadan yaparsanız çok daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zamanda, bu yöntemler arasında yer alan ürünler, topuk çatlaklarınızın iyileşmesi veya önleme amaçlı kullanılacaktır fakat bu ürünlerin, doğal ürünler yani saf ürünlerden oluşmasına özen göstermelisiniz.

Örnek olarak, piyasada çok ucuza satılan balları kullanarak, topuk çatlaklarını tedavi etmek isterseniz pek fazla olumlu sonuç alamazsınız fakat doğal bal yardımıyla yapacağınız uygulamalarla, kısa zamanda çok yol kateder ve topuk çatlaklarından çok daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

05 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.